PageRank bir zamanlar aramanın tam merkezinde yer alıyordu ve Google’ı bugün olduğu imparatorluk haline getiren de oydu.

Aramanın PageRank’ten çıktığına inansanız bile, sektörde uzun süredir yaygın bir kavram olduğu inkar edilemez.

Her SEO uzmanı, PageRank’in ne olduğu ve bugün hala ne olduğu hakkında iyi bir kavrayışa sahip olmalıdır.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

 • PageRank nedir?
 • PageRank’in nasıl geliştiğinin tarihi.
 • PageRank aramada nasıl devrim yarattı?
 • Araç Çubuğu PageRank ve PageRank karşılaştırması.
 • PageRank nasıl çalışır?
 • PageRank sayfalar arasında nasıl akar?
 • PageRank hala kullanılıyor mu?

Hadi dalalım.

PageRank Nedir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından oluşturulan PageRank, İnternet’teki tüm köprülerin birleşik göreli güçlerine dayanan bir algoritmadır.

Çoğu kişi, adın Larry Page’in soyadına dayandığını iddia ederken, diğerleri “Sayfa”nın bir web sayfası anlamına geldiğini öne sürüyor. Her iki pozisyon da muhtemelen doğrudur ve örtüşme muhtemelen kasıtlıdır.

Page ve Brin, Stanford Üniversitesi’ndeyken şu başlıklı bir makale yazdılar: PageRank Atıf Sıralaması: Web’e Düzen Getirmek.

Ocak 1999’da yayınlanan makale, web sayfalarının gücünü değerlendirmek için nispeten basit bir algoritma gösteriyor.

pagerank patenti: tohum sayfalarPatents.google.com’dan resim, Nisan 2023

Makale ABD’de patent almaya devam etti (ancak matematiksel formüllerin patentlenemediği Avrupa’da değil).

pagerank işleminin başından sonuna kadarPatents.google.com’dan resim, Nisan 2023

Stanford Üniversitesi patentin sahibidir ve patenti Google’a devretmiştir. Patent şu anda 2027’de sona eriyor.

pagerank süreciPatents.google.com’dan resim, Nisan 2023

PageRank’in Nasıl Evrimleştiğinin Tarihi

1990’ların sonlarında Stanford’da geçirdikleri süre boyunca hem Brin hem de Page bilgi alma yöntemlerine bakıyorlardı.

O zamanlar, her sayfanın diğerine göre ne kadar “önemli” olduğunu anlamak için bağlantıları kullanmak, sayfaları sıralamanın devrim niteliğinde bir yoluydu. Hesaplama açısından zordu ama hiçbir şekilde imkansız değildi.

Fikir hızla, o zamanlar arama dünyasında bir minnow olan Google’a dönüştü.

Bazı taraflardan Google’ın yaklaşımına o kadar çok kurumsal inanç vardı ki, işletme başlangıçta arama motorunu gelir elde etme yeteneği olmadan başlattı.

Google (o zamanlar “BackRub” olarak biliniyordu) arama motoruyken, PageRank, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sayfaları sıralamak için kullandığı algoritmaydı.

Google Dansı

PageRank’in zorluklarından biri, matematiğin basit olmasına rağmen yinelemeli olarak işlenmesi gerekmesiydi. Hesaplama, İnternet’teki her sayfada ve her bağlantıda birden çok kez yapılır. Milenyumun başında, bu matematiğin işlenmesi birkaç gün sürdü.

Google SERP’leri bu süre zarfında yukarı ve aşağı hareket etti. Her sayfa için yeni PageRank’ler hesaplandığından, bu değişiklikler genellikle düzensizdi.

Bu, “Google Dansı” olarak biliniyordu ve Google’ın aylık güncellemesini her başlattığında, günün SEO uzmanlarını izlerinde durdurdu.

(Google Dance daha sonra Google’ın Mountain View’deki genel merkezinde SEO uzmanları için düzenlediği yıllık bir partinin adı oldu.)

Güvenilir Tohumlar

PageRank’in daha sonraki bir yinelemesi, İnternet’teki her sayfaya aynı başlangıç ​​değerini vermek yerine algoritmayı başlatmak için “güvenilir bir tohum” kümesi fikrini ortaya çıkardı.

Makul Sörfçü

Modelin başka bir yinelemesi, “makul bir sörfçü” fikrini ortaya çıkardı.

Bu model, bir sayfanın PageRank’inin bağlantı verdiği sayfalarla eşit olarak paylaşılmayabileceğini, ancak her bağlantının göreli değerini, bir kullanıcının tıklama olasılığına göre ağırlıklandırabileceğini öne sürer.

