Bebekleri Neden Kundaklamalıyız ? Bebek Kundaklamanın Yararı Nedir ?

Kenan

Member
Bebekleri Neden Kundaklamalıyız ? Bebek Kundaklamanın Yararı Nedir ?
Yeni doğan bebeklerde bir çok refleks hareketi bulunmaktadır. İlk olarak kollar ve eller daha sonra ayaklar hareketlenir. Bunun yanında özellikle uyku halinde iken sıçrama bebekler için alışılagelmiş bir reflekstir. Bu tip reflekslere bebeklerde moro refleksi adı verilir. Bebeklerin kafasını hafif havaya kaldırdığınızda yada iki kolunu birleştirip kaldırdığınızda sıçrama hareketini görebilirsiniz. Aynı zamanda bu sıçrama refleksleri ani seslerde ve uyku halinde iken de gerçekleşir.

Bu tarz refleksler ile kendisine zarar vermesini önlemek amacı ile kundaklama yapılmaktadır. Yeni doğan bebekler aynı zamanda elleri ve tırnaklarını bilinçsiz şekilde yüzlerine götürürler ve yüzünü çizebilirler, bu yüzden kundaklama doktorlar tarafından önerilmektedir.

Bebeklerin anne karnında hareketleri kısıtlıdır. Bebeğin hareketlerinin dünyaya geldiğinde de kısıtlı olması onu anne karnındaki ortamını muhafaza etmek amaçlı kundaklama yapılabilir.

Bebekler hareket ederek kendi uykularını kaçırabilir. Sıçrama yaparak kendini uykudan uyandırabilir. Bebeklerde en önemli gelişim uykudur. Bebeğin uykusunun bozulmaması ve gelişimini sağlamak amacı ile kundaklama yapılması önerilmektedir.