YouTube, kanalınızın performansını anlamanıza yardımcı olacak yerleşik bir analiz platformu sağlar.

Google Analytics’e alışkınsanız, YouTube Analytics’in kullanımı ve anlaşılması çok daha kolaydır.

Ancak YouTube’daki performansın arkasındaki nedenleri anlamak zor olabilir.

Bu makalede, YouTube Analytics’in temel bilgileriyle başlayacağım: verilerinizi nasıl bulacağınız. Devam ederken, videonuzu ve kanal performansınızı analiz etmenize yardımcı olacak bazı ayrıntılara dikkatinizi çekeceğim.

YouTube Analytics’i Nasıl Görebilirim?

Analitiklerinize ulaşmak kolaydır. Sadece şu süreci takip edin:

 • Kayıt olmak.
 • Sağ üstte, profil resminizi içeren dairesel simgeye tıklayın.
 • Açılır menüden “YouTube Studio”yu seçin.

Aşağıda gösterilen kanal kontrol panelinize yönlendirileceksiniz.

SEJ YouTube Analytics'in ekran görüntüsüSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Pano, en son videonuz veya canlı yayınınızla ilgili performans ayrıntıları ve üst düzey kanal bilgileri dahil olmak üzere size hızlı bir genel bakış sunar.

Geçen ay boyunca kanalın tamamında görüntülemeler, izlenme saatleri ve gelir hakkında üst düzey bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca son yorumları, aboneleri ve önerilen okumaları da görürsünüz.

Bu iyi bir genel bakış, ancak gerçekten yararlı veriler için daha derine inmeniz gerekecek.

YouTube Analytics Hangi Bilgileri Sağlayabilir?

Google’ın diğer araçlarına alışkınsanız, YouTube Analytics ilk bakışta basit görünebilir. Kaputun altında güce sahiptir, ancak yüzeyde yeni başlayanlar için uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Temel bilgilere zaten aşinaysanız ve daha fazla özelleştirme seçeneği arıyorsanız, şuraya atlayın: Gelişmiş mod.

Kanal Analitiği

Sizi doğrudan gitmek istediğiniz yere götürmek için panodaki öğelerle etkileşim kurabilir veya gezinmek için soldaki menüyü kullanabilirsiniz.

Menü ile başlayalım.

Tıklamak Analitik.

SEJ için YouTube analizinin ekran görüntüsüSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

içindeki ilk sekme Analitik tüm kanalınız için hesaplanan metrikleri gösteren ayrıntılar ve grafikler sunar.

Bu nedenle, burada görüntülemek için tüm videolarınızdan veri çeker.

Grafikte, karşılık gelen grafiği görmek için üst kısımdaki her bir metriği tıklayabilirsiniz. Ayrıca, kanalınızdaki etkinliğin gerçek zamanlı bir görünümünü ve en iyi performans gösteren içeriğinizin hızlı bir listesini göreceksiniz.

En üste döndüğünüzde, grafikleri ve ilgili verileri görmek için her bir sekmeyi tıklayabilirsiniz.

Örneğin, altında İçerik, görüntülemeleri, gösterimleri, tıklama oranlarını ve ortalama görüntüleme süresini görürsünüz. Ortalama görüntüleme süresi, tek bir izleyicinin bir videoyu izlediği ortalama süredir.

İçinde İçerik sekmesinde, gösterimlerin ve görüntülemelerin nereden geldiği, YouTube araması mı, YouTube özellikleri mi, harici mi olduğuyla ilgili verileri de görürsünüz.

Üzerinde Kitle sekmesinde, geri gelen ve benzersiz izleyiciler, aboneler hakkındaki verileri ve izleyicilerle ilgili temel demografik bilgileri görürsünüz. Sekme ayrıca, izleyicilerinizin izlemekten hoşlandığı diğer kanallar ve videolar hakkında fikir verir.

bu Araştırma sekmesi çok temel bir anahtar kelime araştırma aracı içerir. Girdiğiniz terimle ilgili arama terimlerini görebilirsiniz. Size genel olarak ses seviyesi hakkında bilgi verecektir – “yüksek”, “düşük” vb.

Ayrıca, bir “içerik boşluğu” olduğunu düşündüğü arama terimlerini de belirleyecektir ve siz de görüntüleyenlerinizin yaptığı aramaları görebilirsiniz.

