Google, bir temel web vitals metriğini kullanımdan kaldırdığını ve kullanıcı deneyimini daha doğru bir şekilde temsil eden daha yeni bir ölçümle değiştirdiğini duyurdu.

Yeni metriğe Etkileşim – Sonraki Boya Etkileşim adı verilir ve deneysel durumundan bekleme durumuna yükseltildi.

Google duyurdu:

“Bugünden itibaren, INP artık deneysel değil ve bunun yerine beklemede olan bir Core Web Vital metriği olarak kabul edilecek. Bu, INP’nin FID’in yerini almaya hazır olduğunu kanıtladığını belirtmek için yeni bir adlandırmadır, ancak değişikliği henüz yapmıyoruz.

Ekosistemin uyum sağlaması için zaman tanımak amacıyla INP, Mart 2024’te resmi olarak istikrarlı bir Core Web Vital metriği haline gelecek.”

İlk Giriş Gecikmesi (FID)

Chrome blogu, İlk Giriş Gecikmesi’nin (FID) Mart 2024’te yeni metrik Etkileşim Sonraki Boyayla Etkileşim (INP) ile değiştirileceğini duyurdu.

İlk Giriş Gecikmesi, tarayıcının bir kullanıcı etkileşimini işleyebilmesi için geçen süreyi ölçer, tıklamalar, tuşa basma, mousedown ve pointerdown ile sınırlıdır.

Bir kullanıcının bir düğmeyi tıklatabilmesi ve düğmenin yanıt vermesi için geçen süre genellikle diğer komut dosyaları tarafından engellenir.

Bu nedenle, web sayfası yanıt verebilirliği ve kullanıcı deneyiminin iyi bir temsili olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, FID metriği, yanıt verebilirliğin eksik bir ölçümüydü.

FID yalnızca gecikmeyi, yani etkileşimli bir öğenin yanıt vermeye başlamasından önce geçen süreyi ölçmüştür.

FID, web sitesinin bu etkileşimlere tepki vermesi için geçen süreyi ölçmedi.

Chrome ekibi birkaç adayı inceledi ve yaklaşık bir yıl sonra Interaction to Next Paint’i (INP) resmi statüyle piyasaya sürdüler. deneysel metrik Mayıs 2022’de.

INP, yalnızca gecikmeyi değil, bir sayfanın tüm yanıt verebilirliğini ölçer.

Google’a göre:

“Chrome kullanım verileri, bir kullanıcının sayfada geçirdiği sürenin %90’ının sayfa yüklendikten sonra geçtiğini gösteriyor.

Bu nedenle, sayfa yaşam döngüsü boyunca yanıt verebilirliğin dikkatli bir şekilde ölçülmesi önemlidir. INP metriğinin değerlendirdiği şey bu.”

INP, Mayıs 2022’den bu yana geçen yıl PageSpeed ​​Insights ve birçok üçüncü taraf hız testi aracılığıyla kullanıma sunuldu.

PageSpeed ​​Insights da güncellendi.

PageSpeed ​​Insights değişiklik günlüğü kayıtlarında bir gösterim:

“Sonraki Boyayla Etkileşim (INP) artık deneysel bir ölçüm değil ve artık beklemede olan bir Önemli Web Yaşam Alanı. Bu değişiklik, kullanıcı arabirimine ve API’ye yansıtılır.

Özel olarak API için, yanıt artık EXPERIMENTAL_INTERACTION_TO_NEXT_PAINT ile aynı verileri içeren INTERACTION_TO_NEXT_PAINT metriğine sahiptir.

EXPERIMENTAL_INTERACTION_TO_NEXT_PAINT, 90 gün içinde (8 Ağustos 2023) yanıttan kaldırılacak.”

Next Paint ile Etkileşim

INP’nin yeniliği, sayfanın tamamının yanıt verebilir hale gelmesinin ne kadar sürdüğünün daha doğru bir ölçüsü olmasıdır.

Zayıf bir INP, bir şeye tıkladığınızda ve bir görüntünün yakın çekimi gibi beklenen eylemin hemen gerçekleşmemesidir.

Google’ın INP’deki sayfası bunu şu şekilde açıklıyor:

“İyi yanıt verme, bir sayfanın kendisiyle yapılan etkileşimlere hızlı bir şekilde yanıt vermesi anlamına gelir.

Bir sayfa bir etkileşime yanıt verdiğinde sonuç, tarayıcının sunduğu bir sonraki çerçevede tarayıcı tarafından sunulan görsel geri bildirimdir.

Görsel geri bildirim, örneğin bir çevrimiçi alışveriş sepetine eklediğiniz bir öğenin gerçekten eklenip eklenmediğini, bir mobil gezinme menüsünün açılıp açılmadığını, bir oturum açma formunun içeriğinin sunucu tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını vb. söyler.

Bazı etkileşimler doğal olarak diğerlerinden daha uzun sürer, ancak özellikle karmaşık etkileşimler için, kullanıcıya bir şeyler olduğuna dair bir ipucu olarak bazı ilk görsel geri bildirimleri hızlı bir şekilde sunmak önemlidir.”

INP milisaniye cinsinden ölçülür:

  • INP skorunda 200 milisaniyenin altında olması sayfanın iyi olduğu anlamına gelir.
  • 200 ila 500 milisaniye arasındaki bir puan, bunun kötü olmadığı ancak iyileştirilmesi gereken gri alan olduğu anlamına gelir.
  • 500 milisaniyenin üzerindeki INP puanları, zayıf yanıtı temsil eder.
Sonraki Boyayla Etkileşim (INP) için ölçüm eşikleriWeb.dev’den ekran görüntüsü

Bu, Yayıncılar ve SEO için Ne Anlama Geliyor?

Halihazırda web sitesi performansını hızlandırmak için çalışan yayıncılar, geliştiriciler ve SEO’lar, INP ile olumlu puanlar görebilmelidir.

Komut dosyalarının yüklenmesinin ve çalışmaya hazır hale gelmesinin uzun sürmesi, bir kaynağın getirilmesinin çok uzun sürmesi ve web sitesinin düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için CSS ve HTML’yi ayrıştırmak için harcanan zamanın olağan şüphelileri.

Google’ın INP için optimizasyonla ilgili sayfası şunları açıklıyor:

“Bir kullanıcı bir sayfayla etkileşime geçtiğinde, bu etkileşimin ilk kısmı giriş gecikmesidir.

Sayfadaki diğer etkinliklere bağlı olarak, giriş gecikmeleri önemli ölçüde uzun olabilir.

Bunun nedeni, ana iş parçacığında meydana gelen etkinlik (belki de komut dosyalarının yüklenmesi, ayrıştırılması ve derlenmesi nedeniyle), getirme işlemi, zamanlayıcı işlevleri veya hatta hızlı bir şekilde art arda gerçekleşen ve birbiriyle örtüşen diğer etkileşimlerden kaynaklanıyor olabilir.

E-ticaret mağazaları, bir kullanıcının bir sayfada alışverişe başlaması için hangi işlevlerin kritik olduğunu, hangi komut dosyalarının gerekli olmadığını ve kaldırılırsa alışveriş yapanlar tarafından hangi işlevlerin kaçırılmayacağını düşünmek isteyebilir.

INP şu anda bir Beklemede Önemli Web Hayati Metrik. Mayıs 2024’te bir yıl daha resmi bir temel web yaşamsal ölçütü haline gelir.

Google’ın duyurusunu okuyun:

Etkileşimi Sonraki Boyaya İlerletme

Shutterstock/Krakenimages.com tarafından sunulan görsel