Microsoft’un yapay zeka destekli Bing arama motoru, Edge web tarayıcısı ve entegre sohbet özelliği, erken testlerde kullanıcılardan büyük övgü alıyor.

169’dan fazla ülkede, yeni özelliklerin daha iyi arama sonuçları, daha eksiksiz yanıtlar ve içerik oluşturmaya yönelik araçlar sağladığı gözlemlendi.

Özellikle sohbet özelliği, kullanıcıların yeni bilgiler keşfetmek için bir oturum sırasında birden fazla soru sormasıyla sağlıklı bir etkileşim gördü.

Kullanıcılar, yararlı yanıtların iyi bir dengesiyle birlikte, sohbet deneyiminin kullanımının kolay ve erişilebilir olduğunu bildirdi.

Bing tarafından oluşturulan yapay zeka destekli yanıtlarla ilgili geri bildirimler, kullanıcıların %71’i onları “beğendi” ile son derece olumlu oldu.

Olumlu geri bildirimlere rağmen, 15 veya daha fazla sorudan oluşan uzun sohbet oturumlarında Bing tekrarlayıcı hale gelebilir ve yardımcı olmayan yanıtlar verebilir.

Bu sorunu çözmek için Microsoft, sohbet oturumlarına odaklanmaya yardımcı olacak değişiklikler yaptı.

Sohbet Özelliğinde Yeni Değişiklikler

Microsoft’un verilerine göre, çoğu kullanıcı ihtiyaç duydukları yanıtları beş tur içinde buluyor ve sohbet konuşmalarının yalnızca küçük bir yüzdesi 50 iletiyi geçiyor.

Bu nedenle, sohbet deneyimi artık günde 50 sohbet dönüşü ve oturum başına beş sohbet dönüşü sınırına sahip olacak.

Bir sohbet oturumu beş tura ulaştıktan sonra, kullanıcılardan yeni bir konu başlatmaları istenir.

Modelin karışmaması için her sohbet oturumunun sonunda bağlam temizlenecektir.

Yeni bir oturum başlatmak için kullanıcılar, yeni bir başlangıç ​​için arama kutusunun solundaki süpürge simgesini tıklayabilir.

Çalışmalardaki Diğer Güncellemeler

Microsoft, kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak yeni özelliklerini geliştirmek için sürekli çalışmaktadır.

Şirket, canlı maç sonuçları gibi güncel verilere ihtiyaç duyan sorgular için temel verileri iyileştirmeyi planlıyor.

Ayrıca Microsoft, yanıtı bir kullanıcının sorgusuna uyarlamak için yanıtın kesinliğine karşı yaratıcılığına karşı daha fazla denetim için bir geçiş eklemeyi düşünüyor.

Microsoft ayrıca, bağlamı yenilemek veya sıfırdan başlamak için bir araç eklemeyi araştırıyor ve kullanıcılara daha ince ayarlı kontrol sağlıyor.

Kullanıcılar yeni Bing deneyiminde çok önemli bir rol oynadığından Microsoft, kullanıcıları düşüncelerini ve fikirlerini göndermeye devam etmeye teşvik eder.

Microsoft kendini günlük iyileştirmeye adamıştır ve kaydedilen değişiklikler ve ilerleme hakkında düzenli güncellemeler sağlamaya devam edecektir.


kaynaklar: Microsoft (1, 2)

Öne Çıkan Görsel: rarrarorro/Shutterstock