Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları, WordPress’in kapsamlı SEO yeteneklerini ve özelleştirilebilirliğini tercih ettikleri için WordPress dışındaki platformlarla ilgili memnuniyetsizliklerini uzun süredir dile getiriyorlar.

Ancak, Wix daha güçlü SEO işlevselliği geliştirdiğinden bu algının geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Tartışma, deneyimli pazarlama profesyonellerinin ve Google’dan John Mueller gibi sektörden uzmanların katkılarıyla, SEO uzmanlarının neden Wix’e karşı temkinli davrandığına dair derinlemesine bir Reddit ileti dizisinden yakın zamanda alevlendi.

Ortaya Çıkan Wix Gelişmeleri

Reddit’teki orijinal postere göre Wix, sınırlı kodlama becerisine sahip ve kendi web sitesini oluşturmak isteyenler için tasarlanmış kullanıcı dostu bir platform olarak pazarlıyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda Wix, büyüyen kullanıcı tabanının ihtiyaçlarını karşılamak için artırılmış SEO işlevlerini bünyesine kattı. Hatta web sitesi tasarımı için üretken AI araçları ekledi.

Bununla birlikte, Wix’in geçmişteki itibarı hâlâ devam etmekte ve platformda olumsuz deneyimler yaşayan kullanıcılar için bir engel oluşturmaktadır.

Bu ihtiyatlılık, doğuştan gelen SEO yetenekleri ve özelleştirme seçenekleriyle övülen bir platform olan WordPress için bir tercih oluşturdu.

Wix’te SEO özelliklerinin kullanılması, platformu SEO için uygun hale getirir.

Özellikle tartışma, Wix’in SEO yeteneklerini geliştirmesine rağmen, bunları etkili bir şekilde kullanmanın nihai olarak kullanıcıya bağlı olduğunun altını çiziyor.

Web Sitesi Yönetimini Yetkilendirin

Ayrıntılı ayrıntılara takılmak yerine, çoğu kişinin (ve müşterilerinin) web sitesi yönetimini uzman bir ekibe devrederek daha büyük resme odaklanmasını önerdi.

“Diğer (gerçekten benim için: daha büyük) şey, IMO’nun çoğu insanın kendi web sitesini veya sunucusunu çalıştırmaması gerektiğidir, nokta. “

Bunun riski azalttığını, bakımı garanti ettiğini ve kişiyi uzmanların daha iyi halledebileceği teknik ayrıntılarla uğraşmaktan kurtardığını savundu.

“Hız, yapılandırılmış veri, metaverse-ML, dünya karşınıza ne çıkarırsa çıkarsın – bir platform bunu herkes için hemen yapabilecek ve düzgün çalışmazsa düzeltecektir.”

SEO uzmanları, web sitesi yönetimi konusunda etkili bir şekilde kendi şeritlerinde kalmalıdır.

“Tıpkı SEO söz konusu olduğunda muhtemelen *sizin* profesyonel olduğunuz gibi, bunu bir profesyonelin yapmasına izin verin.”

Yine de, Mueller’in görüşü, kontrol ve sonuçlar üzerinde doğrudan etki isteyenler için zorlayıcı olabilir.

2023’te web’in önemli ölçüde geliştiğini ve eski uygulamalara bağlı kalmanın gelecekteki değişikliklere uyum sağlayamayacağını ileri sürdü.

Değişime Hazır Olun

Nihayetinde Mueller, SEO uzmanlarının teknolojinin ön saflarında kalmaya odaklanacağını umuyor.

“Hepiniz teknolojinin ön saflarında olmalısınız ve olabilirsiniz ve bazen bu, tıpkı sizin işlerinizin uzmanı olduğunuz gibi, uzmanların kendi işlerini yapmasına izin vermek anlamına gelir. Değişmeyen tek şey değişim ve gelecekte daha fazla değişim olacak ve onu geride tutmaya çalışırsak ve daha büyük bir sıçrama yapmak zorunda kalırsak uyum sağlamak daha zor olacak.”

“Değişiklik”, Arama Üretken Deneyim (SGE) yeteneklerinin sürekli geliştirilmesi gibi, Google arama için yapay zekadaki ilerlemeleri mi ifade ediyor? Bu görülecektir.

Bu Reddit tartışmasında vurgulandığı gibi, web sitesi barındırma ve neye odaklanılacağı konusundaki nihai karar, SEO uzmanlarının daha çok değer verdiği konularda yatmaktadır.

Ayrıca, pazarlama teknolojisi hakkında bilinçli kararlar almak için değişen web dinamikleriyle gelişmenin ve platform gelişmelerinden haberdar olmanın önemini vurgulamaktadır.


Öne çıkan görsel: Tada Images/Shutterstock