Goji Berry Nedir?

Mucahit

Member
Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Goji Berry meyvesi yada bitkisi Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalar’da bulunur. Tarihi 6000 yıl öncesine dayanmaktadır. İnsanlar sağlık ve şifa için Goji Berry meyvesini kullanmaktadır. Tıp alanında Çinliler meyveyi 2000 yıldır kullanıyor. En etkili olduğu alanlar kolesterol, kan basıncı gibi sorunlar olmaktadır. Karaciğeri korumak için çeşitli önlemler alınarak sağlığa kavuşmasını sağlamaktadır. Sedef haftalığına yakalanan kişiler içinde kullanılmaktadır. Kronik karaciğer hastalığı olan kişilerinde tedavisinde etkilidir.
Yumuşak, sulu ve tatlı meyvedir. Yaban mersinine çok benzemektedir. Uzak doğuda Goji Berry için ölümsüzlük meyvesi olarak adlandırılmıştır. Taze olarak tüketildiği gibi kuru üzüm haline getirilerek tüketildiği olmaktadır.
Hafızayı güçlendirir, kansere karşı vücudu korur, tümörün gelişimini önler, yağ sorunu olanlar için birebir yardımcı olmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele ederek hastalıkların önüne geçmektedir. Kemik yapısını güçlendirerek kas oluşumunda destek sağlar.
Ülkemizde yetiştiriciliği henüz yeni yapıldığından dolayı fazla bulunmamaktadır. Bitki 2 yaşına kadar meyve vermez ve 4-5 yaşlarına en kaliteli meyvesini verir.