Ana ekrana geri dönelim.

Sağ üst köşede yukarıyı görüyor musunuz diyor AGelişmiş Mod? Her grafiğin altında ayrıca fark etmiş olabilirsiniz. SDaha fazla düğme. Bu bağlantıların tümü gelişmiş arayüze yönlendirir.

Verilerin ne kadar basit göründüğü sizi hayal kırıklığına uğrattıysa, çizelgelerinizdeki metrikleri buradan özelleştirebilirsiniz. Devam edin ve şuraya atlayın: Gelişmiş mod bölüm, ihtiyacınız olan buysa.

video analizi

Sol taraftaki ana menüye geri dönün, tıklayın İçerik bireysel videolarınıza bakmaya başlamak için

SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Bu sekme, yüklediğiniz tüm videoları ve canlı yayınları listeler. Görüntülemeler, yorumlar ve beğeniler gibi bilgileri görürsünüz.

SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Buradan, ayrıntılarını görüntülemek ve ayarlamak için herhangi bir videoyu tıklayabilirsiniz.

Burası videonuzun tüm ayrıntılarını ve meta verilerini ayarlayabileceğiniz yerdir;

 • Başlık.
 • Tanım.
 • Etiketler.
 • Küçük resim.
 • Kategori.
 • Kitle ve yaş kısıtlaması.
 • Dil ve altyazılar.
 • Tarih ve yer.
 • Yorum politikası.
 • Altyazılar, bitiş ekranları ve kartlar ekleyin.

Ayrıca sol tarafta yeni bir menünüz var; YouTube, kullanabileceğiniz temel bir video düzenleyiciye sahiptir.

Ama şuna odaklanalım Analitik sekme. Buna tıklayın.

SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

İlk Analitik ekran, kanal analizlerine genel bakışınıza benzer. Bu videoyla ilişkilendirilen görüntülemeleri, izlenme süresini, yeni aboneleri ve iş ortağıysanız videonun gelirini görebilirsiniz.

Ana grafiğin altında, katılım ve elde tutma ile ilgili ayrıntıları göreceksiniz. Bunlar, içeriğin türüne bağlı olarak biraz farklı görünecektir.

 • Canlı yayınlar için, yayın sırasındaki yorumlar ve katılımla ilgili ayrıntıları görürsünüz.
 • Videolar için, görüntüleme süresi, videoların ortalama görüntülenme yüzdesi ve çok kullanışlı bir kitleyi elde tutma grafiği gibi “kitleyi elde tutmak için önemli anlar” görürsünüz.
SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Çok kullanışlı derken, izleyiciyi elde tutma tablosunun muhtemelen tek bir video için erişiminiz olan en önemli tek grafik olduğunu kastediyorum.

Neden?

Bir SEO uzmanıysanız, tersten düşünmeyi öğrenmenin zamanı geldi çünkü YouTube’un algoritmaları, videoları değerlendirirken meta verilerin çok ötesinde kullanıcı etkileşimi sinyallerine öncelik veriyor.

En iyi YouTube sıralama faktörü, birkaç farklı metrikle ölçülen “izleyici memnuniyeti”dir.

Bu grafik, görüntüleyenlerin videonuzla nasıl etkileşime girdiğine dair olağanüstü bilgiler sunar. Yukarıda resmedilen araç ipucu, videonuzla ilgili bilgileri keşfetmeniz için harika bir kılavuzdur.

 • Bir videonun başında keskin bir düşüş fark ederseniz girişiniz muhtemelen daha iyi olabilirveya izleyicilere videonuzun ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını hemen göstermediniz.
 • Grafikteki ani yükselmeler size o anların özellikle iyi veya paylaşılabilir olduğunu söylüyor. Zaman damgası, insanların videoyu yeniden izlediği veya paylaştığı noktaları gösterir.
 • Grafikteki düşüşler, izleyiciler için çıkış veya atlama noktalarıdır. İçeriği iyileştirmeniz veya kesmeniz gereken yerleri bulmak için çok faydalıdırlar.

Bu grafik her zaman aşağı ve sağa hareket edecektir. Ancak genel olarak, bunu ne kadar keskin yapmazsa videonuz o kadar ilgi çekici olur.

