Ne yaptığınızı bildiğiniz zaman, Amazon Marketplace’te bir e-ticaret satıcısı olmak yeterince zordur; rekabetçi bir platformdur.

Ancak kendinizi diğer satıcılardan nasıl ayıracağınız konusunda kesin bir kavrayışa sahip değilseniz, Amazon Marketplace’te başarıya ulaşmak oldukça zor olabilir.

Gerçek şu ki, üçüncü taraf Amazon Marketplace e-ticaret mağazanızı optimize etmek zahmete değer bir çabadır; Amazon Marketplace, 2022 mali yılında 117,7 milyar dolar gelir elde etti.

Bundan bir parça istiyorsanız, mağazanızı diğerlerinden ayırmalısınız ve bu, Amazon’da üçüncü taraf satışın en iyi uygulamalarını anlamayı ve kullanmayı gerektirir.

Platformda başarılı olmanın zaman alıcı olabileceğini ve çok çalışma gerektirebileceğini kimse inkar edemez, ancak bu ipuçlarını kullanmak size sıradanlığın üzerine çıkma ve sizin için gerçekten önemli olan müşterilere ulaşma şansı verecektir.

Bu nedenle, Amazon Marketplace başarısı uzun süredir gözünüzden kaçıyorsa, Marketplace e-ticaret satıcıları için en iyi beş ipucu ve uygulamanın yer aldığı bu listeye göz atın.

1. Ustaca Ürün Açıklamaları Yazın

Her tür e-ticarette olduğu gibi, Amazon Marketplace e-ticareti de bir dereceye kadar içerik pazarlaması içerir. Bu durumda, her şey müşterilerin gördüğü en iyi ürün açıklamalarını yazmakla ilgili.

Bu, birçok düzeyde anlamlıdır.

Pratik olarak konuşursak, müşteriler ne sattığınız ve bunun rakip ürünlerden nasıl farklı olduğu hakkında onlara verebileceğiniz kadar çok ayrıntıya ihtiyaç duyar.

Ürünün model ve seri numarasından paketin bir parçası olarak gelen her özelliğe kadar her şeyi kapsayan en kapsamlı ve ayrıntılı ürün açıklamaları, ihtiyaca yöneliktir.

Ayrıca, SEO için optimize edilmiş ürün açıklamalarının, yani ilgili Amazon tabanlı anahtar kelimeleri kullanan açıklamaların, Amazon’un arama sonuçlarında sıralanma ve istediğiniz müşteriler tarafından bulunma şansı daha yüksektir.

Bir arama sorgusu başlatarak ve algoritmanın bundan sonra ne olacağını tahmin ettiğini görerek aslında Amazon’da anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

Veya gerçek bir aramayı tamamlayın ve ilk ürün grubuna bakın. Rakip ürünlerinizin sıralamasını istediğiniz yerde sıralanıyorlarsa, neyi doğru yaptıklarını görmek için listelerine bir göz atın. Bazı anahtar kelimeleri kaldırmak ve bunları kendi listelemelerinizde kullanmak için iyi bir fırsat.

Bununla birlikte, bunun anahtar kelime kısmına geçmek istiyorsanız, her zaman ürün açıklamalarınızın kullanıcılara mümkün olduğunca fazla bilgi verdiğinden emin olun – çünkü en yararlı olanlar, Amazon’da iyi sıralama şansı en yüksek olanlardır.

2. İnceleme Oluşturmaya Odaklanın

Yerel Google İşletme Profillerinde olduğu gibi, Amazon ürün incelemeleri, müşterilerin sattığınız ürünleri beğendiğini Amazon algoritmasına göstermek için uzun bir yol kat eder.

Yukarıdaki açıklayıcı ürün listelemelerine benzer şekilde, olumlu ürün incelemeleri Amazon Marketplace’te iki düzeyde anlamlıdır.

Her şeyden önce, algoritma doğal olarak çok sayıda olumlu eleştiriye sahip ürünleri bir yıldızlı incelemelere göre önceliklendirecektir. Bu tamamen platformdaki kullanıcı deneyimi ile ilgili.

Mantıklı düşünün: Amazon, daha fazla müşteriye daha fazla ürün satmak istiyorsa, geçmişte gerçek kullanıcılarla iyi performans gösteren ürün sonuçlarını gösterecektir.

Bu nedenle, beş yıldızlı incelemeler, Amazon’un (ürün sıralamalarından sorumlu olan) A9 algoritması için çalışır, ancak aynı zamanda insan müşteriler üzerinde de bir izlenim bırakır. Çok az insan, daha önce hiç görmediği bir ürünü, yalnızca bir veya iki yıldız ortalama müşteri puanına sahip olduğunu görürse satın alır.

