Yeni bir içerik yönetim sistemine (CMS) geçmek için bir yolculuğa çıkmak göz korkutucu bir görev olabilir.

Yeni içerik oluşturmaktan eski bilgileri yenilemeye ve sayfalarınızı mükemmel hale getirmeye kadar her şey oldukça zorlayıcı olabilir.

Ancak endişelenmeyin, çünkü sizi HubSpot CMS’ye yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanmış SEO aracı yol haritamızla ele aldık.

Bu makalede, HubSpot’ta bulunan en temel yerel SEO özelliklerini ve entegrasyonlarını inceleyerek web sitenizin arama motorları için iyi optimize edilmesini sağlayacağız.

Ve işleri toparlamak için, yepyeni bir site oluştururken veya mevcut bir siteyi taşırken karşılaşabileceğiniz SEO özelliklerindeki eksik boşlukları tartışacağız.

(Tam açıklama: HubSpot’un en yüksek puan alan iş ortağı ajansı SmartBug Media ile çalışıyorum.)

HubSpot’ta Hangi Yerel SEO İşlevselliği Var?

İYS Araçları

Barındırma

HubSpot, CMS aboneliğine kaydolduğunuzda sitenizi barındırır.

Bu, gerçek web sitenizin nerede yaşayacağına karar verirken endişelenmeniz gereken bir sistemdir.

Sitenizi WordPress veya diğer açık kaynaklı CMS’lerde oluştururken, sitenizi hizmete sunması için bir barındırma sağlayıcısına kaydolmanız gerekir.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Bu, web sitelerinin herhangi bir ülkede hızlı bir şekilde yüklenmesine ihtiyaç duyan ve DDOS saldırıları riskini azaltması gereken küresel işletmeler için olmazsa olmazdır.

HubSpot’un CDN’si (Cloudflare teknolojisini kullanır), ek maliyet veya kurulum gerektirmeden CMS’ye yerleştirilmiştir.

Güvenli Yuva Katmanı (SSL) Sertifikası

Bu, günümüzde barındırma sağlayıcıları arasında çok daha yaygındır, ancak SEO için bir ihtiyaçtır.

Sitenizin HTTPS’de olması, çoğu sektörde iyi bir sıralama için bir zorunluluktur.

HubSpot, aboneliğinizin bir parçası olarak bir SSL sertifikası sağlar ve siteniz HubSpot’ta kaldığı sürece otomatik olarak yenilenir.

Yönlendirmeler

HubSpot’un yönlendirme aracı, yönlendirmelerinizi CSV aracılığıyla toplu olarak içe aktarmanıza veya teker teker oluşturmanıza olanak tanır.

Bu WYSIWYG aracı, .htaccess dosyalarını güncelleme veya arka uçta yönlendirmeleri ayarlama deneyimi olmayan pazarlamacılar için kullanıcı dostudur.

site haritaları

HubSpot, Google Search Console’a (GSC) gönderebileceğiniz bir site haritasını otomatik olarak oluşturur, böylece bunları manuel olarak veya başka herhangi bir eklentiyle oluşturmanıza gerek kalmaz.

İzleme ve Güvenlik

HubSpot CMS, tehditleri belirlemek ve DDOS saldırılarının oluşmasını durdurmak için bir izleme ve güvenlik duvarı sistemine sahiptir.

WordPress veya başka bir CMS üzerinde çalışıyorsanız, Sucuri veya benzeri bir üçüncü taraf araca ihtiyacınız olacaktır.

Devam Eden Güncellemeler

HubSpot, CMS’deki tüm güncellemeleri yönetir, bu nedenle WordPress veya başka bir CMS kullanıyorsanız, CMS sürümünüzü veya eklenti sürümlerinizi manuel olarak güncellemeniz gerekmez.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

HubSpot, kullanıcılarınızın bloglarınızın AMP sürümlerini mobil cihazlarda bulmasına olanak tanıyan blogunuzda AMP’yi etkinleştirme yeteneği sağlar.

Sayfa İçi SEO Araçları

Konu Planlama

SEO’nuz için bir konu kümesi yaklaşımı izliyorsanız, HubSpot içerik planlama araçları görsel bir şema sağlar.

Bu araç, belirli konuların organik trafik, olası satışlar ve müşteriler oluşturmanıza nasıl yardımcı olduğunu anlamak için hafif anahtar kelime araştırması, dahili bağlantı ve analitik sağlar.

Sütun sayfasına bağlı (veya bağlantılı olmayan) tüm alt konu sayfalarının (ve ilişkili anahtar kelimelerin) bulunduğu ücretli bir medya konu kümesi örneği:

SEO konu kümesiHubSpot’tan ekran görüntüsü, Nisan 2023

Sayfa İçi Öneriler

Bu işlevsellik, URL düzeyinde belirli önerileri ve bu tür sorunları çözmenin göreli etkisini görmenizi sağlar.

