SEO’nun gerçekten etkili olabilmesi için bir işletmenin genişliği boyunca etkiye sahip olması gerekir.

Üründen tasarıma, mühendisliğe ve müşteri hizmetlerine kadar SEO, dijital pazarlamanın çok ötesindeki süreçlere dönüştürülebilir ve pişirilmelidir.

Ancak bir kuruluşun zihniyetini bir pazarlama kanalı olarak SEO’dan başarının temeli olarak SEO’ya nasıl değiştirirsiniz?

BrightonSEO’daki konuşmamdan elde edilen bilgilerle, SEO öncelikli bir zihniyetle işinize yeniden odaklanmanın yollarını belirleyeceğiz.

SEO Öncelikli Düşünme Nedir?

Birçok şirket, pazarlama, ürün ve geliştirme düzeyindeki önemini anladıkları için “Önce SEO” olduklarını iddia ediyor. Ne yazık ki, orada duruyorlar.

Karar verme söz konusu olduğunda, SEO ekibi bir proje tamamlandıktan sonra sembolik bir duruşma veya yalnızca kontroller yapmak için bir uyarı alır.

SEO öncelikli düşünme, SEO ekibinin görüşlerinin diğer departmanlardan daha fazla ağırlığa sahip olmasıyla ilgili değildir. Ayrıca, bir şirketin web sitesini her şeyden önce SEO’nun ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde tasarlamakla ilgili değildir.

Bir şirkette SEO öncelikli düşünceyi teşvik etmek, şirketin önemini ve faydalarını tüm paydaşlara yükseltmekle ilgilidir.

Bu, kültürü değiştirmekle ilgili olduğundan, herhangi bir yeni girişimi veya özelliği çevreleyen sorular, “SEO için etkisi ne olabilir?”

SEO-Önce Düşünmek Neden Bu Kadar Önemli?

Kulağa biraz kibirli geliyor. Herhangi bir kuruluşta, kanallarına veya uzmanlık alanlarına göre neyin doğru olduğunu savunan birçok departman vardır. SEO’yu bu kadar özel yapan nedir?

Hatalar Pahalıdır

SEO’yu ön plana çıkarma argümanının ana noktası basitçe şudur: SEO’yu olumsuz etkileyen bir şey olursa, düzeltilmesi önemli miktarda zaman alabilir.

Özellikle çevrimiçi bir kuruluş için SEO, itibar yönetimi, olası satışlar, marka bilinirliği ve nihayetinde gelir için son derece önemlidir.

Bu konuda yalnız değil.

Ancak, bunları etkileyen diğer pek çok departmanın bu kadar kolay hasar görmemesi ve onarılmasının bu kadar uzun sürmemesi oldukça benzersizdir.

Bir kodlama hatası bir web sitesini dize getirebilir, ancak genellikle aynı gün geri alınabilir.

Bir ürün açıklamasını dönüşümü azaltacak şekilde yazmak, bir içerik yönetim sisteminde (CMS) bir sayfayı düzenlemek kadar hızlı bir şekilde düzeltilebilir.

Bir PPC kampanyası yanlışlıkla kapatıldı; etkili olabilmesi için tekrar açılması yeterlidir.

Öte yandan, SEO sorunları her zaman o kadar hızlı tespit edilemez. Araçlarımızın bizi sürünen bir blok konusunda uyarması zaman alabilir; sıralamalarda veya trafikte bir düşüş, bir şeylerin ters gittiğini gösteren ilk gösterge olabilir.

Sıralamaların ve trafiğin eski haline dönmesi aylar alabilir.

Bazı aşırı durumlarda, asla yapmazlar.

Ödüller Çok Büyük Olabilir

Tartışmalı olarak, başka hiçbir pazarlama şekli SEO kadar geniş ve etki süresine sahip değildir.

PPC kampanyalarına ödeme yapmayı bırakın, reklamların gösterimi duracaktır.

Artık e-posta pazarlama kampanyaları göndermeyin; mevcut olanlar gelen kutularına gömülecek.

SEO’yu doğru yapın ve hiçbir ek ücret ödemeden yıllarca yüksek oranda dönüşüm sağlayan sürekli bir trafik kaynağına sahip olabilirsiniz.

