SEO Stratejinizin YG'sini Büyük Ölçüde Artırmanın 5 YoluPi-Datametrics.com’dan ekran görüntüsü, Ocak 2023.

Yukarıdaki grafikte, Pi Datametrics Market Intelligence’ın Tahmini Gelir Fırsatı dahilinde bir “hedef” bölgenin belirlendiğini görebilirsiniz.

Bu anahtar terimler için içerik yeterince iyi bir sıralamaya sahip, ancak şu anda en yüksek sayıda tıklama (ve nihayetinde gelir) elde eden konumların dışında oturuyor.

Bu düşük asılı meyveyi tanımladıktan sonra, çabalarınızı odaklamak ve buna göre optimize etmek için harika bir yer.

Bu hedef alanda genellikle kolay düzeltmeler vardır, örneğin, içeriğin parçalanmasına neden olan dahili bağlantıların ayıklanması.

Bu hedef içeriği geliştirmekten ne kadar ek gelir elde edeceğinizi de belirleyebilirseniz; bu, teknik web sitesi düzeltmelerini sürüm döngülerine dahil etmek için dahili iş senaryoları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Orta Hacimli Anahtar Kelimelerden Nasıl Yararlanılır?

 1. Tanımlamak: Fırsatın zaten oluşturulmuş olduğu ve zaten var olan içeriğe sahip olduğunuz içeriği bulun ve tanımlayın. Google’ın 2. ve 3. sayfalarında oturan içeriğinize bakın.
 2. Önceliklendirme: Performans sayıları ve hedefleri üzerinde hızlı bir etki görmek için en yüksek gelir fırsatına sahip terimlere odaklanın.
 3. optimize et: Önce hangi terimlere odaklanılacağını belirledikten sonra, her sayfayı birer birer gözden geçirin ve buna göre optimize edin.

3. İçeriğinizi Bilgi Aramaları İçin Optimize Edin

Uzun kuyruklu aramalar için optimize etmek, dönüşümden önce hedef kitlenizi birden çok temas noktasında yakalamak için çok önemlidir.

Başlamak için en iyi yerlerden biri, kitlenizin Google aramanın Kişiler Ayrıca Soruyor özelliğinde sorduğu sorulara bakmaktır.

Bunu aşağıda görüldüğü gibi Pi Datametrics People Ayrıca Soruyor Explorer ile kolayca yapabilirsiniz.

SEO Stratejinizin YG'sini Büyük Ölçüde Artırmanın 5 YoluPi-Datametrics.com’dan ekran görüntüsü, Şubat 2023.

Kitlenizin amacını iyi bir şekilde kavramak ve anlamak, içeriğinizi müşteriniz ve onların ihtiyaçları ile uyumlu olacak şekilde bilgilendirmenize yardımcı olabilir.

Google’ın Kişiler Ayrıca Sor özelliği, müşterinizin zihnine girmek ve aradıkları içeriğin daha net bir resmini elde etmek için gerçekten yararlı bir araçtır.

SERP’lerdeki hangi soruların ürününüzle ve anahtar arama terimlerinizle ilgili olduğunu keşfetmek için kullanın.

Ardından, bu soruları yanıtlamak ve müşterinize aradıkları bilgileri satın alma noktasından önce sağlamak için içeriğinizi oluşturun ve optimize edin.

Araştırmamız, bir müşterinin bir ürün sayfasından önce bir “bilgilendirme” sayfası görüntülemesi durumunda dönüşüm gerçekleştirme, daha yüksek ortalama sipariş değerine (AOV) sahip olma ve aynı zamanda tekrar müşteri olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Dönüşümden Önce Kitlenizi Etkilemek İçin En İyi İpuçları

 1. Google’ın Kişiler Ayrıca Sor özelliğini kullanın müşterinizin zihnine girmek ve ürününüzle ilgili olarak Google’a sordukları soruları tahmin etmek.
 2. İçeriğinizin bu sorguları yanıtlayacak şekilde optimize edildiğinden emin olunve değilse, stratejinize yeni içerik eklemeyi düşünün.
 3. Diğer SERP özelliklerini unutmayın. Hepsi, içeriğinizi müşterilerinizin önüne çıkarmak ve sitenize daha fazla giriş kapısı açmak için yeni fırsatlar sunar.

4. Tüm SERP’den Fırsatları En Üst Düzeye Çıkarın

SERP özellikleri, 1. sayfada birden çok kez görünmenize ve yararlı ve ilgi çekici içerikle müşterileri cezbetmenize olanak tanır.

SERP’lerde ek gayrimenkul elde etmek için gördüğümüz yeni bir fırsat, Popüler Ürünler özelliğinin yükselişidir.

Pi Datametrics – SERP Özellik Radarı ile yaptığımız araştırma sayesinde, Google ABD arama sonuçlarının Popüler Ürünler tarafından doldurulduğunu gördük.