İşte sayfadaki SEO sorunlarını, her sorunun açıklamasını, sorunları kimin düzeltmesi gerektiğine ilişkin önerilen bir etiketi (ör. pazarlamacı mı, geliştirici mi) ve hangi sayfaların etkilendiğini görmek için tıklamanın kolay bir yolunu gösteren örnek bir rapor. bu sorunlara göre:

Sayfa İçi ÖnerilerHubSpot’tan ekran görüntüsü, Nisan 2023
CMS sayfa düzenleyicisinde yerleşik olarak bulunan optimizasyon önerileriHubSpot’tan ekran görüntüsü, Nisan 2023

Ayrıca, CMS sayfa düzenleyicisinde yerleşik olarak bulunan ve tüm sayfa içi SEO temellerinizin kapsanmasını sağlayan optimizasyon önerileri de vardır.

Üretken Yapay Zeka İçeriği İşlevselliği

HubSpot, mevcut içeriğin tonunu yeniden yazmanıza, genişletmenize, özetlemenize veya tonunu değiştirmenize olanak tanıyan CMS içindeki üretici yapay zeka işlevselliğini keşfediyor.

Yapay zeka ile yazılmış içerik hız kazanmaya devam ettikçe, uygulama içinde içerik fikri (ör. blog konusu oluşturma) için yeni özellikler görmeyi umuyorum.

Aşağıda, CMS içindeki birkaç yerleşik üretken yapay zeka aracına bir örnek verilmiştir:

HubSpot'ta Üretici Yapay Zeka AraçlarıYazardan ekran görüntüsü, Nisan 2023

SEO Aracı ve Analitik Entegrasyonları

Google Arama Konsolu

Google, çoğu organik anahtar kelime yönlendirme verisini şifrelediğinden, Google Arama Konsolu, hangi anahtar kelimelerin sitenize SEO trafiği çektiğini bulabileceğiniz yegane kaynaklardan biridir.

GSC entegrasyonu iki alana bağlıdır:

1. Sayfa Yayınlama Araçları

Entegrasyon, her sayfa için şunları görmenizi sağlar:

  • En popüler arama sorguları.
  • Ortalama konum.
  • Toplam gösterim sayısı.
  • Ortalama tıklama oranı. (TO)
  • tıklamalar

Bu veriler, CRO çalışmalarınız için etkilidir.

Sayfada harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) tasarlarken, genel dönüşüm oranlarını iyileştirmeye yardımcı olması için en üst sıradaki sorgularınıza dayalı olarak kesin anahtar kelime verilerini kullanın.

HubSpot'ta Sayfa İçi SEO VerileriHubSpot’tan ekran görüntüsü, Nisan 2023

2. SEO Analiz Araçları

HubSpot SEO analiz araçları, sayfa yayınlama araçlarının ötesinde, size toplu web sitesi ölçümleri sağlamak için Google Search Console’u entegre eder (GSC’de yerel olarak göreceğinize benzer).

Buradaki katma değer, her sayfanın hangi sorgular için sıralandığını görmek için tek tek URL’leri tıklayabilmenizdir.

Buradan, SEO veya dönüşüm oranı için genişletmek veya daha fazla optimize etmek için yeni anahtar kelime fırsatlarını belirleyebilirsiniz.

HubSpot'ta Google Arama Konsolu VerileriHubSpot’taki Google Arama Konsolu Verilerinden ekran görüntüsü, Nisan 2023

Google Analytics

HubSpot’un bağımsız analizi, tüm pazarlamacılar için yeterli değildir.

Müşterilerimizin çoğu, ayrıntılı verileri sayfaya, cihaza, kanala vb. göre çekmek için Google Analytics’i HubSpot analitiğiyle birlikte kullanıyor.

HubSpot’un Google Analytics entegrasyonu, HubSpot tarafından barındırılan içeriğinizin tüm sayfalarının uygun şekilde izlenmesini sağlamak için kullanışlıdır.

Şu anda, bu entegrasyonun – tüm sayfalarınızın Google Analytics izleme koduna sahip olduğundan emin olmak dışında – başka kullanımları yoktur.

HubSpot İzleme EntegrasyonlarıHubSpot’tan ekran görüntüsü, Nisan 2023

GSC ve AdRoll için benzer izleme işlevi mevcuttur.

Üçüncü Taraf CMS Entegrasyonları

HubSpot, diğer pazarlama, satış ve müşteri başarısı uygulamalarının çoğunun entegre olmasına izin veren bir platform şirketidir.

Uygulama pazarı, tüm üçüncü taraf entegrasyonlarını listeler.

Entegre yazılım paketini satın aldığınız sürece birçok entegrasyon ücretsiz veya düşük maliyetlidir.

HubSpot CMS’de Hangi SEO Araçları Eksik?

HubSpot hepsi bir arada bir platform olmasına rağmen, şirket içi SEO uzmanlarının veya SEO ajanslarının günlük olarak kullandığı her SEO aracına sahip değildir.

Anahtar Kelime Keşif Araçları

HubSpot’un yayınlama ve temel sayfa araçlarında temel anahtar kelime bulma araçları bulunsa da, Google’da sıralamada bulunmadığınız sayfalardan anahtar kelime araştırmasını almak istiyorsanız Moz, Ahrefs ve Semrush kullanmak isteyeceksiniz.