Bu tür düşük dereceli ürünler Amazon’da bulunur ve genellikle diğerlerini uzak durmaları konusunda uyaran müşteri incelemeleriyle noktalanır.

Ortalama müşteri puanınız 4,5 yıldız ve üzeriyse ve bol satışınız varsa, Amazon’un sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alırsınız. Diğer her şeyi doğru yaparsanız satışlar zamanında gelir.

Bu arada, Amazon Marketplace’te sattığınız her ürün hakkında inceleme almak için çalışabilirsiniz.

Bunu yapmanın en kolay yolu kullanmaktır İnceleme iste Seller Central’daki düğme. Amazon, inceleme ve derecelendirme isteyen alıcıya otomatik bir e-posta gönderecektir. Amazon’un müşteri yorumu istemekle ilgili politikalarına uymak için bu düğme yalnızca ürünün teslim edilmesinden sonraki 5 ila 30 gün arasında kullanılabilir.

3. Yüksek Kaliteli Fotoğraflara Yatırım Yapın

Bir Pazar yeri satıcısıysanız, bu üçüncü noktayı zaten aklınızda bulundurmalısınız: ürünlerinizin yalnızca en iyi, en kaliteli fotoğraflarını kullanın.

Rakiplerinizle aranızdaki diğer her şey eşitse ve listelemelerinizde ürün görselleri kullanmıyorsanız, onları geçemezsiniz.

Bir şeyler satın almak için Amazon’u kullanarak kendi zamanınızı düşünün. Varsayılan ürün fotoğrafı, ürün açıklamasından bir kelime bile okumadan önce bir listeleme hakkında gördüğünüz ilk şeydir. Bu nedenle, insanlara gerçekten bir şeyler satmak istiyorsanız görseller çok önemlidir.

Resimlerin yüksek çözünürlüklü olduğundan emin olun ve ürünü mümkün olan tüm ayrıntılarıyla gösterin. Bu, müşterilerin ürünleri yakınlaştırmasına ve ne istediğini yakından görmesine olanak tanır.

Diğer bir hızlı ipucu da, amaçlanan ortamda kullanılan ürünün fotoğraflarını çekmektir. Bu, sattığınız hemen hemen her şey için geçerli olabilir. Bu bir stereo sistemse, her iki yanında hoparlörler olacak şekilde bir rafta gösterin.

Ya da belki bir bahçe hortumu ve makarası satıyorsunuz. Yüksek kaliteli resimlerden birinin hortumu makaraya sarılmış bir arka bahçede göstermesini sağlayın.

Ürün listelemelerinize resim eklemek hiç akıllıca değil, ancak bu bölümden herhangi bir ek profesyonel ipucu aldıysanız, bu zaten sizin için başka bir kazançtır.

4. Fiyatlandırmanızda Benzersiz Olmaya Çalışmayın

Büyüleyici bir çalışma alanı olan Amazon Marketplace’in bir konusu, ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızdır.

Diğer iş yerlerinde olduğu gibi, çok yükseğe çıkarsanız, hayati müşteri işlerinden kendinize fiyat biçersiniz; çok düşük ve daha fazla iş elde edebilirsiniz, ancak fazla kar elde edemezsiniz.

Amazon Marketplace fiyatlandırması sorusunun cevabı, esasen bu konuda sıkıcı olmaktır: Tüm rekabetinizin ortasında bir yere gidin ve yine de istediğiniz kar marjını kazandığınızdan emin olun.

Başa çıkmak için bir satıştan ne kadar kazanmanız gerektiğini kendi işinizden bilirsiniz. Bu sayıya sahip olduğunuzda, iyi bir noktadasınız, ancak henüz işiniz bitmedi.

Daha sonra, yapmak istediğiniz kar yüzdesini bilmeniz gerekir. Bu zor olabilir çünkü bir yandan herkes için farklı olacaktır ve diğer yandan bunu müşterilerinizin ödeyeceğini düşündüğünüz tutara göre nasıl değerlendireceğinizi öğrenmeniz gerekebilir.

Burada yine sizi Amazon Marketplace’teki rekabetinize yönlendirebilirim.

Belki de pikap üretip satıyorsunuz. Bir rakip, kabaca aynı özelliklere ve yeteneklere sahip bir pikap satıyorsa ve modellerinin fiyatı 300 $’ı geçmiyorsa, sizinki için 550 $’lık bir ücret talep ederek taban dışı olabilirsiniz.

Ürünlerin neredeyse aynı olduğunu unutmayın; daha kaliteli bir ürün için müşteriden daha fazla ücret almak konusunda söylenecek bir şey var, ancak aynı ürünün iki markasının bu kadar büyük bir maliyet farklılığına sahip olmasını haklı çıkaramazsınız.

