İnternet üzerinden girişimcilik örneği olan websitesi açmaya karar verdiniz ama hangi alanda site açacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda paylaşacağımız birbirinden ilginç ve yenilikçi fikirler tam size göre.

Rekabet Devrinde Az Ama Kolay Parayı Hedefleyin

Büyük hitler hedefleyen bir websitesi projeniz varsa bunun için güçlü ekip arkadaşlarına sahip olmalı ve ücretli reklamlarla projenizi duyurmalısınız. Google Adwords reklamları, sosyal medya reklamları, SEO hizmet paketleri gibi çalışmalar oldukça maliyetli olabilir. Ayrıca ekip arkadaşı bulmakta herkes için kolay birşey değil maalesef. Peki ne yapacağız? Aşağıdaki yanlış örneklerle vakit kaybetmeden düşünülmemiş, yapılmamış web sitesi projelerine yöneleceğiz.

Yaratıcı bir fikrimizin olması tek başımıza yapacağımız işlerde belli kitlelere ulaşmamız açısından çok önemlidir.

Tek Kişi ve Sermayesiz Yapamayacağınız Projeler

Daha önce websitesi tecrübesi olan hiç kimse arkasında ekibi olmadan ulusal haber sitesi açmak gibi projelerin hayal olduğunu bilir. Rakipler dakikada onlarca yazı paylaşırken sizin günde beş yada on adet yazı paylaşarak onlarla rekabet etmeniz imkansızdır çünkü.

Aynı şekilde genel bir ilan sitesi yaparak hem ev ilanları hemde araba ilanları gibi zor kategorileri hedeflemek için ciddi bir ekip çalışması ve sermayeye ihtiyacınız vardır.

Ana fikri anladığınızı düşünüyorum. Günde on binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca hite sahip olmak herkesin hayali ama ekip ve sermaye olmadan yapamayacağımız işlere girmek sadece zaman kaybı ve hayal kırıklığına sebep olacaktır.

Yapılmamış Olanı Siz Yapın

E-ticaret sitesi oluşturarak kendinizin veya çevrenizdeki yakınlarınızın el emeği ürünlerini yada organik olarak yetiştirdikleri meyve, sebze, reçel, mantar, sabun gibi ürünlerin satışını sağlayabilirsiniz. Organik ürün pazarı veya yöresel ürün pazarı internette ciddi bir alıcısı olan sektörlerdir ve bu projelerinizde güzel meblağlar kazanabilirsiniz. Sosyal medayada alakalı sayfalara vereceğiniz ufak çaplı reklamlar ile belli ürünleri ön plana çıkarabilirsiniz. Burada belli ürünler kelimesine dikkatinizi çekmek istiyoruz. Tek bir ürün veya kategoride yükselmek daha sonra yelpazeyi genişletmek yıllardır değişmeyen altın kuraldır.

Yazımızın devamında sizlere ilginç site fikirleri sunacağız ve bunlar sadece e-ticaret üzerine değil yapılmamış farklı alanlarda olan ve size sitenizin müdavimi olacak belli bir kitleye ulaşmanızı sağlayan ilginç internet sitesi fikirleri olacaktır.

Yazımız sürekli güncellenecek ve yeni websitesi fikirleri ile uzayarak giden bir liste haline gelecektir. Bu yazıdaki güncellemelerden haberdar olmak istiyorsanız bizi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Güncellemleri facebook sayfamızda düzenli olarak duyurmaktayız: https://www.facebook.com/isimyakala/

Eğer bu yazımızı beğenirseniz Yaratıcı Site Fikirleri başlıklı yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Yeni ve İlginç İnternet Sitesi Fikirleri

Aşağıdaki bölüm sürekli güncellenerek yeni alan adları ve proje fikirleri eklenecektir. Fikirler 3 ayrı başlıkta listelenmektedir.

1) Boşta olan ve hemen alabileceğiniz alan adları ile yapabileceğiniz projeler.

2) Düşecek olan alan adları ile yapabileceğiniz projeler.

3) Satışta olan alan adları ile yapabileceğiniz projeler.

Tabiki alan adına göre proje değil projeye göre alan adıda seçebilirsiniz. Aynı proje farklı alan adları ile de yapılabilinir. Lakin biz baktığımızda gözümüzde canlanan projeler ile ilgili fikirlerimizi paylaştığımız için alan adları ile birlikte fikirlerimizi sizlere sunmaktayız.


Boştaki Alan Adları İle Projeler

Bu bölümdeki alan adları halihazırda boştadır ve kayıt edilmeye müsaittir. Başkası almadan hemen siz alarak beğendiğiniz projeleri hayata geçirebilirsiniz.

Eski Fotoğrafları Paylaşabileceğiniz NostaljikFotograf.com Proje Fikri İçin Örnek Görsel

nostaljikfotograf.com

Başta eski İstanbul fotoğrafları olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından tarihi önemi olan siyah beyaz fotografları paylaşacağınız bir proje geliştirebilirsiniz. Alan adı bizim kült domain diye tabir ettiğimiz (alkislarlayasiyorum sitesi tarzında) bir alan adıdır ve bu alanda marka olmanızı sağlayacaktır. Site altyapısı olarak blogger tercih ederseniz resimleri barındıracağınız host masrafından kurtulabilirsiniz.

