Reddit bu hafta geliştirici araçları ve hizmetleri, Reddit Data API’ye ücretli erişim ve daha fazla yerel denetim aracı için güncellenen şartları duyurdu.

Reddit blogu değişiklikleri sağlıklı bir ekosistem oluşturmanın parçası olarak açıklarken, New York Times ücretli API erişiminin büyük şirketlerin Reddit içeriğini ücretsiz olarak büyük dil modellerini (LLM) eğitmek için kullanmasını engelleyeceğini bildirdi.

Güncellenen belgeler, geliştiricilerin Reddit içeriğini LLM eğitimi için yalnızca Reddit’in önceden onayıyla kullanabileceğini ve bunun ticari erişim teşkil ettiğini doğrular.

Bard, Google’ın Reddit içeriğini “muhtemelen kullanılmış” halka açık veri kümelerinin bir parçası olarak eğitim verilerine dahil edip etmediğini doğrulayamıyor.

Reddit, Twitter'ın Liderliğini Takip Ediyor, Veri API'sına Ücretli Erişim Duyurdu Google Bard’dan ekran görüntüsü, Nisan 2023

ChatGPT belirli bir kaynak listesini paylaşamaz, ancak Reddit bunlardan biri olabilir.

Reddit, Twitter'ın Liderliğini Takip Ediyor, Veri API'sına Ücretli Erişim Duyurdu ChatGPT’den ekran görüntüsü, Nisan 2023

Bing AI, Microsoft’un Bing dizini ve OpenAI GPT modelleriyle algoritma dahil olmak üzere birden çok veri kaynağı kullandığını onaylar.

Reddit, Twitter'ın Liderliğini Takip Ediyor, Veri API'sına Ücretli Erişim Duyurdu Bing’den ekran görüntüsü, Nisan 2023

ChatGPT’nin Reddit verilerini kullanmış olabileceği düşünüldüğünde, Microsoft’un da OpenAI ile ortaklığı aracılığıyla kullanmış olabileceği varsayılabilir.

Reddit Data API’ye Ne Kadar Erişilecek?

19 Haziran 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiş geliştirici şartlarına göre Reddit, ticari erişim ve API kullanımı olarak gördüğü şeyler için ücret alacaktır:

 • Para kazandıran bir işletme veya hizmet API ile bağlanırsa, ticari erişim olarak kabul edilir.
 • Bir işletme veya hizmet, herhangi bir Reddit verisinden veya türetilmiş veriden doğrudan veya dolaylı olarak gelir elde ediyorsa.

Aşağıda, Reddit’in Geliştirici Platformu sayfasından para kazanılan hizmetlerin belirli örnekleri verilmiştir:

 • Reklamlardan ve ödeme duvarlarından gelir elde eden hizmetler.
 • Reklamlardan gelir elde eden arama motorları.
 • Araştırma veya verilere erişim için kullanıcılardan ücret alan hizmetler.
 • Kullanıcıların abonelik ücreti ödediği hizmetler.
 • Başka bir ürün ek satışına dahil olan hizmetler.
 • Para kazanılan web sitelerinde ve uygulamalarda Reddit içeriği yayınlayan hizmetler.
 • Eğitim modelleri için Reddit verilerini kullanan hizmetler.

API’yi ticari olmayan amaçlarla kullanan araştırmacılar, hassas Reddit verilerini veya Reddit içeriği kullanılarak oluşturulmuş ürünleri yayınlamamayı kabul etmeleri halinde bunu yapmaya devam edebilirler. Büyük hacimli verilere erişim, API’ye toplu erişimle ilişkili maliyetleri karşılamak için bir ücrete tabi olabilir.

Reddit’in CTO’su Christopher Slowe, haberlerle ilgili bir Makine Öğrenimi alt dizini tartışmasına yorum yaptı ve şunları yazdı:

“LLM ve ML araştırması konusunda heyecanlıyız ve Reddit’in yıllar boyunca bu çalışmada oynadığı rolle genel olarak gurur duyuyoruz. Bu nedenle, kullanıcılarımızın verilerinin sorumlu bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için daha fazlasını yapmamız gerekse de, akademik araştırmaları engellemeyi veya araştırmacılardan para kazanmayı düşünmüyoruz.”

