twitter planlar eski doğrulanmış programını bu ayın sonunda sonlandıracak. Doğrulanmış bir mavi onay işaretine sahip olmaya devam etmek için şu anda kullanıma sunulan Twitter Blue’ya abone olmalısınız küresel olarak.

Twitter’daki herhangi bir mavi onay işaretini tıklayarak veya dokunarak Twitter’ın Mavi mi yoksa eski bir onay işareti mi olduğunu görmek için kontrol edebilirsiniz.

twitter mirası doğrulanmış mavi onay işaretiTwitter’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Twitter Blue Avantajları ve Uygunluk

uygunluk Gereksinimler Onaylanmış bir mavi onay işareti için onaylanmış bir telefon numarasına sahip olmak, 90 günden daha eski bir hesaba sahip olmak ve 30 gün içinde adınız, kullanıcı adınız veya profil resminizde herhangi bir değişiklik yapılmaması yer alır. Doğrulanmış mavi onay işaretine sahip hesaplar etkileşimde bulunamaz. yanıltıcı veya aldatıcı uygulamalarbaşka birinin kimliğine bürünme veya sahte kimlikler kullanma gibi.

Premium abonelik planı, Twitter kullanıcılarına aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli özel özellikler sunar.

 • Doğrulanmış bir mavi onay işareti.
 • Daha uzun Tweetler ve daha uzun videolar gönderme yeteneği.
 • Bir Tweeti gönderilmeden önce geri alma şansı.
 • İlk 30 dakika içinde bazı Tweetleri düzenleme şansı.
 • Takip ettiğiniz kişiler ve onların takip ettikleri kişiler tarafından paylaşılan En Popüler Makaleler akışı.
 • SMS veya kimlik doğrulama uygulamaları aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulama ile hesap güvenliği.
 • Artırılmış görünürlük diğer kullanıcıların Tweetlerine yanıt verdiğinizde.

Fiyatlandırma isteğinize göre değişir ülke ve cihaz. Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 8 – 11 dolar.

Twitter ayrıca farklı teklifler sunar profil etiketleri kuruluşlar (altın bir onay işareti), devlet yetkilileri (gri bir onay işareti) ve diğer hesap türleri için.

Meta Doğrulanmış Faydalar ve Uygunluk

Meta ayrıca, Facebook ve Instagram profillerinin doğrulanmasını içeren ücretli bir abonelik paketi olan Meta Verified’ı kullanıma sunuyor.

Facebook ve Instagram’daki uygunluk gereksinimleri, gerçek adınız ve devlet tarafından verilmiş kimliğiniz ile eşleşen profil fotoğrafınız ile aktif bir profile sahip olmayı içerir.

Hesabınızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalıdır ve hesabınız her ağ için Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarına her zaman uymalıdır.

Ücretli abonelik, Facebook ve Instagram kullanıcılarına aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli özel özellikler sunar.

 • Kitlenizin, kim olduğunuzu söylediğinizi bilmesini sağlayan doğrulanmış bir onay işareti.
 • Facebook ve Instagram’da kullanmak için özel çıkartmalar.
 • En sevdiğiniz Facebook yaratıcılarını desteklemek için ayda 100 yıldız.
 • Hesabınızla ilgili sorunlar yaşadığınızda gerçek bir kişiden yardım alın.

Fiyatlandırma, kaydolduğunuz cihaza göre değişir ve ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya’da 18 yaşından büyük seçili kullanıcılarla sınırlıdır. Aylık 11,99 – 14,99 dolar.

Ücretli Doğrulamanın Dezavantajları

Geçmişte doğrulanma şansı olmayan kişilere mavi onay işareti için ödeme yapma seçeneği sunarken, ücretli doğrulama birkaç nedenden dolayı tartışmalıdır.

Yeni başlayanlar için, birçok Twitter Blue kullanıcısı, abonelik için ödeme yaptıklarından beri katılımda bir artış fark etmediklerinden ve artık göz ardı edilmek için ödeme yaptıklarını düşündüklerinden şikayet ediyor.

Bir başka önemli endişe de, tanınmış kişiler ile onay işareti için ödeme yapan kişiler arasında ayrım olmamasıdır. Önceden, hesapların haberlere, sektör referanslarına ve hedef kitle boyutuna göre belirgin şekilde tanınan bireylere veya markalara ait olması gerekiyordu. Artık, kayda değer hesapların herkesle birlikte doğrulama için ödeme yapması gerekecek.

Bu yeni sahte “kayda değerlik”, kötü aktörlerin yanlış bilgi yaymasına ve hesabın doğrulanmış bir profil durumuna göre insanları dolandırmasına olanak sağlayabilir. Bazı ajanslar, mavi doğrulamalı Twitter hesapları tarafından işlenen artan dolandırıcılık raporlarına yanıt olarak tüketici uyarıları yayınladı.

Bu eylemler, sosyal platformların hizmet şartlarını ve topluluk yönergelerini ihlal etse de, bu doğrulanmış hesaplar, birisi bir sorun bildirene kadar yanlış bilgi yaymaya ve başkalarını dolandırmaya devam edebilir. Sosyal ağdan birinin şikayet edilen kullanıcıları araştırması için geçen sürede çok fazla zarar verilebilir.

Bazı Twitter kullanıcıları ücretli doğrulamaya şiddetle karşı çıkıyor. Bazı hesaplar, ücretli mavi onay işaretine sahip hesapların erişimini azaltmak için diğerlerini Twitter Blue kullanıcılarını engellemeye teşvik eden kampanyalar başlattı.

Twitter Blue'dan Ücretli Doğrulamaya mı Yatırım Yapmalısınız yoksa Meta Onaylı mı?Twitter’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Diğerleri, yalnızca hesabın Twitter Blue doğrulaması olması nedeniyle kullanıcılar tarafından paylaşılan görüşleri reddedecektir.

Twitter Blue'dan Ücretli Doğrulamaya mı Yatırım Yapmalısınız yoksa Meta Onaylı mı?Twitter’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Ücretli Doğrulama Sizin İçin Uygun mu?

Twitter Blue veya Meta Verified aracılığıyla doğrulanmanın faydalarını ve sosyal medyada itibar için ödeme yapmanın potansiyel sonuçlarını tartmak önemlidir.

Bir sosyal ağ kullanıcısı olarak bazı temel güvenlik kurallarını hatırlamak da önemlidir.

 • Doğrulama durumu ne olursa olsun, asla kişisel bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi diğer sosyal medya kullanıcılarına vermeyin.
 • Belirli bir neden veya nedenle para göndermeniz istenirse, bunun bir aldatmaca değil, meşru bir istek olduğundan emin olmak için sosyal medya dışında araştırın.
 • Yanlış bilgilerin daha geniş ve duyarlı kitlelere yayılmasını önlemek için başkalarıyla paylaşmadan önce bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Bu, AI içerik üretimi sayesinde özellikle resimler ve videolar için geçerlidir.
 • Hesaplarınızı güvenceye almak ve yedekleme/kurtarma kodunuzu aşağıdakiler için kaydetmek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın: twitterFacebook ve Instagram, her ihtimale karşı.

Öne Çıkan Resim: Fantastik Stüdyo/Shutterstock