AI’daki son gelişmeler sayesinde tüm sektörlerdeki profesyoneller için yoğun bir hafta oldu.

İş hayatınızı etkileyebilecek en son haberlerden haberdar olmanıza yardımcı olmak için, aramadan sosyal medyaya ve yapay zekaya kadar bilmeniz gereken en önemli haberleri bu kolay anlaşılır gönderide topladık.

Bu haftanın öne çıkan hikayeleri arasında GPT-4’ün piyasaya sürülmesi, çeşitli platformlardaki yeni AI araçları ve özellikleri, bir Google temel algoritma güncellemesinin kullanıma sunulması ve daha fazlası yer alıyor!

OpenAI, GPT-4’ü Yayınladı

En göze çarpan duyurulardan biri, GPT-4’ün piyasaya sürülmesi olan OpenAI’den geldi. Yakın tarihli bir Microsoft yapay zeka etkinliğinin yol açtığı söylentiler, GPT-4’ün ChatGPT+ aboneleri için ayda 20 dolardan anında kullanıma sunulmasıyla bu hafta doğrulandı.

GPT-4 çok modludur ve metin çıktıları oluşturmak için metin ve resim girişini kabul etmesine izin verir. OpenAI Başkanı ve Kurucu Ortağı Greg Brockman, elle çizilmiş bir web sitesi modelinin fotoğrafını HTML ve JavaScript’te bir web sitesine dönüştürmek için GPT-4’ü kullanarak bu yeni yeteneği gösterdi.

OpenAI ayrıca GPT-4’ün LSAT, GRE, AP ve insanları test etmek için tasarlanmış diğer sınavlarını ne kadar iyi geliştirdiğini gösterdi.

Muhakeme ve özlülükteki iyileştirmelerine rağmen, ChatGPT’nin kullandığı eğitim verilerinde hala sınırlamalar vardır. Kullanıcılar, her zaman olduğu gibi, onlara güvenmeden önce yanıtların doğruluğunu doğrulamalı ve mümkünse kaynakları belirtmelidir.

Google, Google Workspace ve Google Cloud İçin Yapay Zekayı Tanıttı

Google, OpenAI’nin duyurusunun kısmen gölgesinde kalsa da, bu hafta Google Workspace uygulamaları için yakında kullanıma sunulacak yapay zeka özelliklerini açıklayarak yapay zeka haberleri yaptı: Gmail, Dokümanlar, Slaytlar, E-Tablolar, Meet ve Sohbet.

Güvenilir test kullanıcıları (bir Google ürününün müşterileri veya Google çalışanlarının aileleri ve arkadaşları), Gmail ve Google Dokümanlar içinde içerik oluşturmak için yapay zekayı kullanabilir; her arayüz.

Arama Ekibi: SEJ'in Arama, Sosyal ve Yapay Zeka İçin Haftalık Haber Özeti Google’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Google ayrıca, Google Cloud geliştiricileri için yeni ve geliştirilmiş üretken yapay zeka yeteneklerini duyurdu.

  • Vertex AI, PaLM API, Google Research ve DeepMind dahil olmak üzere çeşitli temel modellerden üretken AI desteği ile yükseltildi.
  • Generative AI App Builder, geliştiricilerin sınırlı teknik bilgiyle dakikalar veya saatler içinde gen uygulamaları (botlar, sohbetler, dijital asistanlar, özel arama motorları ve daha fazlası) oluşturmasına olanak tanır.
  • Yeni PaLM API’si ve MakerSuite, büyük dil modelleriyle deney yapmaya ve hızlı prototip oluşturmaya olanak tanır.

Bu özellikler, belirli güvenilir Google Cloud Innovators topluluğu test kullanıcıları tarafından kullanılabilecektir.

Microsoft, Microsoft 365 için Yapay Zeka Destekli Yardımcı Pilotu Açıkladı

Google tarafından geride bırakılmamak üzere Microsoft, Microsoft 365 kullanıcıları için yeni AI özelliklerini açıkladı.

Microsoft’un “Üretkenliği Yeniden Keşfetmek” canlı yayın etkinliği sırasında, Microsoft Başkanı ve CEO’su Satya Nadella, yapay zekanın işyerinde kullandığımız araçlara yıllardır güç verdiğini ancak şimdi Microsoft’un yapay zekayı otopilottan yardımcı pilota taşıdığını ve yapay zekayı güçlendirici hale getirdiğini söyledi. güçlüdür.