PageRank’in Geri Çekilmesi

Google’ın algoritmasının başlangıçta dahili olarak “istenmeyen posta gönderilemez” olduğuna inanılıyordu, çünkü bir sayfanın önemi yalnızca içeriği tarafından değil, aynı zamanda sayfaya verilen bağlantılar tarafından oluşturulan bir tür “oylama sistemi” tarafından da belirleniyordu.

Ancak Google’ın güveni uzun sürmedi.

Backlink endüstrisi büyüdükçe PageRank sorunlu olmaya başladı. Bu nedenle Google, onu herkesin görüşünden geri çekti, ancak sıralama algoritmaları için ona güvenmeye devam etti.

PageRank Araç Çubuğu 2016’da geri çekildi ve sonunda PageRank’e tüm genel erişim kısıtlandı. Ancak bu zamana kadar, özellikle Majestic (bir SEO aracı), kendi hesaplamalarını PageRank ile oldukça iyi bir şekilde ilişkilendirebilmişti.

Google, Ocak 2017’ye kadar SEO uzmanlarını “Google Yönergeleri” belgeleri aracılığıyla ve Matt Cutts başkanlığındaki spam ekibinin tavsiyeleriyle bağlantıları manipüle etmekten uzaklaştırmaya uzun yıllar harcadı.

Google’ın algoritmaları da bu süre zarfında değişiyordu.

Şirket, PageRank’e daha az güveniyordu ve MetaWeb’i ve onun tescilli Bilgi Grafiği’ni (2014’te “Freebase” olarak anılır) satın almasının ardından Google, dünyadaki bilgileri farklı şekillerde dizine eklemeye başladı.

Araç Çubuğu PageRank Vs. Sayfa Sıralaması

Google, başlangıçta algoritmasıyla o kadar gurur duyuyordu ki, hesaplamasının sonucunu görmek isteyen herkese açık bir şekilde paylaşmaktan mutluluk duyuyordu.

En dikkate değer sunum, Firefox gibi tarayıcılar için İnternet’teki her sayfa için 0 ile 10 arasında bir puan gösteren bir araç çubuğu uzantısıydı.

Gerçekte, PageRank çok daha geniş bir puan aralığına sahiptir, ancak 0-10, SEO uzmanlarına ve tüketicilere İnternet’teki herhangi bir sayfanın önemini anında değerlendirme yolu verdi.

PageRank Araç Çubuğu, algoritmayı son derece görünür hale getirdi ve bu da zorluklarla birlikte geldi. Özellikle, bağlantıların Google’ı “oynatmanın” en kolay yolu olduğu açıktı.

Ne kadar çok bağlantı (veya daha doğrusu bağlantı o kadar iyi olursa), bir sayfa Google’ın SERP’lerinde hedeflenen herhangi bir anahtar kelime için o kadar iyi sıralanabilir.

Bu, bağlantının satıldığı URL’nin PageRank’inde değer verilen bağlantıların alınıp satıldığı ikincil bir pazarın oluştuğu anlamına geliyordu.

Yahoo, herkesin herhangi bir sayfaya bağlantı bulmaya başlamasına izin veren Yahoo Search Explorer adlı ücretsiz bir aracı başlattığında bu sorun daha da arttı.

Daha sonra, Moz ve Majestic adlı iki araç, internette kendi dizinlerini oluşturarak ve bağlantıları ayrı ayrı değerlendirerek ücretsiz seçeneği temel aldı.

PageRank Aramada Nasıl Devrim Yarattı?

Diğer arama motorları, her sayfadaki içeriği ayrı ayrı analiz etmeye büyük ölçüde güveniyordu. Bu yöntemlerin, etkili bir sayfa ile basitçe rastgele (veya manipülatif) metinle yazılmış bir sayfa arasındaki farkı belirlemek için çok az şeyi vardı.

Bu, diğer arama motorlarının erişim yöntemlerinin SEO uzmanlarının manipüle etmesi için son derece kolay olduğu anlamına geliyordu.

O halde Google’ın PageRank algoritması devrim niteliğindeydi.

Alaka düzeyi oluşturmaya yardımcı olmak için nispeten basit bir “nGrams” kavramıyla birleştirildiğinde, Google kazanan bir formül buldu.

Kısa süre sonra, AltaVista ve Inktomi (diğerlerinin yanı sıra MSN’ye güç veren) gibi günün ana görevlilerini geride bıraktı.

Sayfa düzeyinde çalışan Google ayrıca, Yahoo ve daha sonra DMOZ tarafından benimsenen “dizin” tabanlı yaklaşımdan çok daha ölçeklenebilir bir çözüm buldu – ancak DMOZ (Açık Dizin Projesi olarak da adlandırılır) Google’a başlangıçta açık kaynak kendi dizini.