SEO Bir Köy Alır

Başarılı organik arama motoru pazarlamasının birçok hareketli parçası vardır.

Bir SEO ekibinin kendi başına başarabileceği çok az şey vardır.

Genellikle geliştiriciler, içerik yazarları ve proje yöneticileriyle yakın çalışmamız gerekir.

Bir fikirle ilerlemeden önce ürün sahiplerinden, müşterilerden ve liderlerden onay almamız gerekiyor.

Öncelikli SEO zihniyetini teşvik etmek, bu paydaşların SEO önerilerini almasına yardımcı olabilir.

SEO Öncelikli Düşünceyi Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

İşletmenizde SEO’nun önemini artırmanın sorun olmadığı (ve gerçekten öyle olduğu) fikrine kapıldıktan sonra, bunu nasıl yapacaksınız?

Kilit Paydaşları Belirleyin

Bir kuruluşta SEO öncelikli düşünceyi yerleştirmenin önemli bir adımı, kilit paydaşları belirlemektir. Bunlar, çalışmaları SEO’yu etkileyebilecek veya SEO’dan etkilenebilecek şirket içindeki ve dışındaki kişilerdir.

Departmanları ve Ekipleri Tanımlayın

Bir SEO olarak çalışmanıza yardımcı olabilecek veya engelleyebilecek tüm departmanlarda kuruluşa bakmak isteyeceksiniz. Bunlar, mühendislik ve içerik ekipleri gibi kendi çalışmaları web sitesinin çalışma biçiminde değişikliklere neden olabilecek departmanlardır.

Marka bilinci oluşturma ve müşteri hizmetleri ekipleri gibi çevrimiçi itibarı etkileyebilecek herhangi bir ekip de olacaktır.

Herhangi bir organizasyonda SEO’daki en büyük paydaşlardan biri üst düzey liderlik ekibidir.

Bir acentede veya harici bir danışman olarak çalışıyorsanız, bunun tespit edilmesi biraz zaman alabilir. Yapabiliyorsanız, müşterinizin kurumsal yapısına bir göz atın. Bu, onların web sitesinde “kim kimdir” tipi bir sayfa altında mevcut olabilir veya oradaki irtibat kişinizden sizi yönlendirmesini istemeniz gerekebilir.

Düşünmeniz gereken kalkınma ajansları gibi başka harici ortakları veya hatta kendi ajansınızda müşterinin web sitesinde çalışan başka ekipleri olabileceğini unutmayın.

SEO Üzerindeki Etkiye Göre Ekipleri Önceliklendirin

Her ekibin temsil ettiği risk ve fırsat düzeyini belirlemenize yardımcı olacak aşağıdaki gibi bir matris oluşturun. Çalışmalarının kuruluştaki SEO’nun sonucu üzerinde ne kadar etkisi olduğuna bağlı olarak departmanı veya ajansı matriste çizin.

Örneğin, finans ekibinin SEO’yu olumsuz ya da olumlu yönde etkilemek için en yeni araç için bütçeyi imzalamak dışında çok az fırsatı olabilir! Bu ekip muhtemelen düşük risk, düşük ödül altında planlanacaktır.

Mühendislik ekibi, koddaki değişiklikleri uygulamaya, yükleme hızını artırmaya ve bir sayfaya şema işaretlemesi eklemeye yardımcı olabilir. Bölümleri SEO için yüksek ödüller verebilir.

Tersine, web sitesini çevrimdışı duruma getirebilir, arama botlarını engelleyebilir ve web sitesini çok kolay bir şekilde dizine ekleyemezler. Bu nedenle, aynı zamanda yüksek risk taşırlar.

Risk ve ödül matrisiGörsel, yazar tarafından oluşturuldu, Nisan 2023

Her Ekip İçin SEO Şampiyonlarını Belirleyin

Ardından, her takımda “orta” veya “yüksek” risk ve ödül altında bir veya iki kişi arayın. Bu insanlar, süreçteki değişiklikleri yaymaya ve SEO’yu düşünmeye yardımcı olmak için kullandığınız kişiler olacaktır. Onlar senin şampiyonların.