Tarama Teşhis Araçları

HubSpot’ta SEO için bazı tarama tanılama araçları vardır.

Ancak, tam ölçekli bir teknik SEO denetimi yapmaya veya sektörünüzdeki diğer sitelerin site yapısını anlamaya çalışıyorsanız, Screaming Frog, Lumar (eski adıyla Deepcrawl), Sitebulb vb.

Anahtar Kelime Sıralaması Takibi

Zaman içinde sabit bir anahtar kelime grubunu izlemek istiyorsanız, anahtar kelime sıralaması izleme HubSpot’ta yerel olarak yerleşik değildir.

Tek tek sayfaların sıralandığı belirli anahtar kelimeleri görebilseniz de, günlük veya haftalık sıralama takibi için başka bir araç kullanmanız gerekir.

Bağlantı Oluşturma Araçları

Belirli CMS kullanımının biraz dışında, bağlantı oluşturma araçları HubSpot’ta minimum düzeydedir.

Sayfalarınızın diğer sitelerden aldığı gelen bağlantıları görebilirsiniz, ancak yeni edinme hedefleri arıyorsanız HubSpot’ta bağlantı oluşturma araştırması yapacak bir araç yoktur.

Ayrıca, web sitenizin tamamının zaman içinde kazandığı veya kaybettiği tüm bağlantıları görmek için merkezi bir bağlantı oluşturma panonuz da yok.

Geçişler veya Yeniden Tasarımlar İçin Profesyonel Hizmetler

Sitenizi taşımayı planlıyor ve bunu kendi başınıza yapacak zamanınız, ekibiniz veya bilgi birikiminiz yok mu?

İşte iki seçeneğiniz:

HubSpot’un Taşıma Hizmetleri

HubSpot, mevcut web sitenizi HubSpot CMS’de sayfa sayfa yeniden oluşturmak için uygun fiyatlı geçiş hizmetleri sunar.

Bir geliştirici değilseniz ve mevcut sitenizle aynı görünümü ve hissi korumak istiyorsanız bu iyi bir çözümdür.

Büyük veya karmaşık bir web siteniz yoksa ve hızlı bir şekilde HubSpot CMS’ye geçmek istiyorsanız, bu uygun maliyetli bir seçenektir.

Bu projenin bir parçası olarak HubSpot’un neleri taşıyacağına ilişkin bazı sınırlamalar vardır, ancak bu seçeneği düşünüyorsanız tüm özellikleri ve fiyatlandırmayı burada görebilirsiniz.

HubSpot’un Ajans Ortakları

Öte yandan, daha karmaşık ihtiyaçlarınız varsa veya tamamen yeniden tasarıma ihtiyacınız varsa, geçişleri yürüten ve müşteriler için projeleri yeniden tasarlayan binlerce HubSpot Ajans ortağı da vardır.

Götürmek

Herhangi bir geçiş veya yeniden tasarım projesi, aylarca planlama, uygulama ve optimizasyon gerektirir.

HubSpot, diğer açık kaynaklı CMS’lere kıyasla daha yüksek bir etiket fiyatına (Profesyonel ve Kurumsal katmanlarda) sahip olsa da, ek barındırma, CDN, güvenlik ve devam eden BT isteklerine olan ihtiyacın yerini alacak bir dizi yerleşik özellik ve müşteri desteği vardır. CMS güncellemeleri için.

Ek olarak, HubSpot CMS Hub Ücretsiz ve Başlangıç ​​katmanları daha uygun fiyatlı bir seçenektir ve 50 sayfadan küçük web sitesine sahip markalar için bir çözüm sunar.

Nisan 2023 itibarıyla HubSpot CMS Hub, memnuniyet ve pazar varlığına dayalı olarak G2’ye göre (353 CMS arasından) en yüksek puan alan CMS’dir.

G2 CMS derecelendirmeleriG2’den görüntü, Nisan 2023

Sonuç olarak HubSpot, hem büyük hem de küçük işletmeler için mükemmel bir hepsi bir arada platformdur.

Çok yönlü özellikleri, kullanıcıların hem güçlü bir CMS’ye hem de gelişmiş SEO yeteneklerine sahip olmalarını sağlarken, günlük olarak kurmak, yönetmek ve kullanmak için yeterince basit olmaya devam ediyor.

Ancak bu, SEO uzmanları için her kutuyu işaretleyeceği anlamına gelmez; Anahtar kelime keşfi, tarama teşhisi, anahtar kelime sıralaması izleme ve bağlantı oluşturma araçları gibi SEO paketinde ayrı olarak edinmek isteyebileceğiniz birkaç eksik araç vardır.

Sonuç olarak HubSpot CMS, çoğu B2B, B2C ve D2C şirketi için uygun, başarılı web sitesi optimizasyonu ve dijital pazarlama stratejileri için güçlü bir platformdur.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: Impressario Ink/Shutterstock