Özellikle Amazon ile, ürünlerinizi platformda satmak için zaten ödeme yapıyorsunuz. Amazon Lojistik’i seçerseniz daha da fazla ödersiniz.

Bu ücretler zaten maliyetinize daha fazla katkıda bulunur ve ürünleriniz için nihai olarak belirlediğiniz fiyatlar ne olursa olsun bunları işlemeniz gerekir.

Sonunda, Amazon’da fiyatlandırma birkaç şeye bağlı:

  • İş yapma maliyetleriniz.
  • Rakiplerinizin fiyatları.
  • Yapmak istediğiniz kar marjı.

Fiyat konusunda çıldırmayın; fiyatınızın sattığınız ürün için adil olduğundan emin olun ve halihazırda sunulan benzer ürünlerle biraz uyumlu olmaya çalışın.

5. Müşteri Hizmetleri İçin Çaba Gösterin

Son olarak, Amazon mağazanızda müşteri hizmetlerini hafife alıyorsanız, tüm yaklaşımınızı yenilemenin zamanı geldi.

Müşteriler, endişelerini ciddiye alıyor gibi görünen satıcılara yanıt verir ve iyi bir işletme olmak ve tam olarak bunu yapmak için atabileceğiniz bazı somut adımlar vardır.

Her şeyden önce, Amazon ürün sayfalarınızda müşterilerin teklifleriniz hakkında sordukları soruları doğrudan yanıtlayabilirsiniz. Bu, ürün açıklamasına henüz dahil etmemiş olabileceğiniz daha fazla bilgiyi düzenleyerek ek müşterileri dönüştürmek için mükemmel bir fırsattır.

Aynı zamanda, ürününüzü satın almayı düşünen kişilerle doğrudan iletişim kurma şansı!

Bu soruları yanıtlayarak aynı anda iki hedefi gerçekleştiriyorsunuz: satışa yol açabilecek daha fazla bilgi sunmak ve müşterilerle nasıl yararlı ve profesyonel bir şekilde konuşulacağını bilen bir şirket olduğunuzu göstermek.

Müşteri hizmetleri alanında atabileceğiniz diğer önemli adım, doğrulanmış müşteriler tarafından yapılan olumsuz ürün incelemelerine yanıt vermektir.

Şimdi, şu anda Amazon’da bir satıcıysanız, şirketin bir süre önce ürün incelemeleri hakkında yorum yapma özelliğini kaldırdığını biliyorsunuzdur. Yine de satıcılar tamamen seçeneksiz değildir. Satıcılar için inceleme yorumları, Müşteriyle İletişime Geçin olarak değiştirilmiştir.

Bu, satıcıların ürünlerini satın alan ancak ürün sayfasında olumsuz yorumlar bırakan müşterilerle iletişim kurabildiği, Amazon Marketplace’in otomatikleştirilmiş bir özelliğidir.

Bu bağlamda, olumsuz yorumlar bir ile üç arasında yıldız derecelendirmesine sahip olanları ifade eder.

Bununla birlikte, herhangi bir uygunsuz inceleme değişikliği talebini önlemek için, Müşteriyle İletişime Geç özelliği, olumsuz incelemeleri ele almak için bir dizi e-posta şablonu kullanır.

İlk e-postada, satıcılar müşteriden daha fazla bilgi isteyerek müşteri desteği sunabilir veya sadece tam bir geri ödeme teklif edebilir.

Her durumda, Müşteriyle İletişime Geç özelliği, olumsuz Amazon incelemeleriyle başa çıkmak için en iyi yolunuzdur.

Tüm bunlar satıcılar ve alıcılar arasında özel olarak gerçekleşse de, ürününüzün puanını olumlu yönde etkileyebilir çünkü müşteriler, siz sorunu çözdükten sonra incelemelerini değiştirebilir, ancak bunu yapmak zorunda değildir.

Buradaki önemli nokta, mükemmel hizmetin genel Amazon satıcı profiliniz üzerinde gerçek bir etkisi olabileceğidir, bu yüzden ihmal etmeyin.

Özet

Amazon Marketplace, e-ticaret satıcıları için kazançlı bir platform olabilir, ancak aynı zamanda kalabalık bir alandır ve hedef tüketicinize ulaşmak söylemesi yapmaktan daha kolaydır.

Muhtemelen sadece kaydolarak ve ürünlerinizi listeleyerek büyük bir başarı elde edemezsiniz.

Bunun yerine, Amazon Marketplace’teki varlığınızı optimize etmek ve rekabette avantaj elde etmek için bu ipuçlarından ve en iyi uygulamalardan bazılarını kullanmayı deneyin.

Biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak sonuçlar buna değecektir!

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: Surasak_Ch/Shutterstock