Bu gönderi Semify tarafından desteklenmiştir. Bu yazıda ifade edilen görüşler sponsora aittir.kendi.

SEO’nun işletmeniz için ne kadar faydalı olacağını veya bütçenizin ne kadarına yatırım yapmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi?

Bazen SEO çabalarınızın maliyeti haklı çıkaracak kadar kar getirmeyeceğinden endişeleniyor musunuz?

Küçük işletmelerin %56’sı hala SEO kullanmıyor veya bunun pazarlama stratejilerinin bir parçası olup olmadığından emin değil.

Bu, küçük işletmelerin %56’sının her zaman yeşil kalan, ücretsiz bir trafik kaynağına kapılarını kapattığı anlamına geliyor.

Muhtemelen, rakipleriniz arama motoru optimizasyonuna yapılan yatırımı ilerlemek için harika bir yol haline getiren SEO ile çevrimiçi varlıklarını başlatmıyor olabilir.

Ancak SEO’nun gerçek değerini nasıl gösterebilirsiniz?

Potansiyel müşterilerinizi veya patronunuzu SEO’nun çabaya değer olduğuna nasıl ikna edersiniz?

Tahmini denklemden çıkarmak için güçlü bir araç yarattık.

Bugün, SEO’nun yatırım getirisini (ROI) nasıl hesaplayacağınızı öğreneceksiniz.

İşletmeler İçin SEO’nun Yatırım Getirisi Neden Önemlidir?

İleride size nasıl fayda sağlayacağından emin değilseniz para harcamak zordur.

SEO’nun herhangi bir pazarlama kanalına göre olası satış başına en düşük maliyeti sunduğunu zaten biliyor olabilirsiniz.

SEO ayrıca organik aramadaki kodu kırmaya yardımcı olur.

Google arama sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) bir numaralı nokta, organik trafik payının en az dörtte birini alır, bu nedenle SEO’ya yatırım yapmak, rakiplerinize karşı oyun alanını bile yapabilir.

Ancak SEO, mevcut en uygun fiyatlı pazarlama araçlarından biri olsa da, bu maliyetlerin işe yarayıp yaramayacağını bilmeniz gerekebilir.

Daha iyi sıralamaların daha fazla trafiğe ve dönüşüme eşit olduğu sonucuna varabiliriz, ancak bu nasıl bir dolar miktarına dönüşür?

Tahmin edebileceğiniz gibi, somut (hatta tahmini) verilerin yerini hiçbir şey tutamaz.

Teorik kavramlar yerine rakamlarla SEO’nun değerli olduğunu kanıtlayabildiğiniz zaman, “Olması Gereken Güçleri” alırsınız.

SEO Yatırım Getirisi’ni (YG) Belirleme Konusunda Zorlayıcı Olan Nedir?

Bununla birlikte, SEO’nun yatırım getirisi için bu tür ayrıntılı verileri elde etmek her zaman kolay değildir.

Birincisi, Google’ın belirli bir web sitesini ne zaman ve nasıl sıralayacağını kimse bilmiyor. Tüm sorunlarınız üst üste olsa bile, algoritma güncellemelerinden teknik web sitesi sorunlarına kadar her şey ilerlemenizi yavaşlatabilir.

Google’ın ne istediğini bildiğimizi düşünsek de, sonuçların ne kadar hızlı ortaya çıkacağını veya bir kampanyanın olması gerektiğini düşündüğümüz şekilde çalışıp çalışmayacağını kontrol edemeyiz. Deneyimlerimize dayanarak tahminlerde bulunabiliriz ancak SEO garantisi yoktur.

Yanıtları parmaklarınızın ucunda sunan görüntülü veya PPC reklamlarının aksine, SEO, doğru yönde ilerleyip ilerlemediğinizi belirlemek için daha fazla veri derlemesi ve genel bilgi birikimi gerektirir.

Çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi yürütürken verileri izole etmek de zor olabilir.

Çoğu pazarlama tekniği birbiriyle bağlantılı olarak en iyi şekilde çalışma eğiliminde olduğundan, başarınızın kaynağını bulmak her zaman kolay olmayacaktır.

Son olarak, SEO uzun vadeli bir çözüm olduğu için ilerleme durmuş gibi görünebilir. Anında sonuç almaya alışkın olan kişiler için SEO, büyük bir inanç sıçraması gibi gelebilir.

Bu nedenle, SEO’nun yatırım getirisini göstererek liderliğinizi ikna etmeniz gerekiyor.

SEO’nun YG’sini Ölçmenin En İyi Yolu Nedir?

