İnternet evren gibidir: Her zaman ve hemen hemen her yerde vızıldayan o kadar çok şey vardır ki, neyin ne olduğunu tam olarak bilmek zor olabilir.

Tıpkı evren gibi, fenomenleri daha iyi anlamak için kategorilere ayırıyoruz. Medya çeşitli türlerde, biçimlerde ve kanallarda görünebilir.

Ancak pazarlamacıların anlaması için kritik olan üç kategori vardır. Bunlar:

  • Ücretli medya.
  • Sahip olunan medya.
  • Kazanılan medya.

Önümüzdeki görev, her bir medya türünün ne anlama geldiğini ve daha da önemlisi, her birinin ayrı ayrı ve birlikte nasıl kullanılacağını anlamaktır.

Ücretli Medya Nedir?

Herhangi bir şeyi ustalıkla kullanmanın anahtarı, onu tanımlamak ve anlamaktır. Bu amaçla: Ücretli medya nedir?

Göründüğü gibi, ücretli medya, bir reklam platformuna yerleştirmek için ödediğiniz herhangi bir içeriktir.

Ücretli medya, Google’daki PPC reklamlarını, Facebook’taki reklamları ve reklam alanı satan web sitelerinde sizi takip eden reklamları içerir.

Ayrıca fiziksel ücretli medyaya geri dönebilir ve gazeteleri, dergileri ve reklam panolarını reklam alanı satan platformlar olarak tanımlayabilirsiniz.

Ücretli medya, işletmelerin günümüzde reklam vermenin başlıca yollarından biridir.

Google, Facebook, Instagram, Twitter ve diğer yerlere yerleştirilen reklamlar, bu platformlar için her yıl milyarlarca gelir elde ediyor.

Yerleştirdiğiniz ücretli medya için YG’niz, yazdığınız kopyadan kullandığınız görüntülere kadar pek çok şeye bağlı olacaktır, ancak içiniz rahat olsun; onlara tüm doğru yollarla yaklaşırsanız, ücretli medya çalışmalarınızdan trafik ve dönüşüm kazanabilirsiniz.

medya venn diyagramıGörsel, yazar tarafından oluşturuldu, Şubat 2023

Sahip Olunan Medya Nedir?

Tersine, sahip olunan medya, tamamen sahip olduğunuz ve ek maliyet veya çaba harcamadan kendiniz yayınlayabileceğiniz herhangi bir içeriktir.

Sahip olunan medya, ona verdiğiniz herhangi bir amaca sahip olabilir. Ücretli medya gibi, sahip olduğunuz medya için hedefleriniz trafik ve tıklamalardan dönüşümlere kadar her şey olabilir.

Mesele şu ki, sahip olunan medya size ücretsizdir ve sahip olduğunuz platformlarda istediğiniz bilgiyi yayabilirsiniz.

Sahip Olunan Medya Örnekleri

En yaygın sahip olunan medya türleri, sahibi olduğunuz web sitelerini, sosyal medya kanallarınızda yaptığınız organik gönderileri ve yürüttüğünüz e-posta pazarlama kampanyalarını içerir.

Bu platformlar sahip olunan medyalardır, çünkü bunlar üzerinde tam kontrole sahipsiniz ve başka birine ödeme yapmak zorunda kalmadan veya başka herhangi bir tarafın oluşturması ve dağıtmasına güvenmek zorunda kalmadan istediğiniz her şeyi yayınlayabilirsiniz.

Kazanılan Medya Nedir?

Kazanılmış medya, muhtemelen bu listede bazı okuyucuların bu şekilde ifade edildiğini duymadıkları tek içerik türüdür, ancak bahse girerim kazanılmış medyayı daha önce görmüşsünüzdür.

Kazanılan medya, sizden gelmeyen internet ortamında sizinle veya markanızla ilgili tüm içeriklerden oluşur. Dokunduğun bir şey bile değil.

Kazanılan medya, diğer web sitelerinde veya sosyal medya platformlarında insanların sizin hakkınızda konuştuğu tüm bahsetmeleri, bağlantıları ve diğer tartışmaları içerir.

Bu tür olumlu bir ağızdan ağza kelimeyi nasıl üretiyorsunuz? Her şey, paralı ve sahip olunan medya üzerinde yaptığınız çalışmalardan geliyor.

Kim olduğunuzu kimse bilmiyorsa, kimsenin ücretsiz ilgisini kazanamazsınız ve bunun için başlangıçta çalışmanız gerekir.

Web sitenizin içeriği, sosyal medya gönderileri ve ücretli medya reklamları aracılığıyla ciddi değer üretiyorsanız, bu ücretsiz medyayı kazanmak için kendinizi iyi konumlandırıyorsunuz demektir.

Kazanılan Medya Örnekleri

Kazanılmış medya ücretsiz dikkat olduğundan ve bu spot ışığını elde etmek için doğrudan yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığından, kazanılmış medyanın gerçekte nasıl göründüğünü anlamak yine de biraz zor olabilir.

En iyi markaların tamamen halka sunduklarının gücüyle elde ettikleri, kazanılmış medya örneklerinden oluşan bu koleksiyonu incelerken bunu aklınızdan çıkarmayın:

  • Sosyal medyadan bahseder.
  • Röportajlar ve uzun metrajlı hikayeler dahil olmak üzere her türlü haber medyasında yer alma.
  • Influencerlardan, toplu gönderilerden veya inceleme web sitelerinden ürün veya hizmet incelemeleri.
  • Diğer web sitelerinden alınan geri bağlantılar.
  • Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) emlak.

