Niche Site Nedir – Niche Site Nasıl Kurulur

İnternet üzerinden para kazanmak isteyen tüm kişilerin ilk durak noktası Google Adsense reklam gelirleridir. İnternet sitesi kuran her webmaster yayın hayatına başladıktan sonra sitesine Google Adsense kodu ekler ve tıklanma başına para kazanarak gelir elde etmeyi hedefler. Bu noktada en önemli gelir kaynağını ise niche site (telaffuzu niş site) oluşturmaktadır.

Niche Nedir?

Niche, Google’a “İnterenetten para kazanmak istiyorum” yazan her webmasterın karşısına çıkabilecek bir terimdir. Kelime olarak dilimize, yaygın olmayan şeklinde çevrilebilir. Yani herkesin seçtiği bir kategoriyi kendine hedef edinmek yerine, hiç kimsenin üzerinde çalışmadığı kategori ya da kelime üzerine çalışmaktır.

Niche, hedefinde tek bir alan olan, rekabet oranı düşük ve tık başına elde edilen gelir yüksek olan anlamına gelmektedir. Bu kriterler sağlanarak kurulan siteler ise niche site olarak adlandırılmaktadır. Niche siteler ile az uğraş vererek yüksek gelirler elde etmek mümkündür. Normalde tık başına geliri 1-2 TL olan bir kategoriden seçilecek niche kelime ile açılan sitelerde bu gelir 30-40 TL rakamlarına ulaşabilmektedir.

Niche sitelerde rekabet oranı düşük olduğundan Seo çalışmasına da en az düzeyde ihtiyaç duyulur. Bu sayede site için harcanacak maddi yatırım da düşer. Ayrıca rekabetin az olduğu kategoride çalışma yapılacağından sıralamada iyi yerlere gelmek kısa sürede gerçekleşir.

Niche Site Nasıl Açılır?

Niche site açmak için öncelikle belirlemeniz gereken sitenizin dilidir. Niche sitenizi Türkçe yapabileceğiniz gibi farklı dillerde de yapabilirsiniz. Bu durum sitenizi global piyasaya taşıyarak ziyaretçi kitlenizi arttıracaktır. Dolayısıyla elde edeceğiniz gelir de artacaktır. Günümüzde genellikle İngilizce niche siteler açılmaktadır. Bunu Almanca niche siteler izler.

Dil seçiminizi yaptıktan sonra belirlemeniz gereken ikinci adım anahtar kelimenizdir. İyi gelir sağlamak istiyor iseniz anahtar kelimesi seçimi çok önemlidir. Bu noktada seçtiğiniz hedef kelimelerin aranma hacminin yüksek, rekabetin düşük ve tık başı gelirin yüksek olduğu long tail keywords yani uzun kuyruk anahtar kelimelerden seçilmesine özen gösterilmelidir.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler (long tail keywords), 3 veya daha fazla kelimeden oluşan hedef kelimelerdir. Çoğu seo çalışması kısa kuyruk anahtar kelimeler (2 kelime) üzerinden yapıldığı için uzu kuyruk anahtar kelimeler ile sıralamaya girmek ve sıralamada yükselmek çok daha kolaydır.

Bu iki adımı tamamladığınızda niche sitenizi açmak için önünüzde herhangi bir engel yoktur.

Niche Kelime Seçimi

Niche kelime seçimi, niche site açmak konusundaki en önemli etkendir. Çünkü niche sitede mantık tek bir kelimeyi hedef seçmek olduğundan, hedefinizi doğru seçmemeniz durumunda gelir elde edemeyebilirsiniz. Niche kelime ararken Google Adwords ya da çeşitli kelime planlayıcılar kullanabilirsiniz.

Kelime seçimi sırasında, bu kelimelerin aranma hacmi, tık başı maliyet ve rekabet durumlarını göz önünde bulundurun.

Örneğin “credit” hedef kelimesinde çalışma yapmanın size katkı sağlama ihtimali çok düşüktür. Çünkü bu kelimede rekabet fazla ve rakip siteler yaşlanmış otoriter sitelerdir. Fakat “what is credit card” hedef kelimesinin rekabet oranı düşük, geliri ve aranma hacmi de yüksektir. Dolayısıyla “what is credit card” kelimesini niche kelimeniz olarak seçebilirsiniz.

Niche Site Açmak İçin İpuçları

Niche siteler internetten para kazanma odaklı siteler olsalar da en az normal blog siteleri kadar önemi hak ederler. Bu noktada en önemli etken ziyaretçilerinize faydalı bilgi vermektir. Ziyaretçilerinize faydalı ve kaliteli bilgiler vermek, ziyaretçilerin niche sitenize geri dönüş oranını ve hemen çıkma oranını pozitif anlamda etkileyecektir.

Bu durum da Google gözünde sitenizi değerli kılacak, Google aramalarındaki sıranızı yükseltecek ve organik hit sayınızı arttıracaktır. Bunun yanı sıra makalelerde görsel kullanmak (mümkünse özgün görsel) ve kopya makalelerden kaçınmakta niche site ipuçları arasında bulunmaktadır. Ayrıca seçtiğiniz niche kelimeyi, sitenizin domaini olarak kullanmak ta fazlasıyla önemlidir.

Niche Siteye Ziyaretçi Çekmek

Diğer sitelerde de olduğu gibi niche siteleye siteye ziyaretçi çekmek 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri sosyal medya ile hit çekmek, diğeri ise organik hit çekmektir.

Sosyal Medya İle Hit Çekmek

Sosyal medya hepimizin günlük yaşantısında kullandığı internet mecralarının genel ismidir. Günümüzde hemen herkesin en az bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bu durum sosyal medyayı potansiyel bir pazar haline getirmiştir. İnsanlar sosyal medya üzerinden marka tanıtımlarını yapmakta, ürün satmakta ve sitelerine ziyaretçi sağlamaktadırlar.

Günümüzde çoğunlukla Pinterest üzerinden niche sitelere hit çekilmektedir. Kişiler açmış oldukları Pinterest hesabı ile niche sitesini eşleyerek, sitedeki paylaşımlarını sosyal medyada paylaşmaktadırlar. Bu şekilde hem Pinterest hesaplarına takipçi sağlamakta hem de sitelerine hit çekmektedirler. Benzer işlemler Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından da yapılarak hit elde edilmektedir.

Organik Hit

Organik hit, doğrudan Google sıralamanız sayesinde sitenize gelen hit demektir. Sitenize organik hit çekmek istiyor iseniz Seo çalışmalarınızı yapmanız gerekmektedir. Seo kurallarına uygun, bilgi içerikli ve ziyaretçiyi sitede tutacak derecede içerik yazmalı, rakip analizinizi doğru bir şekilde yapmalı, doğal backlink kazanmaya çalışmalı, sitenizi mobil uyumlu olarak tasarlamalı, sitenizin tasarımını düzgün bir şekilde yapmalı ve sitenize rutin şekilde içerik girmelisiniz.

Niche siteler, seçilen düşük rekabetli niche kelime sayesinde diğer sitelerin aksine daha az derecede dış Seo çalışmasına ihtiyaç duyarlar. Bu noktada elde etmeniz gereken doğal backlink sayısı da diğer sitelere oranla daha az olacaktır.

Yeni İnternet Sitesi Fikirleri

Yeni İnternet Sitesi Fikirleri adlı yazımızı ziyaret edebilir, internet sitesi fikirleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.