Semify’da, SEO’nun zaman içindeki potansiyel etkisini gösterebilen güvenilir bir araç bulduk – SEO hesaplayıcının ROI’si.

Güncel anahtar kelime araştırması ile eşleştirildiğinde, arama optimizasyonu çabalarınızın ne kadar karlı olabileceğini anında öğrenebileceksiniz!

Aşağıda, SEO yatırım getirinizi nasıl hesaplayacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

1. Adım: SEO Hesaplayıcının Ücretsiz Bir ROI’sini İndirin

İlk adımınız, bilgilerinizi girmenize ve SEO stratejinizin ne kadar karlı olabileceğini anında öğrenmenize olanak tanıyan, özelleştirilebilir bir SEO hesaplayıcısının ROI’sini elde etmektir.

Bunu kolaylaştırmak için, daha gerçekçi bir sıralama takvimi için 1 aylık tahminler ve 18 aylık tahminler içeren bir ROI hesaplayıcısı oluşturduk.

Elinizdeki bu rakamlarla daha iyi beklentiler belirleyebilir ve SEO’nun değerini gösterebilirsiniz.

2. Adım: Anahtar Kelime Seçimi ve Sıralaması Gerçekleştirin

SEO stratejiniz için YG’yi hesaplamak için, SEO hesaplayıcınızın YG’sinin şunları bilmesi gerekir:

  • Hangi anahtar kelimeleri hedeflemeyi planladığınız.
  • Her bir hedef anahtar kelimenin aylık aranma hacmi nedir?

Muhtemelen zaten SEO stratejinizde olan bu iki bilgiye sahip olduğunuzda, bunları SEO hesaplayıcısının ROI’sine ekleyin.

Bir Anahtar Kelimenin Aylık Arama Hacmini Nasıl Keşfedersiniz?

Bugün, varsayımsal bir yerel diş hekimi için SEO’nun yatırım getirisini kanıtlıyormuşuz gibi davranacağız.

En doğru YG’yi elde etmek için, potansiyel müşterinizin arama amacı ve alaka düzeyiyle özellikle eşleşen uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçtiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Yani, sadece hedeflemek yerine [dentist]hedeflemeyi öneririz [dentist rochester ny] yerine.

Sonra, koy [dentist rochester ny] anahtar kelime hacmini veya aylık aramaları keşfetmek için favori SEO anahtar kelime araştırma aracınıza girin.

anahtar kelime [dentist rochester ny] aylık yaklaşık 1.600 aramaya sahiptir.

Pazarlama Stratejiniz İçin SEO'nun Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?Semrush’tan ekran görüntüsü, Şubat 2022

3. Adım: Tıklama Oranınızı (TO) Keşfedin

SEO tıklama oranınız, alakalı bir arama gerçekleştiren ve ardından sitenizi tıklayan kullanıcıların yüzdesidir.

Organik arama tıklama oranları, büyük ölçüde sitenin SERP’lerde nerede göründüğüne göre belirlenir – birinci konuma ne kadar yakınsa, sitenizin tıklanma olasılığı o kadar yüksektir.

  • Kullanıcıların %25’inden fazlası ilk organik arama sonucuna tıklayacaktır.
  • TO, ilk noktadan sonra katlanarak düşer.
    Pazarlama Stratejiniz İçin SEO'nun Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?SearchEngineJournal’dan ekran görüntüsü, Şubat 2022

SEO hesaplayıcımızın ROI’sini indirir ve sıralama konumunuz için açılır menüye giderseniz, tıklama oranının bu rakamları yansıtacak şekilde otomatik olarak ayarlandığını göreceksiniz.

4. Adım: Ortalama Dönüşüm Oranınızı Ekleyin

Bu bağlamda dönüşüm oranı, bir web sitesine gelen ve istenen bir işlemi gerçekleştiren ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder.

Kendi dönüşüm oranınızı biliyorsanıziş hedeflerinize, amaçlarınıza ve istenen ziyaretçi eylemlerine göre, bunu hesap makinenizdeki TO satırına yerleştirin.

Ortalama dönüşüm oranınızı bilmiyorsanız:

  1. Sektörünüzü bu dönüşüm oranı analizi tablosunda bulun.
  2. “SEO (Organik Arama)” satırındaki sütunun altındaki yüzdeyi kopyalayın. Bu sayı, sektörünüze özel ortalama dönüşüm oranınızdır.
  3. Bu sayıyı hesap makinenizdeki TO satırına yapıştırın.

