Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Mucahit

Member
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokmasına karşı dikkat edilmeli. Alerjisi olan kişiler için ölüme dahi götürebiliyor. Kişilerim metabolizması gereğince kendilerine ve bünyelerine dikkat etmeleri gerekli. Arı sokmasında uygulanan doğal tedavilerin yanı sıra geçmişten günümüze gelen önerileri de dikkate alarak etkisini azaltabiliriz. Yaz aylarında parkta, açık alanlarda ve ormanlık yerlerde arılarla karşılaşırız ve sokulduğumuz zamanlar olur.

Arı sokmasında panik yapmadan arıyı elinizde çıkarmaya çalışmayın. İğnesi içinde kalacağından dolayı zehri bırakmasına neden olabilir. Tırnağınız yada cımbız yardımı ile arının sokmuş olduğu bölgedeki iğnesini çıkartabilirsiniz. Amonyak kullanarak tedavi uygulamanız mümkündür. Şişkinlik için krem sürülebilir, tercihiniz steroidli kremler olabilir yada doktor, eczacı tarafından önerilenleri kullanabilirsiniz. Ovalama yapmamaya özen gösterin zehrin dışarı çıkmasına neden olabilir.
Sokulan bölgeyi soğutulması gerekir. Buz yada soğuk su altında yıkanması iyi gelir. Eskilerin bildiği gibi yoğurt sürmek acısını ve zehrini alacaktır.
Bir demet maydanozu dövdükten sonra bölgeye sürerek sarma işlemi yaparak korumasını sağlayabilirsiniz. Arpa unu ve sirkeyi hamur yaptıktan sonra bölgeye sürünüz doktora gidene kadar bekletiniz.
Sarımsak doğal antibiyotik olmasından bölgeye sürmeniz zehri dışarı atmasını sağlayacaktır.
Lavanta yağı ile bölgeye sürebilirsiniz, ovalamamaya dikkat ediniz.
Karbonat ve su sayesinde macun şeklinde bölgeye sürmeniz iyi gelecektir.