Herhangi bir SEO uzmanına sorun, size bir anahtar kelime araştırma aracı olmadan anahtar kelime araştırması yapmaya çalışmanın nankör bir iş olduğunu ve aylık arama hacimleriyle kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturmanın neredeyse imkansız olduğunu söyleyeceklerdir.

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir arama motoru optimizasyonu stratejisinin en önemli parçalarından biri olduğundan, doğru anahtar kelime araştırma araçları, SEO araç yığınınızın önemli bir parçasıdır.

SEO’da yeniyseniz veya denemek için yeni araçlar arıyorsanız, sizin için bir listemiz var.

SEO uzmanları tarafından kullanılan en iyi 16 anahtar kelime araştırma aracına göz atacağız ve ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmenize yardımcı olacağız.

Anahtar Kelime Araştırması İçin En İyi Araçlar

1. Semruş

Piyasadaki en popüler anahtar kelime araştırma araçlarından biri olan Semrush, kapsamlı bir SEO araçları paketi sunar.

Özellikle anahtar kelime araştırması için şunları içerir:

 • Anahtar Kelimeye Genel Bakış: Adından da anlaşılacağı gibi, bu, arama hacmi, zorluk, TBM ve varyasyonlar dahil olmak üzere anahtar kelimelere genel bir bakış sağlar.
 • Anahtar Kelime Sihirli Aracı: Bu araç size geniş eşleme, tam eşleme, sıralı eşleme ve alakalı kelimelere göre anahtar kelimelerin yanı sıra arama hacmi, amaç ve rekabet gücü ile ilgili metrikler sunar.
 • Anahtar Kelime Yöneticisi: Yalnızca ücretli Semrush kullanıcıları tarafından kullanılabilen bu araç, derin analiz ve veri aktarımını destekler.
 • Pozisyon Takibi: Bu özellik, sitenizin rekabette nasıl sıralandığını günlük olarak izlemenizi sağlar.
 • Organik Trafik Bilgileri: Google Analytics ve Search Console’u kendi verileriyle birleştirerek, sitenize gerçekten organik trafik çeken anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur.

Fiyat: $99,95-449,95/ay

2. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

Başka bir hepsi bir arada SEO araç seti olan Ahrefs, anahtar kelimeler hakkında inanılmaz derecede derinlemesine bilgi sağlayan bir Anahtar Kelime Gezgini içerir.

10 farklı arama motorundan alınan verileri kullanarak, anahtar kelime önerilerinden fazlasını sunar; ayrıca arama hacmi, sıralama zorluğu ve anahtar kelime hareketi hakkında bilgi sağlar.

Özellikle yararlı olan, rekabetiniz hakkında sağladığı içgörüdür ve sizin sıralamada olmadığınız halde hangi anahtar kelimelerde sıralamaya girdiklerini belirlemenize yardımcı olur.

Bu bilgiler daha sonra bu trafiği hedeflemek ve yakalamak için yeni içerik oluşturmak için kullanılabilir.

Fiyat: $83-999/ay

3. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Dünyanın en baskın arama motorunun, yararlı anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olacak bir araç sunması mantıklıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, diğer bazı araçlar kadar işlevsellik sunmaz, ancak onlarda olmayan bir şeye sahiptir: Google’dan doğrudan veriler.

Öncelikle Google’da reklam veren dijital pazarlamacılara yöneliktir ve Google Ads hesabı olan herkes için kullanımı ücretsiz bir araçtır.

Kullanımı basittir – sadece bir anahtar kelime girin ve size yaklaşık aylık aramalar, ilgili anahtar kelimeler ve teklif bilgileri hakkında veri verecektir.

Fiyat: Bir Google Ads hesabıyla ücretsiz.

4. Serpstat

Başka bir tam hizmet SEO paketi olan Serpstat, bağlantı oluşturma, PPC kampanya yönetimi ve yerel arama optimizasyonunun yanı sıra anahtar kelime araştırması için araçlar içerir.

En büyük veritabanını kullandığını iddia ederek, anahtar kelimeleri belirlemenize, hacmi, popülerliği ve rekabeti analiz etmenize ve rekabetinizi izlemenize yardımcı olabilir.

Serpstat ile ilgili gerçekten harika olan şey, sonuçlarının, o noktayı kendiniz için talep etmenize yardımcı olmak için siteyi ilk sonuç olarak öne çıkanlara dahil etmesidir.

Ayrıca, bölgeye göre aramalar, sıralama izleme ve içerik analizi dahil olmak üzere trend olan anahtar kelimeleri izlemek için araçlar içerir.

Fiyat: $59-499/ay

5. KeywordTool.io

KeywordTool.io’nun en yararlı yanı, sağladığı çok sayıda anahtar kelime önerisidir.

için bir arama [pharmacy]örneğin, toplam 669 anahtar kelime döndürdü.

Bu kelimeler, rekabet (hem ortalama hem de belirli anahtar kelimeye göre), arama hacmi ve trend bilgileri dahil olmak üzere bir SEO uzmanının isteyebileceği tüm ilgili verileri sağlar.

