Profesyonel bağlantıları kolaylaştırmak için tasarlanan LinkedIn Reklamları, nasıl kullanılacağını biliyorsanız, pazarlama cephaneliğinizdeki en iyi platformlardan biri olabilir.

Neden LinkedIn’de reklam vermelisiniz? Platform, ziyaretçilerin %40’ının her hafta bir sayfayla etkileşim kurduğu 850 milyondan fazla üyeye sahiptir. Ücretli katılım istatistikleri de dahil olmak üzere LinkedIn’den daha fazla veri için bu makaleye göz atın.

LinkedIn’de reklam vermeyi öğrenmeye hazır mısınız? Hadi gidelim.

LinkedIn Reklam Seçenekleri: Genel Bakış

LinkedIn, pazarlamacılara hedeflerine ulaşmak için pek fazla seçenek sunmayan reklam seçenekleriyle son derece sınırlıydı.

Ama bu değişti. LinkedIn, reklamverenlere kendi özel hedeflerine, yani aşağıdakilerden birine dayalı reklamlar oluşturmaları için ihtiyaç duydukları özgürlüğü sağlamaya kararlı görünüyor:

 • Marka bilinirliği.
 • Web sitesi ziyaretleri.
 • Nişanlanmak.
 • Video görüntülemeleri.
 • Kurşun üretimi.
 • Web sitesi dönüşümleri.
 • İş başvuruları.

LinkedIn reklamcılığında en sık kullanılan hedefler potansiyel müşteri yaratma, iş başvuruları, video görüntülemeleri ve web sitesi ziyaretleridir, ancak platformu bunlardan herhangi biri için başarıyla kullanabilirsiniz.

Neden LinkedIn’de Reklam Vermelisiniz?

Kendisini “dünyanın en büyük profesyonel ağı” olarak tanımlayan LinkedIn, 200’den fazla ülke ve bölgede 875 milyondan fazla üyeye sahiptir.

Yalnızca işletmeler arası bağlantılara odaklanan tek sosyal platform olarak B2B pazarlama için ideal bir yerdir.

Hangi sektörü hedefliyor olursanız olun, büyük oyuncuların çoğunu LinkedIn’de bulacaksınız.

Daha da önemlisi, LinkedIn, aradığınız gerçek karar vericileri bulma olasılığınızın en yüksek olduğu bir platformdur. Bir üretim firmasının C-suite yöneticilerini belirlemeniz mi gerekiyor? LinkedIn, bakılacak yer.

Küçük ve orta ölçekli firmalarda ipotek komisyoncularının peşine düşmeye mi çalışıyorsunuz? LinkedIn bunu yapmanıza izin verir.

Yeni bir satış rolü için işe alım ve yalnızca 5 yıldan fazla deneyime sahip adaylar mı istiyorsunuz? Tahmin ettiniz, LinkedIn aranacak yer.

Platformun kendi araştırmasına göre, LinkedIn üyelerinin %80’i kuruluşlarının satın alma kararlarını etkiliyor, ortalama bir web izleyicisinden iki kat daha fazla satın alma gücüne sahipler ve dönüşüm sağlama ihtimalleri 6 kat daha fazla.

Yani yine, zaten kullanmıyorsanız, hemen LinkedIn Reklamları trenine binmeniz gerekir.

LinkedIn Reklamları Nasıl Çalışır?

LinkedIn Reklamlarını kullanmak, özellikle tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığında zaten deneyiminiz varsa, oldukça kolay bir işlemdir.

Başlamak için LinkedIn Business Manager’a kaydolun. Bu, tüm reklam hesaplarınızı ve sayfalarınızı yönetebileceğiniz tek bir yer sağlar.

Bu adımda ekip üyelerini ve ortakları davet edebilir, izinleri ayarlayabilir ve varlık ekleyebilirsiniz.

Buradan, bir hedef (farkındalık, üzerinde düşünme veya dönüşümler) seçmeniz, hedefleme seçeneklerinizi (yer, özellikler vb.) belirlemeniz, reklamınızın biçimini seçmeniz ve bütçenizi belirlemeniz yeterlidir.

LinkedIn Reklam Türleri

Seçtiğiniz reklam verme amacına bağlı olarak, kullanabileceğiniz dört farklı reklam türü sunulur:

Sponsorlu İçerik

Bunu tanıtılan bir gönderi olarak düşünün. LinkedIn akışında görünen şirket sayfanızdan bir makaleyi veya gönderiyi tanıtıyorsunuz.

Sponsorlu İçerik Örneği.LinkedIn’den ekran görüntüsü, Ocak 2023

Bu reklamlar ortalama olarak en yüksek TBM’ye sahiptir, bu nedenle dikkatli bir şekilde ilerleyin ve tanıtımını yaptığınız içeriğin iyi düşünüldüğünden emin olun.

