Çinlilerin sahip olduğu sosyal medya uygulaması TikTok, iki partiden oluşan bir senatör grubu tarafından yeni bir yasa tasarısının sunulmasının ardından ABD’de yasaklanabilir.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerini Riske Atan Güvenlik Tehditlerinin Ortaya Çıkmasını Kısıtlama (RESTRICT) Yasası, hükümete ortaya çıkan tehditleri belirleme ve bunlara yanıt verme konusunda proaktif bir araç vererek yabancı teknolojinin risklerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Mevzuat, bir milyondan fazla ABD vatandaşının kişisel bilgilerine erişimleri olduğu sürece, devlet kurumlarının tehdit edici buldukları hizmetler hakkında harekete geçmesi için resmi bir süreç oluşturacaktır.

Tasarı TikTok’tan bahsetmese de Çin, Küba, İran, Kuzey Kore, Rusya ve Venezuela gibi düşman ülkelerdeki şirketleri kapsıyor.

KISITLAMA Yasası nedir?

KISITLAMA Yasası aşağıdaki önlemleri içerir:

  • Ticaret Bakanı, yabancı düşmanların ulusal güvenliği riske atabilecek bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerine olan ilgisini içeren işlemleri bulmak ve durdurmak için süreçler oluşturmalıdır.
  • Kritik altyapıda kullanılan teknoloji ürünlerinin, telekomünikasyon ürünlerinin ve derin ulusal güvenlik etkileri olan yeni teknolojilerin değerlendirilmesine öncelik verilmelidir.
  • Sekreter, diğer devlet kurumları tarafından belirlenen ilgili faaliyetleri dikkate alarak, güvenilmeyen yabancı teknoloji ürünlerinin oluşturduğu riskleri ele almak için kapsamlı adımlar atmalıdır.
  • Ticaret Bakanı, gereğinden fazla veya kabul edilemez riskler oluşturdukları için reddedilen veya hafifletilen işlemlerin tehdidi hakkında halkı ve iş dünyasını eğitmek için gizliliği kaldırılmış bilgiler sağlamak üzere Ulusal İstihbarat Direktörü ile birlikte çalışmalıdır.

TikTok Neden Bir Ulusal Güvenlik Tehdididir?

Tasarının baş sponsoru Senatör Mark Warner (D-VA), TikTok’un Çin Komünist Partisi tarafından gözetlemeye olanak sağlama ve ABD’de habis etki kampanyalarının yayılmasını kolaylaştırma potansiyeli nedeniyle ABD ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olduğuna inanıyor. .

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kısa süre önce ayrı bir önlem önerdi: Amerika’nın Teknolojik Düşmanlarını Caydırmak Yasası (VERİ Yasası), yönetim ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle bağlantılı kişilerle paylaştığını tespit ederse Başkan Joe Biden’ı TikTok’a yaptırım uygulamaya veya yasaklamaya yönlendirecek.

Warner’ın Senato önerisi, yalnızca TikTok’a odaklanmak yerine ABD güvenliğini tehdit eden yabancı şirketleri değerlendirecek ve cezalandıracak bir sistem kuracağı için Meclis yasa tasarısından farklı.

TikTok, ABD kullanıcı verilerinin Çin’de saklandığını reddediyor.

TikTok güvenlik risklerini sınırlandırma sözü vermesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) ile üç yılı aşkın süredir müzakereler sürüyor.

RESTRICT Yasası, TikTok’un ABD operasyonlarına önemli bir darbe olabilir ve potansiyel olarak Amerikan şirketleriyle ilişkilerin yasaklanmasına veya kesilmesine yol açabilir.

Bu nedenle pazarlamacılar, RESTRICT Yasasını çevreleyen gelişmeleri izlemelidir. Bu mevzuat, TikTok’un operasyonlarını etkileyebilir ve platforma dayanan pazarlama stratejileri üzerinde etkileri olabilir.

RESTRICT Yasası, yabancı teknolojinin ABD ulusal güvenliğine yönelik devam eden tehdidini ele almaya yönelik bir adımdır.


Öne Çıkan Görsel: salarko/Shutterstock