Tüm bunlar, hatta arama motoru sıralamaları bile teknik olarak kazanılır.

Bu sonuçları daha olası hale getirmek için doğrudan harekete geçmenize rağmen, dışarı çıkıp Google’da birinci sırada yer almak için ödeme yapmadınız.

Bunun nedeni, web sitenizde sahip olduğunuz medyadan yararlanmanızdır, ancak bu çabadan elde ettiğiniz sonuç kesinlikle kazanılmış medyadır ve başka bir şey değildir.

Artık herkesin görmesi için bir Google SERP’de “ücretsiz” ilgi alıyorsunuz.

Ücretli, Sahip Olunan ve Kazanılan Medya Nasıl Entegre Edilir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu noktada, tüm bu medya biçimlerini genel dijital pazarlama stratejinizde bir araya getirmek işe yarar.

Ücretli, sahip olunan ve kazanılan medyanın tümü işletmenizin dijital büyümesinde yer almalıdır.

Şimdi aşmanız gereken engel: Hepsini uygun şekilde nasıl birleştirirsiniz?

Basit cevap (teoride basit, pratikte olması gerekmez), dijital çabalarınızı tüm medya kanallarınızda koordine etmeniz gerektiğidir.

Tutarlılık burada günü kazanacak.

Muhtemelen markalaşma ile ilgili olarak bu fikri daha önce duymuşsunuzdur: Bir ticari marka geliştirirken, sosyal platformlarınızdan web sitenize, reklam panolarına ve TV reklamlarına kadar bulunduğunuz her yerde markanızı aynı tutmalısınız.

Aynı kavram içeriğiniz için de geçerlidir.

Web sitenizde (sahip olunan medya) inanılmaz bir infografik yayınlarsanız, bunu tüm sosyal medya kanallarınızda (sahip olunan medya) aynı anda yayınlayın.

Web sitesi trafiğinin peşindeyseniz, Google Görüntülü Reklam Ağı veya Facebook’ta (ücretli medya) dijital reklam alanı satın alarak izleyicileri tam bilgi grafiğini görmek üzere sitenize çekebilirsiniz.

İdeal olarak, içerik yeterince yeni ve kullanışlıysa, belirli bir dönemde sektörünüzdeki en iyi infografikler hakkında geri bağlantılar (kazanılmış medya) kazanmaya başlayacak ve hatta belki de bazı özet yayınlara (kazanılmış medya) dahil edilecektir.

Yine bunların hiçbiri, üç medya biçimini birleştirmenin kolay olduğu anlamına gelmez. Doğru yapmak için kesinlikle çalışma, sebat ve çok fazla sabır gerekir.

Ancak ücretli, sahip olunan ve kazanılan medyayı entegre etmek, içeriğinizi ve iş markanızı insanların fark edeceği şekilde dijital alanda ortaya çıkarmak için kesinlikle en iyi seçeneğinizdir.

medya karşılaştırma tablosuGörsel, yazar tarafından oluşturuldu, Şubat 2023

Hangisi En İyisi: Ücretli, Sahip Olunan veya Kazanılan Medya?

Son olarak, bu noktada bazılarınızın aklında olabilecek diğer bir soruya da değinmek istiyorum: Ücretli, sahip olunan ve kazanılan medya arasında dijital dikkat çekmek için hangisi en iyisidir?

Sinir bozucu olsa da, cevap şu ki – duruma göre değişir!

Hiçbir dijital medya türü işletmeniz için en iyisi olamaz ve nedeni şu: Her birinin artıları ve eksileri var.

Örneğin ücretli medyayı ele alalım. Google veya Instagram için harika bir reklam uydurup tüm dikkatinizi bu şekilde çekeceğinizi söyleyebilirsiniz ama bunun için para ödemeniz gerektiğini unutmayın ve harcamalarınızı kazancınıza dahil edin.

Elbette, platformda garantili yerleşim elde edersiniz, ancak bu gerçek paraya mal olur ve yine de bir ödül vaadi yoktur.

Sahip olunan medyayla, bir nevi zıt artılara ve eksilere sahipsiniz. Medya platformlarının sahibi sizsiniz. Bu sizin web siteniz ve sosyal medya kanallarınızdır.

Orada içerik yayınlamak için ödeme yapmanız gerekmez ve yayınladığınız her şeyi kontrol edersiniz.

Ancak unutmayın ki bu medyaya sahipseniz, onu dijital izleyicilerinize yayma çabasına da sahipsiniz. Eşyalarınızı yerleştirmek için hiçbir Google veya Meta reklam platformuna sahip değilsiniz. Her şey, kendinizin canlandırabileceği organik trafikle ilgili.

Sonra üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayan kazanılmış medya var.

Mesele şu ki, çevrimiçi varlığını sürdüren hemen hemen herkes bunu geçimini sağlamak, bir amacı desteklemek veya bir şekilde dikkat çekmek için yapıyor.

Herkes kazanılmış medya ister ve güçlü, sağlıklı bir dijital pazarlama yaklaşımı oluşturmak için yaptığınız diğer her şeyle kolayca birleştirilebilir.

Hangi medya biçimi en iyisidir? Karar vermek size kalmış.

Ücretli medyanın gerçek maliyetlerinden sahip olunan medya için harcamanız gereken organik çabalara kadar nelerin üstesinden gelebileceğinizi bilirsiniz. Kazanılan medya bunlardan birinin sonucu olarak gelebilir.

İşletmeniz için en iyi medya türü, gerçek ustalıkla kullanabileceğiniz medyadır.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Siri Siripan/Shutterstock