Geliştiriciler ayrıca Reddit’teki kullanıcı içeriğinin kullanıcılara ait olduğunu ve kullanıcının belirlediği haklara ve kullanım kısıtlamalarına tabi olduğunu kabul etmelidir. Kullanıcı sözleşmesi, kullanıcıların içeriğinin haklarını elinde tuttuğunu onaylar, ancak Reddit’e içeriği kullanması için telifsiz bir lisans da verir.

Reddit, fiyatlandırma ayrıntılarını kesinleşir kesinleşmez paylaşacaktır.

Reddit, moderatörlere API değişikliklerinin subreddit kurallarının uygulanmasına ve Reddit politikalarını ihlal eden içeriğin kaldırılmasına yardımcı olan araçları etkilemeyeceğine dair güvence verdi.

Moderatörlerin, moderasyon araçlarındaki en son gelişmelerden haberdar olmak için Mod News alt dizinini takip etmeleri önerilir. Reddit’in, reklamverenleri mutlu etmek için daha katı topluluk denetimi sağlamaya çalıştığı bildiriliyor.

Reddit Data API Sosyal Medya Yönetim Araçları Olacak mı?

Reddit’te gönderi paylaşmak, Reddit’te gönderi aramak veya Reddit hesabınız için analiz raporları oluşturmak için herhangi bir üçüncü taraf aracı kullanırsanız, bunun sizi etkilemesinin üç yolu vardır.

 • Bazı üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla Reddit özelliklerine daha fazla erişmeniz gerekebilir.
 • Reddit Data API’ye erişimin artan maliyetini karşılamak için bir zamanlar ücretsiz fiyatlandırma planları sunan bazı üçüncü taraf hizmetleri için ödeme yapmaya başlamanız gerekebilir.
 • Bazı üçüncü taraf hizmetleri için zaten ödediğinizden daha fazlasını ödemeniz gerekebilir.

Reddit, API fiyatlandırma ayrıntılarını yayınladığında etkisini göreceğiz. Reddit ile entegre olan platformlar arasında Zapier, HootSuite, IFTTT, Feedly, Vista Social, Tray.io ve Social Rise bulunur. Bu platformlar, kullanıcıların Reddit etkileşimi hakkında değerli bilgiler edinmesine olanak tanır.

Reddit, Twitter'ın Liderliğini Takip Ediyor, Veri API'sına Ücretli Erişim Duyurdu Social Rise’dan ekran görüntüsü, Nisan 2023

Sosyal medya yönetim aracınız maliyeti kullanıcılarına yansıttığında ne tür bir artış bekleyebileceğinize gelince: Bir milyondan fazla kullanıcısı olan üçüncü taraf hizmetleri için, kullanıcı başına ayda fazladan bir dolar kadar az olabilir. Daha az kullanıcısı olan hizmetler için çok daha fazla olabilir.

İlgili Haberler: Twitter API’sinde Yapılan Değişiklikler Popüler Hizmetleri Nasıl Durdurdu?

Kullanıcıların Twitter API için kurumsal fiyatlandırmayı ima eden görüntüleri dolaşıma sokmasından iki hafta sonra Twitter, Twitter API v2’ye premium erişim için fiyatlandırma planlarıyla web sitesini resmi olarak güncelledi.

Geliştiricilerin Twitter’dan veri alan ve analiz eden uygulamalar oluşturmasına olanak tanır – bu araçların belirli bir konudaki Tweetleri aramasına, etkileyicileri keşfetmesine ve bir Twitter hesabının izleyici kitlesi ve etkileşimi hakkında analiz raporları oluşturmasına olanak tanır.

bu API ayrıca uygulamaların, sosyal medya yönetim araçlarının Tweetleri bir hesapta programlamasına ve göndermesine izin veren Twitter’da güncellemeler yayınlamasına izin verir.