Copilot, işyerinde üretkenliği ve yaratıcılığı artırmak için Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Teams ile entegre olur. Kullanıcıların içeriği daha hızlı tasarlamasına, doğal dil sorgularıyla verileri keşfetmesine, fikirleri sunumlara dönüştürmesine, e-postaları özetlemesine ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

Arama Ekibi: SEJ'in Arama, Sosyal ve Yapay Zeka İçin Haftalık Haber Özeti Microsoft’tan ekran görüntüsü, Mart 2023

Ek olarak, İş Sohbeti, kullanıcıların verilerini ve bilgilerini Microsoft’un tüm üretkenlik uygulamalarında Microsoft Teams aracılığıyla kolaylaştırılmış bir şekilde bağlamasına yardımcı olacaktır.

Microsoft’un bu yeni yapay zeka özelliklerinin amacı, kullanıcıların sıkıcı görevleri otomatikleştirmesine yardımcı olmak ve daha yaratıcı işler için zamanlarını serbest bırakmaktır.

Nadella ayrıca insanlara yapay zekayı inşa eden, dağıtan ve kullananların, yapay zekanın demokratik toplumumuz için sosyal, kültürel ve yasal normlarımıza uyan bir şeye dönüşmesine izin vermek için onu sorumlu bir şekilde kullanması gerektiğini hatırlattı.

Copilot Sistemi, kurumsal yapay zeka dağıtımı için konumlandırılmıştır. Copilot, OpenAI ChatGPT ile entegrasyonun ötesine geçer; GPT-4 gibi LLM’lerin gücünü Microsoft 365 ile Microsoft Graph’ta iş verilerinizi birleştirir.

Copilot, sınırlı eğitim verilerine bağlı olmak yerine verilerinize doğal dil işleme uygulayarak çeşitli senaryolarda erişimi, işlemeyi ve kullanmayı hızlandırır.

Copilot ve Business Chat, önümüzdeki aylarda daha fazla kullanıcıya ulaşmayı planlayan belirli müşteriler tarafından kullanılabilir.

Kaçırmanız Durumunda

Yapay zeka, arama ve sosyal medya bir bara girerse ne olur? Ortaya çıkacak her şeye girmek için zamanımız yok, ancak bu haftanın web’deki hikayelerinden daha fazlasını keşfedelim.

AI Haberleri

Eski OpenAI çalışanları tarafından yönetilen Anthropic, DuckDuckGo, Poe, Notion ve diğerleri tarafından daha güvenli, daha az toksik AI deneyimleri oluşturmak için kullanılan bir AI asistanı olan Claude’u tanıttı.

Araştırma laboratuvarı Midjourney, ürününün 5. sürümünü, metin istemlerinin daha doğru görselleştirmeleri ve daha yüksek çözünürlüklü görüntülerle piyasaya sürdü. (yolculuk ortası)

M1 ve M2 yongalarına sahip Apple bilgisayarlar, LLaMA modellerini çalıştırabilir. (Github)

Haber Ara

Microsoft, şu anda kullanıma sunulan Bing AI yardımcı pilotu için önerilen bilgi istemlerinin bir listesini sundu. (Microsoft Blogu)

Google, Mart 2023 için bir temel algoritma güncellemesi sunacağını duyurdu.

Google’dan John Mueller, web sitesi yapısını basitleştirme ve büyük bir teknoloji şirketinde iş bulma konusundaki tavsiyelerini paylaşıyor.

Google Ads, iki platform arasındaki performans raporlamasındaki tutarsızlıkları en aza indirmek için 1 Nisan 2023’ten itibaren yalnızca GA4’ün dönüşüm aralığı ayarlarını kullanacaktır.

Google Arama Merkezi, temel SEO metriklerini görselleştirmek için Looker Studio panolarıyla Search Console içgörülerini açığa çıkarmaya yönelik yeni bir eğitim yayınladı.

Google, sohbete dayalı yapay zekayı kullanarak sağlık hizmetleri ve ruh sağlığı ile ilgili arama sonuçlarında iyileştirmeler yaptı.

Sosyal Medya Haberleri

TikTok, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ile ilgili konularda güvenli, gerçeğe dayalı bilgiler sağlamak için yeni bir STEM beslemesini duyurdu.

Meta, mesajlaşma ve Makaralardan para kazanma konusunda içerik oluşturucuları desteklemenin alternatif yollarına odaklanmak için dijital koleksiyon ürünlerini (NFT’ler) sonlandırıyor. (twitter)

Mark Zuckerberg, verimliliği artırmak için yapılacak değişiklikler hakkında çalışanlara bir not yayınladı. (Meta)

LinkedIn, kullanıcıların nitelikli adayları cezbeden daha etkili profesyonel profiller ve iş tanımları oluşturmasına yardımcı olmak için yeni üretken yapay zeka özelliklerini kullanıma sundu.


Öne Çıkan Resim: Fotoğraf Kozyr/Shutterstock