Metin Reklamlar

Bunlar, bir LinkedIn akışının sağ tarafındaki rayda fark edebileceğiniz veya etmeyebileceğiniz küçük küçük reklamlardır. 2010 dolaylarında Facebook Reklamlarını düşünün.

Metin Reklamları Örneği.LinkedIn’den ekran görüntüsü, Ocak 2023

Sağdaki sütun dışında, bu reklamlar “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” bölümünün altında görünebilir. Metin içeriğinin reklam dönüşümlerinizi gerçekten sağlayabileceği veya bozabileceği yer burasıdır.

Birkaç farklı stratejiyi test edin, ancak bu reklamlarla asıl konuya gelin.

Sponsorlu InMail

Bu, birinin LinkedIn gelen kutusuna spam göndermenin çok eğlenceli bir yoludur. Ancak, düzgün yapıldığında, aslında diğer LinkedIn reklam seçeneklerinden daha yüksek dönüşüm sağlayabilir.

Bu reklamların markalı bir işletme sayfasından ziyade kişisel bir profilden gelmesi gerektiğinden, insanlar kendilerini satılıyormuş gibi hissetmekten çok, işletmenin bir temsilcisiyle fiilen iletişim kurabildikleri için daha çok hissederler.

Sponsorlu InMail Örneği.LinkedIn’den ekran görüntüsü, Ocak 2023

Sadece Lütfen şablonları kopyalayıp demografik bilgilerinizin hiçbirine yapıştırmayın. Emin olun ve her InMail’i kişisel yapın.

Video Reklamlar

Burada biraz açıklayıcı oldu, ancak LinkedIn’in video reklamları, videolarınızı ideal hedef pazarınıza tanıtmanıza yardımcı olur. Bir ton video içeriği oluşturmalısınız.

Video Reklam Örneği.LinkedIn’den ekran görüntüsü, Ocak 2023

Hangi video türünün (konu, uzunluk, gerçek hayat/animasyon) size en fazla dönüşümü sağladığını görmek için çeşitli videoları test edin.

Reklam boyutları ve özellikleriyle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? LinkedIn için reklam oluşturmaya başlarken her bir reklam türü ve reklam verme amacı için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler burada:

LinkedIn Reklam Dönüşümlerini Nasıl İzlersiniz?

Site Genelinde Bilgi Etiketi

Bu etiket, LinkedIn reklamınız sayesinde web sitenizde hangi eylemlerin gerçekleştiğine ilişkin 411’i size verir.

Facebook pikseli gibi, bu etiketi bir kez yükleyebilir ve verilerin gelmesini izleyebilirsiniz.

Sitenizin hızını da düşürmez, ancak LinkedIn reklamınızın bir sonucu olarak web sitenizde neler olduğunu takip etmenizi sağlar.

BONUS: Insight etiketini yükledikten ve sabit miktarda site ziyaretçisi olduktan sonra LinkedIn yeniden hedefleme reklamları da ayarlayabilirsiniz.

Olaya Özgü Piksel

Bu tür izleme pikseli, daha çok hedef oluşturma türü için oluşturulur.

Diyelim ki, birinin LinkedIn reklamınızdan doldurmasını istediğiniz bir formunuz var, ancak oluşturulmuş veya bağlı bir teşekkür sayfanız yok.

Bu kodu yükleyebilir ve yine de form her tamamlandığında bir “dönüşüm olayı”nın izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Dönüşüm izlemeyi mevcut kampanyalara da ekleyebilirsiniz; bu nedenle, dönüşüm izlemeyi kurmamış olanlardan korkmayın.

LinkedIn Reklamları En İyi Uygulamaları

Artık LinkedIn Reklamlarını nasıl kullanabileceğinizi bildiğinize göre, LinkedIn’i nasıl kullanmanız gerektiğine ilişkin temel bilgileri inceleyelim ve en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak bazı en iyi uygulamaları tartışalım.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Harekete geçme olasılığı en yüksek olan hedefleri belirlemenize ve bunların peşinden gitmenize yardımcı olması için aşağıdaki gibi bazı sorular sormanız gerekir:

 • Demografiniz kim, sadece erkek/kadın, yaş/konumdan daha fazlası?
 • Hayatları boyunca aynı sektörde mi çalıştılar?
 • Genellikle alt yönetim mi yoksa üst yönetim mi?
 • Her pozisyon için işlerini iki ila dört yıl tutuyorlar mı?
 • Richard Branson’ı LinkedIn’de takip ediyorlar mı?

Tüm bu soruların cevaplarını zaten biliyor olmalısınız ve korkunç bir nedenden dolayı bilmiyorsanız, cevapları bulun.

