Microsoft, son teknoloji yapay zeka destekli görsel içerik oluşturma aracı olan Bing Image Creator’ı piyasaya sürüyor.

Yeni Bing ve Microsoft Edge için tasarlanan bu yenilikçi özellik, kullanıcıların görüntüleri kendi sözleriyle tanımlayarak oluşturmasına olanak tanır.

Yükseltme, görsel olarak daha canlandırıcı bir sohbet deneyimi ve sorunsuz bir içerik oluşturma süreci sağlayacaktır.

Bir blog gönderisinde Microsoft, insan beyninin görsel bilgileri metinden 60.000 kat daha hızlı işlediğini ve bunun da görsel araçları içerik aramak, oluşturmak ve anlamak için gerekli hale getirdiğini gösteren araştırmalardan alıntı yapıyor.

Bing’in verilerine göre görseller, genel web aramalarından sonra en çok aranan ikinci kategori.

Önceden, arama yetenekleri web’deki mevcut resimlerle sınırlıydı, ancak Bing Image Creator bu sınırlamaları ortadan kaldırıyor.

İşte Microsoft’un yapay zeka destekli görüntü yaratıcısı hakkında daha fazla bilgi.

Bing ve Microsoft Edge’de Entegre Yapay Zeka Destekli Görüntü Oluşturucu

Bing Image Creator: Microsoft'tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerikEkran görüntüsü: blogs.microsoft.com, Mart 2023.

Bing Image Creator, başlangıçta Yaratıcı modda sunulan Bing sohbet deneyimine entegre edilmiştir.

Bir açıklama yazarak, bağlam sağlayarak ve bir sanat stili seçerek görüntüler oluşturabilirsiniz.

Bu güncelleme, Microsoft Edge’i, kenar çubuğundan Bing Image Creator’dan veya Edge’deki Bing sohbetinden erişilebilen tümleşik yapay zeka destekli görüntü oluşturucuya sahip ilk ve tek tarayıcı yapar.

Sorumlu AI Uygulaması ve Kullanıcı Güvenliği

Microsoft, Sorumlu Yapay Zeka ilkeleri ve standartlarına göre yapay zeka sistemlerini sorumlu bir şekilde geliştirmeyi ve dağıtmayı taahhüt eder.

Şirket, Bing Image Creator’ın sorumlu kullanımını sağlamak için DALL∙E modelinin geliştiricileri olan OpenAI ile ortaklık kurdu.

Zararlı veya güvenli olmayan görüntülerin oluşumunu sınırlamak için kontroller uygulanmıştır. Aracın oluşturduğu her görüntü, yapay zeka tarafından oluşturulan doğasını belirtmek için değiştirilmiş bir Bing simgesiyle işaretlenir.

Aşamalı Kullanıma Alma ve Gelecekteki Genişletme

Microsoft, Bing Image Creator’ı aşamalı bir yaklaşımla başlatıyor ve daha geniş bir sürümden önce başlangıçta bir dizi önizleme kullanıcısı ile test ediyor.

Şirket, aracı zamanla Dengeli ve Kesin modlarda kullanılabilir hale getirmeyi ve çok yönlü sohbetlerde işlevselliğini optimize etmeyi planlıyor.

Yapay Zeka Destekli Yeni Görsel Hikayeler ve Bilgi Kartları

Bing Image Creator: Microsoft'tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerikYapay zeka destekli bir görsel hikaye örneği.
Ekran görüntüsü: blogs.microsoft.com, Mart 2023.

Bing Image Creator: Microsoft'tan Yapay Zeka Destekli Görsel İçerikYapay zeka destekli bir Bilgi Kartı örneği. Ekran görüntüsü: blogs.microsoft.com, Mart 2023.

Bing Image Creator’a ek olarak Microsoft, Visual Stories ve Knowledge Cards 2.0’ı kullanıma sunuyor.

Bu özellikler çizelgeler, grafikler, zaman çizelgeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere daha ilgi çekici, etkileşimli ve dinamik içerik sunmayı amaçlar.

Özetle

Microsoft’un Bing Image Creator’ı tanıtması, yapay zeka içerik oluşturmada önemli bir adımı işaret ediyor.

Araç, pazarlamacıların ve SEO uzmanlarının ilgi çekici görsel içerik oluşturmasını kolaylaştırır ve insan beyninin görsel bilgileri işleme tercihine hitap eder.

Microsoft tekliflerini genişletmeye devam ettikçe, daha da sürükleyici içerik oluşturma deneyimlerini dört gözle bekleyebiliriz.

Kaynak: Bing