Eğer wordpress tarzı altyapılar ile bu projeyi hayata geçirirseniz yüksek çözünürlüklü resimleri kendi hostunuzda barındırmakta sorun yaşayabilirsiniz. Lakin resimlerinizi paylaşan sitelerden görsel backlink elde edeceğiniz için ücretli hostlu bir site sizin otoritenizi arttırmada çok daha faydalı ve profesyonel bir seçim olacaktır.


Düşecek Alan Adları İle Projeler

Sahibi tarafından süresi uzatılmayan alan adları yıl sonunda boşa düşerek tekrar alınabilir hale gelmektedir. Aşağıda boşa düşecek alan adı fırsatları ve bu adresler ile yapabileceğiniz projeleri paylaşacağız.

Yazılan tarihte akşam saatlerinde bu adresler yeniden kayıt edilebilir hale gelecektir. domain ne zaman düşer yazımızdan tam olarak alınabilir hale geleceği saat aralığını görebilirsiniz. Eğer adresleri alma şansınızı arttırmak istiyorsanız backorder desteği almanızı önermekteyiz. İsimyakala adresi backorder hizmeti vermektedir ve bizden destek alarak ufak ücretler karşılığında alan adını başkasının almasındansa kendinizin sahip olma şansınızı arttırabilirsiniz. İsimyakala alan adları düştükten sadece dakikalar içinde kayıt edebilecek takip yazılımını kendisi geliştirmiş ve bu alanda hizmet veren bir sitedir.

egitmenara.com

İlk etapta il ve ilçe bazlı bir ilan sistemi kurulur ve eğitmen arayanlar ile özel ders verenleri buluşturan bir platform haline getirilir. Akabinde bu projede ücretli ders veren eğitmenleri ve eğitmen arayanları Letgo tarzı bir mobil uygulama ile buluşturabilirsiniz.

Bu alan adı 26.03.2019 tarihinde boşa düşerek tekrar alınabilir hale gelecektir.

imzalikitap.com

26 Mart 2019 tarihinde düşecek olan imzalikitap.com alan adı ile sadece yazarları tarafından imzalanmış kitaplara ait bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Yayınevleri ve yazarlar ile anlaşarak imzalı baskılardan satın alabilir ve gerçek fiyatının üzerinde rakamlara bu kitapların satışını sağlayabilirsiniz.


Satılık Alan Adı Olan Projeler

Bu bölümde kendi portföyümüzde satılık olan alan adları ile yapabileceğiniz projeler paylaşacağız. Eğer projeyi beğenip alan adını satın almak isterseniz bize linkteki iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz: Satılık Alan Adları

aranmahacmi.com

Eğer daha önce hiç internet siteniz olmadıysa bu tabir size yabancı gelebilir. İnternet yayıncıları için aranma hacmi herşey demektir. Kimse Google ve benzer arama motorlarında aratılmayan anahtar kelimeler için yazı yazmak istemez. Çünkü yazsanızda kimse merak etmediği ve aranması olmadığı için siteniz ziyaretçi almayacaktır ve başarısız bir proje olarak yok olmaya mahkum olacaktır. Tamamen rastgele alanlarda içerik üretseniz dahi yazınızın etiketlerini en azından aranma hacmi olan kelimelerden seçmelisiniz. Bunun içinde kelimelerin aranma hacmini doğru olarak gösteren bir siteye ihtiyacınız vardır.

Kwfinder adresi son yıllarda oldukça popülerdi ve belli bir ziyaretçi kitlesine ulaşınca ücretsiz hizmetlerini sonlandırarak tamamen ücretli versiyona kullanıcıları mahkum bıraktılar.

Ücretsiz aranma hacmi sorgulama sitesi arayan oldukça büyük bir kitle var ve bu alanda yapacağınız projeler ile güzel reklam (adsense ve benzer) gelirler elde edebilirsiniz. Bu alan adı isimyakala’ya aittir ve 750 TL hemen al fiyatı ile satıştadır.


İlk İnternet Sitesini Açacaklara Öneriler

Eğer ilk internet sitenizi açacaksanız bunu ücretli ve uygun bir şekilde yaptırabilirsiniz. Anahtar teslim internet sitesi alabilirsiniz fakat o siteyi bir yerlere getirecek olan sizlersiniz. Nasıl hit getirecek içerikler üreteceğinizi bilmiyorsanız site işinde hüsrana uğrayabilirsiniz. Linkteki rehber yazımıza göz atmanızı öneriyoruz bu konuda: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Son tavsiyemiz; severek yazacağınız bir kategoride internet sitesi açarsanız o site size külfet olarak gelmeyecektir ve emek verdiğiniz proje er yada geç size gelir olarak dönecektir. Sırf kulaktan dolma iyi para olduğu söylentisi ile bilmediğiniz alanda site açarsanız çabucak sıkılarak projeden vazgeçmeniz de muhtemel olacaktır. Bu yüzden mutlaka kendi yetkinliklerinize uygun ve severek yazılar yazabileceğiniz bir alanda site açmak en doğrusu olacaktır.