Twitter, üç fiyatlandırma seçeneği sunar: API v2.

Reddit, Twitter'ın Liderliğini Takip Ediyor, Veri API'sına Ücretli Erişim Duyurdu Twitter’dan ekran görüntüsü, Nisan 2023

Twitter, başvurmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyan kullanıcıları davet etti kurumsal API bir Google Formu aracılığıyla erişim.

Kurumsal API’ler, belirli operatörler ve kurallar, gelişmiş arama filtreleme, arşivlenmiş Tweetlere tam geçmiş erişim ve belirli kullanıcıların hesap etkinliği (tweetler, yanıtlar, takipler, beğeniler, engellemeler vb.) ile herkese açık Tweetlerin gerçek zamanlı kapsamını sunar.

Twitter, web sitesinde kurumsal düzeyde Twitter API erişimi için fiyatlandırma listelemez. A Cıvıldamak Wired tarafından paylaşılan aylık fiyat aralığı 42.000 – 210.000 ABD Doları’dır.

Daha fazla bilgi için platformla iletişim kuran özel Twitter geliştirici topluluklarındaki kullanıcılara göre, Temel (aylık 100 ABD Doları) ile Enterprise arasında herhangi bir plan sunmuyor.

twitter da amortismana tabi Standard (v1.1), Essential (v2), Yükseltilmiş (v2) ve Premium API erişim katmanları dahil olmak üzere API’nin önceki sürümleri.

Artan maliyetler ve değeri düşen erişim, Twitter API’sine dayanan aşağıdaki hizmetleri etkiledi.

 • Birkaç Ulusal Hava Servisi’nden hayat kurtaran hava durumu uyarıları hesaplar sınırlıydı.
 • 18 milyon kullanıcısı olan bir otomasyon hizmeti olan IFTTT, sorunlar Nisan ayı başında yapılan API değişiklikleri ile.
 • AI özelliklerini 2020’de 18 milyondan fazla kullanıcı için entegre eden bir haber okuyucu hizmeti olan Feedly, Twitter özelliklerini kullanımdan kaldırdı ve Mastodon ile entegrasyonları keşfetmeye başladı.
 • 145 milyon kullanıcıya sahip bir haber toplama hizmeti olan Flipboard, Twitter akışlarının devam edeceğini duyurdu kırık ve Mastodon’un geleceği olacağını.
 • 18 milyon kullanıcısı olan bir sosyal medya yönetim aracı olan HootSuite, Twitter ve diğer sosyal profilleri yöneten kullanıcılara ücretsiz planlar sunmayı bıraktı.

Yorum için birkaç popüler sosyal medya yönetim aracının yapımcılarıyla iletişime geçtik. Şimdiye kadar, Twitter ile özel çözümler üzerinde çalışırken yorum yapmaktan çekindiler.

Twitter (Now X Corp) CEO’su Elon Musk, ücretli API erişiminin azalacağını söyledi bot istismarı.

Ayrıca Microsoft’un Twitter API ücretlerini ödemeyi reddetmesinin bir dava üzerinde iddiaya göre “Twitter veritabanını soymak” ve “bizimkini satmak” [Twitter] verileri başkalarına.”

GitHub, Microsoft ve OpenAI, gönderilen kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlandıkları ve çeşitli açık kaynak lisanslama yönergelerini ihlal ettikleri iddiasıyla San Francisco, California’da bir toplu davayla karşı karşıya. Microsoft, GitHub ve OpenAI davanın reddedilmesini istedi.

Aynı firma, eğitim verilerinde telif hakkıyla korunan sanatı kullanmakla suçlanan Stability AI, DeviantArt ve Midjourney’e Stable Diffusion kullandığı için toplu dava açtı.

SEJ, büyük kamu verisi havuzlarına sahip diğer şirketler gibi gelişmeleri takip edecek ve AI şirketlerinin bunları eğitim verileri için kullanmasına yanıt olarak gelecekte yapacak.


Öne çıkan görsel: Dennis Diatel/Shutterstock