Yeni search console ile google gibi getir nasıl yapılır? Manuel arama motoru dizine ekleme işlemi nasıl yapılır ? Tüm detayları bu yazımızda…

Google pek nadir gördüğümüz güncellemelerinden birini yaparak Search Console arayüzünü neredeyse tamamen değiştirdi. Genelde iyi giden şeyleri pek güncelleme taraftarı olmadığını düşündüğümüz Google kendisi ile özdeşleşen kullanıcı dostu ve basit arayüzler tercih etmesi ile özdeşleşmiştir. Yeni search console şuan için eskisine aşina olanlara karışık gelsede hayatımıza pek çok kolaylık katıyor ve yakında yeni arayüze de alışacağımıza inanıyoruz.

Eski Google Gibi Getir aracında görülen hatalar; erişilemiyor, kısmi sorunu, geçici olarak erişilemiyor, yönlendirildi gibi sorunlar alıyorduk. Bu hataları tarayıcıdaki URL satırında dil kısmındaki TR bölümünü EN yapmak gibi manuel yollar ile aşmaya çalışıyorduk. Yeni araçta bu gibi sorunlarında çözüldüğünü ümit ediyoruz.

Lafı çok uzatmadan gelelim yeni Google Search Console ile Google Gibi Getir nasıl yapılır onu anlatmaya. Çünkü artık Google eski servisin fişini tamamen çekti ve bugüne kadar eski Search Console’a geçiş yaparak link kısaltan webmasterlar da yeni servisi kullanmaya mecbur kaldılar.

Yeni Search Console Google Gibi Getir Nasıl Yapılır

Yeni Search Console’da önce dizine link ekleyeceğimiz siteyi seçiyoruz. Ardından aşağıdaki görsellerde görüldüğü gibi en üst kısımda bulunan “içindeki tüm URL’leri denetleyin” bölümüne gelerek ekleyeceğimiz linki buraya yapıştırıyoruz. Ardından “Linkin Dizine Eklenmesini İsteyin” yazan butona tıklıyoruz. Biraz bekledikten sonra gelen ekranda “Anladım” butonuna basıyoruz. Bu bölümde birden fazla kez link göndermenin sonuçlara etki etmeyeceği yönünde bir uyarı ile karşılaşıyoruz ve “Anladım” butonu ile kabul ederek geçiyoruz bu ekranı. Ve linkimiz Google arama motoruna gönderildi, kısa süre içerisinde indekslenecektir.

Google Gibi Getir Zararlı Mı?

Google’ın uzun yıllardır SEO konusunda bize öğrettiği şeylerin başında doğal olanın daha değerli olduğu gelmektedir. Bunun için linklerin Google botları tarafından tespit edilmesi ve organik olarak dizine eklenmesi daha faydalı olarak görülebilir. Fakat Google Gibi Getir aracıda Google’ın kendi servisi olduğu ve bizzat kendisi tarafından webmasterlara sunulduğu için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. Bu mantık ile gönül rahatlığı ile uzun yıllardır aracı kullanmaktayız.

Google gibi getir yapmadığınız durumlarda özellikle yeni siteyseniz; sizden daha eski siteler içeriklerinizi bot ve benzeri yöntemler ile çalabilir ve sizden önce indekslenmesini sağlayabilir. Bu gibi durumlarda Google sizin yazınızı kopya içerik olarak algılayabilir (diğer sitede sizden daha önce indekslendiği için). Bu yüzden yeni sitelerin içeriklerinin güvenliği açısından Google Gibi getir aracını kullanmalarını önermekteyiz.