Üst kısımdaki diğer sekmeler size video hakkında daha fazla veri gösterir.

 • Ulaşmak gösterimleri, TO’ları, görüntülemeleri ve trafik kaynaklarını gösterir.
 • Nişanlanmak toplam izlenme süresini, ortalama görüntüleme süresini, beğenilen ve beğenilmeyenleri ve ekran sonu TO’larını gösterir.
 • Kitle izleyicilerinizle ilgili temel demografik bilgiler, abone olup olmadıkları, geri dönen veya yeni izleyici olup olmadıkları gibi bilgileri gösterir.

Kanal analitiği verilerinde olduğu gibi, her grafiğin bir SDaha fazla Sonunda bakmaya hazır olduğumuz düğme!

Gelişmiş mod

Gelişmiş mod sihrin gerçekleştiği yerdir. ona tıklayarak ulaşabilirsiniz SeDaha fazla Herhangi bir grafikte veya Gelişmiş mod Analitik panonuzun sağ üst köşesinde.

bu SDaha fazla işlevi çok güzel, çünkü o anda bakmakta olduğunuz grafiğin daha gelişmiş bir sürümünü size otomatik olarak gösteriyor.

SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Sadece tüm bu ölçümlere bakın!

Herhangi iki ölçümü karşılaştırabilir, tarih aralığını ve grafik zaman dilimini özelleştirebilir, filtreler uygulayabilir, videoları birbiriyle doğrudan karşılaştırabilir ve liste uzar gider. Bu, YouTube Analytics’in “eklediğinizi dışarı çıkarın” bölümüdür.

Sisteme ve içeriğinizin nasıl performans gösterdiğine alışmak için ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar çok fikir edinebilirsiniz.

Sağ üst köşede, size birkaç güçlü karşılaştırma aracı sunan bir “karşılaştır” menüsü vardır.

SEJ YouTube AnalitiğiSEJ YouTube Analytics’ten ekran görüntüsü, Ocak 2023

Herhangi bir gelişmiş mod görünümünü doğrudan Google E-Tablolar’a veya bir .csv dosyasına aktarabilirsiniz.

için Google’ın kılavuzuna göz atın Gelişmiş mod.

Diğer Kanallar İçin YouTube Analytics’i Nasıl Görebilirim?

Rekabetçi araştırma biraz daha zordur.

YouTube Analytics, yalnızca kanalınız ve davet edildiğiniz kanallar için veriler sunar. Diğer kanallarda ve videolarda rekabet analizi elde etmek için üçüncü taraf araçları yüklemeniz gerekir.

TubeBuddy ve VidIQ, en popüler üçüncü taraf YouTube araçlarından ikisidir. Her ikisi de size sahip olmadığınız videolar ve kanallar hakkında bilgi verebilecek ücretsiz uzantılar sunar.

Ayrıca, anahtar kelime araştırma yardımcıları olarak hizmet verebilir ve ek veriler ile kendi kanal kontrol panelinizde yaşam kalitesi özellikleri sağlayabilirler.

Bir rakibin verilerini incelemenin YouTube’da sizin için yapabileceği çok şey olduğunu unutmayın. Her şeyden önce videolarının içeriğini analiz ediyor olmalısınız.

Çözüm

YouTube Analytics, yeni başlayanların kolaylıkla gezinmesi için yeterince basittir. Nereye bakacağınızı biliyorsanız çok fazla güç vardır.

Analitiklerinizden etkili sonuçlar çıkarmak için, YouTube algoritmalarının Google arama algoritmalarından farklı çalıştığını hatırlamanıza yardımcı olur.

Google, kullanıcı etkileşimi metriklerinin Google aramadaki sıralama faktörleri olmadığını söylese de, kullanıcı etkileşimi metrikleri YouTube’daki en önemli sıralama faktörlerinden bazılarıdır.

YouTube araması ve YouTube önerileri de farklı algoritmalarda çalışır.

Analizler, farklı YouTube özelliklerine dayalı olarak bir videonun performansını anlamanıza yardımcı olabilir.

Verilerle kendiniz çalışmayı tercih ederseniz, her zaman yükleyebilirsiniz Gelişmiş modgrafik özelliklerinizi ve karşılaştırmalarınızı seçin, ardından dışa aktarın.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Zemin Resmi/Shutterstock