Bireysel kategorilere baktığımızda şunu gördük:

 • ABD Elektrik aramalarıAramaların %75’i Popüler Ürünler içerir.
 • ABD Moda aramalarıAramaların %91’i Popüler Ürünler içerir.
 • ABD Ev Eşyası aramalarıAramaların %89’u Popüler Ürünler içerir.
 • ABD Lüks Moda aramalarıAramaların %90’ı Popüler Ürünler içerir.
SEO Stratejinizin YG'sini Büyük Ölçüde Artırmanın 5 YoluPi-Datametrics.com’dan ekran görüntüsü, Şubat 2023.

Bu özelliğin ABD arama sonuçlarındaki yaygınlığı, Birleşik Krallık’ta ve diğer pazarlarda da olacakların habercisi olabilir.

Web siteniz ürün satıyorsa, Popüler Ürün özelliği için optimizasyon yapmayı düşünmelisiniz.

Popüler Ürün Arama Özelliği İçin Ürünlerinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Bu, temel olarak ürün feed’lerinizi Google Merchant Center’a göndermenize ve sitenizin ürün ayrıntıları sayfalarına (PDP’ler) ürün şeması eklemenize bağlıdır.

Ürün feed’lerinizin şunları içerdiğinden emin olun:

 • İD.
 • Başlık.
 • Tanım.
 • Bağlantı.
 • Resim bağlantısı.
 • Gtin.
 • Fiyat.
 • Marka.
 • Kullanılabilirlik.

Bonus: Popüler Ürün özellikleri için görünme şansınızı artıracak diğer bazı optimizasyonlar şunları içerir:

 • Ürün incelemeleri.
 • Tam eşlemeli anahtar kelimeyi hedefleyen alakalı ürün başlıkları.
 • Rekabetçi ürün fiyatlandırması.

Ürün feed’inizdeki, ürün teklifinizin rekabetçi görünmesine yardımcı olan ve müşterilere mümkün olduğunca fazla bilgi (örneğin, birden fazla renk seçeneği) sağlayan tüm özellikleri düşünün.

5. Değer Payınızı Bulun ve Artırın

Makro düzeyde, markanız için ek ticari fırsatları belirlemenin harika bir yolu, organik değer payınıza (SOV) bakmaktır.

Değer Payı Nedir?

Pi’nin Pazar İstihbaratı aracındaki değer payı, bir alanın belirli bir kategoride sahip olduğu Organik Değer Puanının (OVS) payını hesaplar. Her pozisyon bir puan kazandırır, bu toplanır ve daha sonra bir “pay” hesaplamasına bölünür.

Rakiplerinize karşı hangi kategorilerde ve alt kategorilerde daha iyi performans gösterdiğinizi değerlendirmek, dikkatinizi SOV’nizi artırabilecek alanlara odaklamanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki Piyasa Zekası Değer Payı tablosunda, Nordstrom’un genel olarak en güçlü performansı gösterdiğini görebilirsiniz. Ancak daha spesifik olarak, kadın giyim kategorisinde de rakiplerinden açıkça daha iyi performans gösteriyorlar.

SEO Stratejinizin YG'sini Büyük Ölçüde Artırmanın 5 YoluPi-Datametrics.com’dan ekran görüntüsü, Ocak 2023.

Ardından, kadın giyim kategorisindeki hangi alt kategorilerin Nordstrom’un üstün performansına katkıda bulunduğunu ayrıştırmak isteyebilirsiniz.

Aşağıda, görünürlüklerini görebilirsiniz. [Coats and Jackets] Ve [Dresses] Terimler, mükemmel oldukları yerdir. Pi Datametrics Market Intelligence’ın Değer Payı’ndaki bu görünüm, performansı ve dolayısıyla geliri artırmak için bu alt kategoriler içinde bir fırsat olduğunu gösteriyor.

SEO Stratejinizin YG'sini Büyük Ölçüde Artırmanın 5 YoluPi-Datametrics.com’dan ekran görüntüsü, Ocak 2023.

Bu kategorilerdeki hangi terimlerin iyi performansa katkıda bulunduğunu ortaya çıkarın. Bu, yukarıdan aşağıya bir seviyeden optimizasyon için daha iyi bir odaklanmaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Çabalarınızın daha fazla gelir ve marka bilinirliği sağlayacağından daha emin olabilirsiniz.

Sektörünüzdeki pazar liderlerinin kimler olduğunu görmek ister misiniz? Pi Datametrics’in Pazar Lider Tablolarını aşağıdan görüntüleyin:

Değer Verilerinin Payından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

 1. değer verilerinin payını bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanın. gelecekteki performansı ölçmek.
 2. Çabalarınızın sonuç vereceği kategorileri vurgulayın artan yatırım getirisi ve marka bilinirliği.
 3. Önemli rakipleri belirleyin ve belirli bir sektördeki büyük rakipler.
 4. Potansiyel ortakları ortaya çıkarın – yayıncılar pazarınızda büyük bir değer yüzdesini paylaşıyorsa, yeni halkla ilişkiler veya reklam fırsatları aramaya değer olabilir.