SEO İçin En İyi 16 Anahtar Kelime Araştırma AracıKeywordTool.io’dan ekran görüntüsü, Şubat 2023

KeywordTool.io, sonuçları ihtiyaçlarınıza göre filtrelemenize de olanak tanır. Bölge, dil, platform ve hatta tür belirtebilirsiniz.

Burada listelenen diğer anahtar kelime araştırma araçlarının çoğunda olduğu gibi, rakiplerinizi analiz etmenize ve sıralamada oldukları, ancak sizin sıralamada olmadığınız kelime ve kelime öbeklerini belirlemenize olanak tanır.

Fiyat: $69-129/ay

6. Moz Anahtar Kelime Gezgini

SEO araçları dünyasında Moz en büyük oyunculardan biridir. Bu nedenle, bir anahtar kelime araştırma aracı içermesi şaşırtıcı değildir.

Hem ücretli hem de ücretsiz bir sürüm sunan (ayda 10 sorgu ile sınırlı) Moz Keyword Explorer, kapsamlı analiz araçlarına, güçlü anahtar kelime önerilerine ve tahmine dayalı ölçümlere sahiptir.

Ayrıca SERP’ler hakkında ayrıntılı bilgi, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve arama sorularını belirlemeye yönelik araçlar ve uluslararası sıralamada yer almanıza yardımcı olacak öneriler sunar.

Fiyat: $79-599/ay

7. Google Trendleri

Arama alanındaki en büyük isimden başka bir araç olan Google Trends, belirli kelimelere ve kelime öbeklerine veya ilgili sorgulara göre arama yapmanızı sağlayan, kullanımı ücretsiz bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

Google Trendler: Super bowl vs dünya kupası aramasıGoogle Trendler’den ekran görüntüsü, Mart 2023

Sonuçları, bölgeye göre ilgi, zamana göre ilgi ve ilgili konu ve sorgular dahil olmak üzere çeşitli yararlı yollarla parçalara ayırır.

Birinin diğerinden daha fazla trend olup olmadığını belirlemek için iki anahtar kelimeyi de karşılaştırabilirsiniz.

Fiyat: Özgür

8. Halkı Yanıtla

Kendini bir “arama dinleme aracı” olarak faturalandıran AnswerThePublic, arama motorlarından otomatik tamamlama verilerini kullanır ve bunu yararlı arama sorularını ve kelime öbeklerini belirlemek için kullanır.

Bu bilgiler daha sonra sorulara, edatlara, karşılaştırmalara ve ilgili aramalara bölünmüş arama hacmini belirlemeyi kolaylaştıran görsel bir biçimde sunulur.

Ayrıca, anahtar kelimelerin alfabetik bir listesini de sağlar.

SEO İçin En İyi 16 Anahtar Kelime Araştırma AracıAnswerThePublic’ten ekran görüntüsü, Şubat 2023

Yalnızca az miktarda araştırma yapıyorsanız yararlı olan ücretsiz bir sürümü vardır.

Size sınırsız günlük arama, öncelikli müşteri desteği ve özelleştirme seçenekleri sunduğundan, düzenli olarak SEO yapıyorsanız Pro planı daha iyidir.

Fiyat: $9-199/ay

9. SoruDB

QuestionDB, diğer anahtar kelime araştırma araçlarının önermediği ilgili anahtar kelimeleri keşfetmenin harika bir yoludur.

Geniş bir anahtar kelime girersiniz ve o, bununla ilgili son derece spesifik soruların bir listesini döndürür.

Bunu göz önünde bulundurarak, rekabeti düşük, yüksek potansiyelli kelimeleri ve kelime öbeklerini hedeflemek için içerik oluşturabilir ve nişinizde otorite kurabilirsiniz.

Hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümü vardır ve ücretsiz hesaplar, arama başına maksimum 50 sonuçla sınırlıdır.

Fiyat: 0-50 $/ay

10. Jaaxy

“Dünyanın en gelişmiş anahtar kelime aracı” olduğunu iddia eden Jaaxy, size birçok anahtar kelime fikri veren, kullanımı kolay bir araçtır.

Bağlı kuruluş pazarlamacıları için geliştirilmiş olup, ilgili kelimelerin ve ifadelerin büyük bir listesinin yanı sıra arama hacmi, trafik ve rakip performansı hakkında faydalı veriler sağlar.

Ayrıca, web sitenizin izlenen anahtar kelimeler altında nasıl sıralandığı hakkında bilgi içerir.

Fiyat: Ücretsiz (ayda 30 anahtar kelime aramasıyla sınırlıdır) – 99$/ay

11. Uzun Kuyruk Pro

SEO uzmanlarının uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemesine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanan Long Tail Pro, SEO ile ilgili her şeyi kapsayan beş araç içerir:

 • anahtar kelimeler.
 • Sıralamalar.
 • geri bağlantılar.
 • SERP Analizi.
 • Site Denetimi.