Diş hekimliği örneğimizde, B2C SEO için ortalama dönüşüm oranına odaklandık ve bunu, tipik diş hekimi dönüşüm oranının %1 ile %2 arasında olduğunu öne süren DentistryIQ verileriyle karşılaştırdık.

Örneğimizde, biraz şişirilmiş bir dönüştürme oranıyla diş hekimimize şüphe avantajı sağladık.

Kendi dönüşüm oranı verilerinizi girdiğinizde, sektör araştırması yapmanızı ve işletmeniz veya müşteriniz için daha kesin bir rakam elde etmenizi öneririz.

5. Adım: Satış Nitelikli Müşteri Adayı (SQL) Kapanış Oranınızı Ekleyin

Bu, varsayılan olarak hesap makinenize zaten eklenmişse, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ancak SEO’nun en doğru yatırım getirisi için gerçek kapanış oranınızı belirlemeniz önemlidir.

Varsayımsal müşterimiz için, uygun bir SQL kapanış oranına karar vermek için çalışma verilerini kullandık. Bir Frontspin makalesi, satışa uygun müşteri adayları için ortalama kapanış yüzdelerinin %25 ila %35 arasında olduğunu belirtiyor. Bu rakamlara göre, dental müşterimiz normalden daha yüksek bir SQL kapanış oranına sahiptir.

Varsayılanımızı kullanabilseniz de, ideal olarak en doğru hesaplamalar için işletmenizden veya bir müşteriden daha kesin bilgiler almak isteyeceksiniz.

6. Adım: Ömür Boyu Müşteri Değerini (LCV) ve Yeni Satışları Yapılandırın

Ömür boyu müşteri değeri, bir müşterinin ilişkiniz boyunca karlılığının bir ölçüsüdür.

Pek çok işletme standart 10.000 $’lık bir LVC rakamı kullansa da, dental endüstri uzmanlarının sektörlerinin ortalama Hafif Ticari Aracını bundan iki ila dört kat daha yüksek tahmin ettiğini öğrendik. Daha yüksek bir hafif ticari araç genellikle daha yüksek bir yatırım getirisi ile birlikte gelir, ancak durumu ölçülü tutmak için örneğimizde 10.000$ rakamını seçtik.

Web sitenizin dönüşüm oranını değiştirmenin (anahtar kelime sıralamanız ve TO’nuzun yanı sıra) yeni satış alanınızı da etkileyeceğini fark edeceksiniz. Bu bir tahmindir, dolayısıyla bu bilgiyi sağlamanız gerekmez.

Kesin hesaplamalarımızı görüntülemek için bu alanlara tıklayabilirsiniz.

Adım 7: SEO Harcamasını Ekleyin ve Aylık SEO YG’nizi Alın

SEO ile genellikle ne koyarsanız onu alırsınız. Ancak bu, kazanç elde etmek için milyonlarca dolar harcamanız gerektiği anlamına gelmez.

Örneğimizde, dental müşterimizin SEO’ya ayda 2.000 dolar harcayabileceğini tahmin ettik. 18 aylık görünümde yatırım getirisini zaman içinde nasıl etkilediğini görmek için bu rakamla oynamaktan çekinmeyin.

Pazarlama Stratejiniz İçin SEO'nun Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?Semify’ın SEO Hesaplayıcı ROI’sinden ekran görüntüsü, Eylül 2022

Sağlıklı bir SEO bütçesiyle bile ilk birkaç ay biraz sıkıntılı görünse de, altı ay içinde durum tersine döner. Müşteri anahtar kelime sıralamalarında ilerleme kaydettikçe, bu negatif aylık ROI rakamları pozitif rakamlara dönüşür.

Yaklaşık bir yıl sonra, bu rakamlar gerçekten parlıyor – bekleyen SEO uzmanlarına iyi şeylerin geldiğini gösteriyor.

Pazarlama Stratejiniz İçin SEO'nun Yatırım Getirisi Nasıl Hesaplanır?Semify’ın SEO Hesaplayıcı ROI’sinden ekran görüntüsü, Eylül 2022

İşte SEO’nun Değerini Kanıtlama Şansınız

Pazarlamacılar olarak, SEO’nun yatırıma değer olduğunu biliyoruz. Ancak başkalarının kabul etmesini istiyorsanız daha ikna edici bir argümana ihtiyacınız olacak.

Potansiyel getiriyi kişiselleştirmek, pazarlamayı çok daha somut hissettirebilir. Ve potansiyel kazanç netleştiğinde, SEO’nun gücünü inkar etmek çok daha zor hale gelir.


Öne Çıkan Resim: Net Vektör/Shutterstock