Zaten SEO’ya merak duyan ve ekipleri içinde başkalarını yönetmeye ve geliştirmeye yardımcı olacak bir konumda olan kişiler olmaları yardımcı olur.

Bu şampiyonlarla düzenli olarak yakaladığınızdan emin olun. Ekiplerini etkileyebilecek SEO’daki ilgili gelişmeler hakkında onları bilgilendirin. Onlara eğitim ve rehberlik sunun.

Tüm bunlar, temsil ettikleri takımlardan destek almalarına yardımcı olacak.

Takımın Tepesinden Motive Edin

Genellikle meslektaşlarınızın SEO’yu önemsemesini sağlamanın iyi bir yolu, yönetimlerinin ve liderlerinin SEO’yu önemsemesini sağlamaktır.

Bölüm başkanı, SEO’nun ekipleri için oluşturduğu riskleri ve ödülleri anlarsa, muhtemelen SEO hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için motive olacaktır.

Onları SEO’nun Önemi Konusunda Eğitin

Bunun anahtarı, SEO’nun önemini anlamalarına yardımcı olmaktır.

SEO’nun sahip olabileceği departmana özgü etkilere bakın.

Marka Direktörünüzle itibar yönetiminin önemi ve SEO’nun çevrimiçi ortamda olumlu duyguları teşvik etmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşun. Anahtar kelime araştırmasının ve arama amacı ve dönüşümler için metni optimize etmenin faydalarını İçerik Başlığınızda tartışın.

Her paydaşa SEO’yu neden önemsemeleri gerektiğini açıklayın.

SEO’yu Başarılarına Bağlayın

Anahtar sonuçlar üzerindeki etkilerini paylaşarak liderliğin ve ekiplerinin SEO çalışmalarına katılmalarına yardımcı olun.

Mühendislik ekibine, yük hızını azaltma çalışmalarının Core Web Vitals üzerinde doğrudan, ölçülebilir bir etkisi olduğunu göstermek, onların işleri ile organik trafik ve olası satışlar arasındaki bağlantıyı görmelerine yardımcı olabilir.

Müşteri başarı ekibine, müşteriler tarafından sorulan en yaygın soruların ayrıntılarını içeren anketin bir SSS’ye dönüştürüldüğünü gösterin. Bunun organik trafikte nasıl bir artış yarattığını açıklayın.

Ekiplerin çalışmalarını SEO başarısına ne kadar çok bağlayabilirseniz, ileriye dönük fikirlerinize o kadar uygun olabilirler.

SEO’yu Süreçlerine Dahil Edin

Eğitim ve sizin veya müşterilerinizin ekipleri arasında katılım kazanmanın yanı sıra, SEO’yu kendi süreçlerine dahil etmelerini sağlayın.

Bu, kopya özetleri veya ürün istekleri gibi SEO hususlarını şablonlarına eklemek gibi görünebilir. Mühendislik biletlerine paydaş olarak SEO ekibi üyelerini ekliyor olabilir.

SEO çalışmanızın başarısı için risk oluşturabilecek faaliyet türleri için QA ve oturum kapatma işlemlerine dahil olduğunuzdan emin olun.

Çözüm

SEO’nun bir kuruluşta büyümeyi gerçekten teşvik etmesi için siloları yıkmamız, eğitimi teşvik etmemiz ve SEO’yu akılda tutmamız gerekiyor.

Bu, kilit departmanlardaki bilgi boşluklarını belirlemek ve bu alanlarda sürekli beceri geliştirmeyi sağlamak anlamına gelir.

SEO, şirket iletişiminde ön planda ve merkezde olmalıdır.

Aylık bir rapor ve önemli paydaşlara e-posta brifingleri veya şirket içi sohbetinizde şirket çapında bir mesaj olsun, bunu şirketinizde yapmanın en iyi yolunu bulun.

Bir şirketin önce SEO’yu düşünmeye başlaması çok olasıdır, ancak bunun işe yaraması zaman ve güçlü paydaş ilişkileri gerektirir.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Creativa Resimleri/Shutterstock