PageRank Nasıl Çalışır?

PageRank formülü çeşitli biçimlerde gelir ancak birkaç cümleyle açıklanabilir.

Başlangıçta, internetteki her sayfaya tahmini bir PageRank puanı verilir. Bu herhangi bir sayı olabilir. Tarihsel olarak PageRank, halka 0 ile 10 arasında bir puan olarak sunuldu, ancak pratikte tahminlerin bu aralıkta başlaması gerekmiyor.

O sayfanın PageRank’i daha sonra sayfanın dışındaki bağlantıların sayısına bölünerek daha küçük bir kesir elde edilir.

PageRank daha sonra bağlantılı sayfalara dağıtılır – ve aynısı İnternet’teki diğer her sayfa için yapılır.

Ardından, algoritmanın bir sonraki yinelemesinde, her sayfa için yeni PageRank tahmini, verilen her sayfaya bağlantı veren sayfaların tüm kesirlerinin toplamıdır.

Formül ayrıca, internette gezinen bir kişinin gezinmeyi tamamen bırakma şansı olarak tanımlanan bir “sönümleme faktörü” de içerir.

Algoritmanın müteakip her yinelemesi başlamadan önce, önerilen yeni PageRank, sönümleme faktörü kadar azaltılır.

Bu metodoloji, PageRank puanları belirlenmiş bir dengeye ulaşana kadar tekrarlanır. Elde edilen sayılar daha sonra genellikle kolaylık sağlamak için 0 ila 10 arasında daha tanınabilir bir aralığa aktarıldı.

Bunu matematiksel olarak temsil etmenin bir yolu şudur:

PageRank FormülüYazardan görüntü, Nisan 2023

Nerede:

 • Algoritmanın bir sonraki yinelemesinde PR = PageRank.
 • d = sönümleme faktörü.
 • j = İnternetteki sayfa numarası (her sayfanın benzersiz bir numarası varsa).
 • n=internetteki toplam sayfa sayısı.
 • i = algoritmanın yinelemesi (başlangıçta 0 olarak ayarlanır).

Formül, Matris biçiminde de ifade edilebilir.

Problemler ve Formülün Yinelemeleri

Formülün bazı zorlukları var.

Bir sayfa başka bir sayfaya bağlantı vermiyorsa, formül bir dengeye ulaşmayacaktır.

Dolayısıyla bu durumda, PageRank İnternet’teki her sayfa arasında dağıtılacaktır. Bu şekilde, gelen bağlantı olmayan bir sayfa bile bazı PageRank – ancak önemli olacak kadar birikmez.

Daha az belgelenmiş başka bir zorluk da, potansiyel olarak yeni sayfaların Daha eski sayfalardan daha önemliyse, daha düşük bir PageRank’e sahip olacaktır. Bu, zamanla eski içeriğin orantısız bir şekilde yüksek PageRank değerine sahip olabileceği anlamına gelir.

Bir sayfanın yayında olduğu süre algoritmaya dahil edilmez.

PageRank Sayfalar Arasında Nasıl Akar?

Bir sayfa 5 değeriyle başlıyorsa ve 10 bağlantı içeriyorsa, bağlantı verdiği her sayfaya 0,5 PageRank verilir (sönümleme faktörü daha az).

Bu şekilde, PageRank yinelemeler arasında İnternet’te akar.

İnternete yeni sayfalar geldikçe, yalnızca küçük bir PageRank miktarı ile başlarlar. Ancak diğer sayfalar bu sayfalara bağlantı vermeye başladıkça, PageRank’ları zamanla artar.

PageRank Hala Kullanılıyor mu?

PageRank’e genel erişim 2016’da kaldırılmış olsa da, puanın Google’daki arama mühendisleri tarafından hala mevcut olduğuna inanılıyor.

Yandex tarafından kullanılan faktörlerin bir sızıntısı, PageRank’in kullanabileceği bir faktör olarak kaldığını gösterdi.

Google mühendisleri, orijinal PageRank biçiminin, hesaplamak için daha az işlem gücü gerektiren yeni bir yaklaşımla değiştirildiğini öne sürdüler. Formül, Google’ın sayfaları nasıl sıraladığı konusunda daha az önemli olsa da, her web sayfası için sabit kalır.

Ve Google’ın çağırmayı seçebileceği diğer algoritmalar ne olursa olsun, PageRank muhtemelen bugüne kadar arama devinin sistemlerinin birçoğunda yerleşik olarak kalmaya devam ediyor.

Dixon, PageRank’in nasıl çalıştığını bu videoda daha ayrıntılı olarak açıklıyor:Daha Derinlemesine Okumak İçin Orijinal Patentler ve Belgeler:

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: VectorMine/Shutterstock