Anahtar kelime araştırma aracı, anahtar kelime gruplandırma, kampanya ölçümleri ve rekabet analizi dahil olmak üzere pazarlamacıların yararlı bulabileceği birçok işlevsellik sunar.

Ancak gerçek gücü, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri geniş bir çekirdekten ortaya çıkararak saniyeler içinde 400’e kadar son derece spesifik kelime ve kelime öbeği döndürme yeteneğinde yatmaktadır.

Fiyat: $24.75-

13. Görkemli

Majestic, SEO araçları paketinde yer alan üç anahtar kelime aracına sahiptir:

 • Anahtar Kelime Oluşturucuiçerik fikirleri ve hedefli reklamcılık için yeni anahtar kelimeler keşfetmek için kullanılabilir.
 • Anahtar Kelime Denetleyicisikelimeleri ve cümleleri izleyen kapsamlı bir dizin sağlar.
 • Ara Keşfet, anahtar kelimeler için rekabeti araştıran ve sıralama zorluğunun daha ayrıntılı bir görünümünü sağlayan. Bu, yalnızca Pro düzeyindeki planlarda mevcuttur.

Fiyat: $41,67-399,99/ay

14. Oyun

Google, Amazon, Bing, Wikipedia ve YouTube gibi siteleri bir araya getiren Soovle, normalde gözden kaçırmış olabileceğiniz anahtar kelimeleri önerir.

SEO İçin En İyi 16 Anahtar Kelime Araştırma AracıSoovle’den ekran görüntüsü, Şubat 2023

Sonuçlar web sitesine göre görüntülenerek içeriğinizi her biri için özel olarak optimize etmenize olanak tanır.

Önerileri ileride başvurmak üzere kaydetmenize veya bir .CSV dosyası olarak indirmenize olanak tanır.

Ayrıca, en iyi internet anahtar kelimelerinin alfabetik bir listesini sağlar ve her birinin üst sıralarda yer aldığı platform bir simge ile gösterilir.

Fiyat: Özgür

15. Anahtar Kelime Sörfü

Bu araç, burada listelenen diğerlerinden biraz farklıdır, çünkü bağımsız bir platform değil, bir Chrome eklentisidir.

Keyword Surfer, arama verilerini toplamanın ve analiz etmenin yanı sıra anahtar kelimelerinizi koleksiyonlara ayırmanın sezgisel bir yolunu sunar.

Bu eklenti, bir bakışta arama amacını izlemeyi, konu kümelerini ortaya çıkarmayı ve arama hacmini değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Fiyat: Ayda 49 ABD dolarından başlayan fiyatlarla

16. Google Arama Konsolu

Teknik olarak bir tane olmasa da, Google Search Console’dan bahsetmeden hiçbir anahtar kelime araştırma araçları listesi tamamlanmış sayılmaz.

Bu listeye tek bir temel nedenden dolayı dahil edilmiştir: performans raporu.

Web sitenizin performansını analiz ederek trafiğinizin nereden geldiğini, hangi sorguların insanları sitenize çektiğini ve en iyi performans gösteren sayfaların hangileri olduğunu size söyler.

Bu veriler daha sonra yeni anahtar kelime fırsatları için ve mevcut içeriğinizi optimize etmek için çıkarılabilir.

Daha da iyisi, raporlarınızı özel olarak yapılandırmanıza izin verir, böylece sizin için en önemli verileri dahil edebilirsiniz.

Fiyat: Özgür

Doğru Anahtar Kelime Araştırma Aracını Seçmek

Burada listelenen araçlar, birçok seçeneğinizden yalnızca birkaçıdır.

Peki, özellikle birçoğu aynı veya benzer işlevlere sahipken, ihtiyaçlarınız için doğru platformu nasıl seçersiniz?

Karar vermenize yardımcı olması için şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Senin bütçen – Açıkçası, size ihtiyacınız olan işlevselliği uygun bir fiyata verecek bir şeye ihtiyacınız var. Ücretsiz seçenekler yararlı olabilir, ancak ücretli araçlardan daha az sağlam olma eğilimindedirler.
 • Genel SEO stratejiniz – Arama motoru optimizasyonu çabalarınızın birincil odak noktası nedir? Kendinizi bir otorite olarak kurmaya mı çalışıyorsunuz? Yoksa yeni müşteriler çekmek mi istiyorsunuz? İnsanları yerel olarak mı yoksa uluslararası olarak mı hedefliyorsunuz? Her anahtar kelime araştırma platformunun farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Hedeflerinize uygun olanı seçin.

Seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirdiğinizden emin olun. Bir ekibin parçası olarak çalışıyorsanız, herkesin fikrini alın.

Geçmişte kullandıkları işe yarayan veya yaramayan platformları olabilir. Nedenini anlamak, ihtiyaçlarınız için en iyisini seçmenize yardımcı olabilir.

Ve sizin için mükemmel olanı bulduğunuzda, daha fazla sorgudan trafik almaya ve daha fazla dönüşüm oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Aysezgiçmeli/Shutterstock