TikTok’u kullanıcıları için daha değerli hale getirmek ve Pi Günü’nü (3.14) kutlamak için STEM – Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik konularına adanmış yeni bir yayının yayınlandığını duyurdu.

Bu, TikTok hesabınıza giriş yaptığınızda mevcut olan Takip Edilenler ve Sizin İçin yayınlarının yanında görünecektir.

TikTok STEM Beslemesi Vs. STEM Hashtag’leri

Kullanıcılar, #STEM ve ilgili hashtag’leri kullanarak TikTok’ta STEM ile ilgili milyarlarca video bulabilir. Ancak herhangi bir hashtag gibi #STEM ve ilgili hashtag sonuçları, açıklamaya STEM hashtag’i ekleyen tüm videoları içerir. TikTok içerik oluşturucuları, içeriğin gerçekten STEM konularıyla ilgili olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir videoya STEM ile ilgili bir hashtag ekleyebilir.

Öte yandan yeni STEM beslemesi, TikTok ortakları Common Sense Networks ve Poynter tarafından incelenecek.

Common Sense Networks, içeriğin gençler için uygun olduğundan ve sosyal, duygusal veya bilişsel gelişimlerine zarar vermediğinden emin olmak için içeriği değerlendirecektir. Poynter, STEM içeriğini olgusal doğruluk açısından değerlendirecek ve kullanıcıların öğreneceklerinin STEM çalışmalarını ilerletmelerine yardımcı olmasını sağlayacaktır.

tiktok kök beslemeTikTok’tan ekran görüntüsü, Mart 2023

Yeni STEM beslemesi, yalnızca her iki kontrolü de geçen videolar içerecek ve öğrencilerin bilgileri eğitim amaçlı kullanmalarını güvenli hale getirecektir.

Yeni STEM beslemesi, Mart ayında ABD’de piyasaya sürülecek.

TikTok Neden Bir STEM Beslemesi Başlatsın?

Yeni STEM besleme özelliği, TikTok’un algoritmasını propaganda ve yanlış hizalanmış bilgileri belirli kitlelere iletmek için kullandığı ve yasa koyucuları KISITLAMA Yasası adlı bir yasa tasarısı hazırlamaya yönlendirdiği yönündeki spekülasyonların ardından geliyor. Bu, ulusal güvenliği tehdit etmediğinden emin olmak için belirli ülkelerdeki teknolojileri gözden geçirmelerine izin verecektir.

Çok sayıda rapor, ABD’deki TikTok izleyicilerine gösterilen içerik ile Douyin izleyicilerine (TikTok’un Çin versiyonu) gösterilen içerik arasındaki farklara da dikkat çekiyor.

Douyin’de genç izleyicilere tanıtılan videolar, bilim deneyleri ve sanal müze ziyaretleri dahil olmak üzere daha çok eğitici ve yurtsever içeriğe odaklanır. Douyin, genç izleyicileri için şakalar, batıl inançlar ve eğlence mekanları içeren videoları hariç tutar.

Bu tür bir hedeflemenin uzun vadede potansiyel etkisi ne olabilir?

Lego, ABD, İngiltere ve Çin’de 3.000 gençle anket yaparak büyüdüklerinde hangi kariyeri sürdürmek istediklerini sordu. Yanıt verenlerin üçte biri vlogger/YouTuber olmayı arzuluyordu.

Çin’de yanıt verenlerin yarısı astronot olmayı arzuluyordu.

ABD’deki daha genç kitleler için STEM odaklı içerik, trendi değiştirmeye yardımcı olabilir ve daha fazla genci sosyal medya fenomeni olmaya heveslenmek yerine çalışmalarına odaklanmaya teşvik edebilir. İçerik oluşturucuların yalnızca %20’sinin yaşanabilir ücretler kazandığı düşünülürse bu önemlidir.

Douyin ayrıca, kullanıcıların sosyal medyaya bağımlı hale gelmesini önlemek için genç izleyiciler için günde maksimum 40 dakika uygular. TikTok kullanıcıları için zaman sınırlayıcı özellikler mevcuttur, ancak bunlar isteğe bağlıdır.

Herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, ABD’deki ebeveynler de gençleriyle izledikleri içerik hakkında iletişim kurmak için zaman ayırmalıdır. TikTok, velilere gençlerin TikTok’taki aktivitelerini yönetme yolları hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve bunun hayatlarını olumsuz etkilememesini sağlamaları için bir rehber sunuyor.


Öne Çıkan Resim: diy13/Shutterstock