Kullanıcı deneyimini ve video keşfini geliştirmek için YouTube, yapay zeka (AI) kullanarak video özetlerini otomatik olarak oluşturmaya yönelik deneysel bir aşamaya başladı.

İzleme ve arama sayfalarında görünecek şekilde ayarlayın. Başlangıçta Android Polisi tarafından bildirilen, yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulan bu özetler, izleyicilere bir videonun içeriğini kısa ve öz bir şekilde anlamalarını sunarak videoyu izlemeye karar vermelerine yardımcı olmayı amaçlar.

AI Otomatik Oluşturulan Özetler Vs. Video Açıklamaları

Yeni özelliğe rağmen platform, bu özetlerin içerik oluşturucular tarafından hazırlanan video açıklamalarının yerine geçmediğini yineledi.

YouTube’un AI destekli özetlere girişi, birkaç İngilizce video ve izleyiciyle sınırlı kalmaya devam ediyor.

Bu hamle, platformun, YouTube platformunda yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin etkinliğini doğrulamak için deneysel özellikleri test etmesinin bir parçası olarak geliyor.

Birincil amaç, bu AI özetlerinin video içeriğine hızlı ve doğru bir genel bakış sağlamada faydalı olup olmadığını tespit etmektir.

Pazarlamacılar için bu gelişme, video içeriğini optimize etmede potansiyel bir değişim anlamına geliyor.

Özetler daha yaygın hale geldikçe ve muhtemelen izleyicilerin kararlarını etkiledikçe, içeriği yapay zeka tarafından oluşturulan özetlerle uyumlu olacak şekilde uyarlamak, SEO’nun başka bir stratejik yönü haline gelebilir.

AI Özetleri İçerik Oluşturucuları Nasıl Etkileyebilir?

Deneysel özellik, içerik oluşturucuların AI özetleri üzerinde ne kadar kontrole sahip olacağı ve bu özetlerin video sıralamalarını nasıl etkileyeceği gibi çeşitli soruları gündeme getiriyor.

Ayrıca yapay zeka, potansiyel izleyicileri o videoyu seçmekten caydıran yanlış bir özet üretirse ne olur?

Ya bu özet, yaratıcının itibarına zarar verecek kadar yanlışsa? Ve, yaratıcı tarafından düzenlenemezse, özet ne kadar çabuk düzeltilebilir?

Pazarlamacılar bu gelişmeyi yakından takip etmelidir. YouTube’un AI özelliklerinin ilgili kitlelerden daha fazla görüntüleme için video içeriğini güvenilir bir şekilde anlayıp özetleyebilmesini sağlamak için video açıklamalarında, anahtar kelimelerde ve genel içerik stratejisinde değişiklikler gerektirebilir.

YouTube İçeriğinin Yapay Zeka Özetlerini Nasıl Önizlersiniz?

Deney yalnızca belirli videolarda kullanılabilir. Bu arada içerik oluşturucular, yapay zekanın YouTube içeriğini Chrome uzantıları ve Google-PaLM ile nasıl yorumlayabileceğini öğrenebilir.

Google Bard aşağıdaki yaklaşımları önerdi. Ayrıca özeti oluşturmaktan memnuniyet duyacağını söyledi ancak yapamayacağını anladı.

Yapay Zeka Tarafından Otomatik Olarak Oluşturulan Özetlerle YouTube DenemeleriGoogle Bard’dan ekran görüntüsü, Ağustos 2023

İşte OpenAI teknolojisini iş başında kullanan bir Chrome uzantısı örneği.

Yapay Zeka Tarafından Otomatik Olarak Oluşturulan Özetlerle YouTube DenemeleriYouTube/Eightify’dan ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Poe ayrıca Google-PaLM için kısa YouTube video özetleri verecek bir bot sunar.

Yapay Zeka Tarafından Otomatik Olarak Oluşturulan Özetlerle YouTube DenemeleriPoe’dan ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Bu, Google-PaLM’nin YouTube video içeriğinizi nasıl anladığı konusunda size daha net bir fikir verebilir. Ayrıca, YouTube’un gelecekteki bir sunumda bu özelliği uygulamaya karar vermesi durumunda size video stratejinizi değiştirmek için zaman verecektir.


Öne çıkan görsel: Jirapong Manustrong/Shutterstock