LinkedIn, B2B pazarlamacılara harika hedefleme seçenekleri sunar, ancak yalnızca demografinizin profesyonel tarafını gerçekten biliyorsanız, reklamlarınızın dönüşüm sağlamasına yardımcı olabilir.

Kahvelerini nasıl içtiklerini bilmek Facebook için harika ama bugün LinkedIn’de onların üniversitede ne okuduklarını, hatta üniversiteye gidip gitmediklerini bilmeniz ve ilgili faktörleri hedefleme seçenekleri olarak seçmeniz gerekiyor.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Not: LinkedIn’de reklam vererek CEO’lardan çok daha fazlasını çekebilirsiniz. Birçok işletme, LinkedIn reklam hedeflemesinin yalnızca büyük oyuncuyu hedeflemek için harika olduğunu varsayar, ancak öyle değildir.

İş arayanlar veya daha az deneyime sahip daha düşük pozisyonlarda olanlar, hatta lise veya üniversiteden yeni mezun olanlar bile, LinkedIn reklamları için mükemmel hedefleme seçenekleridir.

LinkedIn’in İçerik Önerilerini Kullanın

LinkedIn, işletme sayfalarına ne hakkında yazmaları gerektiği konusunda rehberlik etmeye yardımcı olmak için İçerik Önerileri sunar.

Bu konuda kalıpların dışında düşünün ve reklam başlıkları ve açıklamaları için trend olan konu fikirlerini kullanın.

İçerik Önerilerinin kullanımı son derece kolaydır ve gözünü diktiğiniz direktörleri ve CEO’ları bile hedefleyebilirsiniz.

Hedeflediğiniz sektörü, konumu ve kıdemi seçmeniz yeterlidir; LinkedIn, belirlenen filtreler için en son trend olan konuları oluşturacaktır.

LinkedIn'in İçerik Önerilerini Kullanın

Sonuçlar:

LinkedIn Reklamları: Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Bu test aramasında yer alan ilk makaleyi bile ele alırsak, “İşten çıkarmalar berbat. Daha az salak ol,” diyerek birkaç farklı reklam başlığı fikrini kolayca yakalayabiliriz:

 • İşten çıkarmalarla uğraşmaktan bıktınız mı? Bunu Deneyene Kadar Biz de Öyleydik.
 • Pislik Olmak Bitti mi? İnsanları İşten Çıkarmak mı? Buraya tıklayın.
 • İşten Çıkarmalardan Ne Bulduk – Buraya Tıklayın

Bir makale trend oluyorsa, bunun nedeni insanların onu beğenmesi ve onunla etkileşim kurmasıdır.

Aynı kişilerin reklamınızı beğenmesini ve reklamınızla etkileşim kurmasını da istemez misiniz? Tabii ki.

Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları Oluşturun

LinkedIn Reklamlarını kullanmanın en iyi nedenlerinden biri, kanıtlanmış yatırım getirisi (YG) ile yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Ve bunu yapmanın en iyi yolu, platformun yerleşik Müşteri Adayı Oluşturma Formlarını kullanmaktır.

Hem mesaj reklamları hem de sponsorlu içerik için kullanılabilir, kurulumu kolaydır ve reklamınıza bir harekete geçirici mesaj (CTA) ekleyerek yönlendirilebilirler. Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, adını ve ilgili bilgileri içeren önceden doldurulmuş bir form görür.

Formu göndererek, LinkedIn üyeleri belirli “Teşekkürler!” web sitenize, e-kitap indirme sitenize veya başka bir hedefe bağlanan sayfalar.

Ve pazarlamacılar sayıları sevdikleri için, Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları, kampanyaların etkisini ölçmeyi gerçekten kolaylaştırır.

Kampanya Yöneticiniz veya tercih ettiğiniz üçüncü taraf platformu aracılığıyla olası satış başına maliyet, form doldurma oranı ve hedef kitle bilgileri gibi önemli metrikler hakkında raporlar oluşturabilirsiniz.

B2B’deyseniz, LinkedIn Reklamlarını Kullanmalısınız

Profesyonel veya işletmeler arası pazarlama için gerçekten LinkedIn gibisi yoktur.

İyi bir yatırım getirisi ile birlikte sosyal medya reklamcılığında istediğiniz esnekliği sunarak, karar vericilere daha önce hiç olmadığı kadar ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, pazarlamayla ilgili çoğu şeyde olduğu gibi, mucizelerin bir gecede gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Kuruluşunuzun gereksinimleri için en iyi yaklaşımı belirlemeden önce muhtemelen biraz deneme ve ince ayar yapmanız gerekecektir.

Sadece biraz sabırlı olun ve net bir stratejiniz olsun, bu güçlü sosyal platform siz farkına bile varmadan meyvelerini toplayacak.


Öne Çıkan Resim: ZacoDot/Shutterstock