Meta Platforms CEO’su Mark Zuckerberg, Meta ürünlerini üretken yapay zeka ile güçlendirmeye odaklanacak üst düzey bir ürün grubu oluşturulduğunu duyurdu.

Şirket genelindeki yapay zeka ekipleri, daha keyifli bir deneyim için üretken yapay zekayı uygulamanın yollarına odaklanmak üzere bir araya gelecek.

Üretken Yapay Zeka Üst Düzey Ürün Grubu

Meta’nın yeni AI üst düzey ürün grubu, Meta ürün kullanıcılarına çeşitli şekillerde yardımcı olabilecek AI karakterleri geliştirecek. Zuckerberg tarafından verilen örnekler aşağıdakileri içerir.

  • WhatsApp ve Messenger’da AI sohbet deneyimleri.
  • Instagram’da AI görüntü filtreleri ve reklam biçimleri.
  • AI video ve çok modlu deneyimler.

2022’de Meta AI, Make-A-Video’yu tanıttı. Bu AI sistemi, kullanıcıların bir metin isteminden videolar oluşturmasına olanak tanır. Daha fazla bilgi için araştırma makalesini okuyabilir ve gelecekteki araç sürümleri hakkında bildirim almak için kaydolabilirsiniz.

Bu yeni özellikler, kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş bir deneyim ve kendilerini ifade etmeleri için yeni yollar sağlayacak. Bu, içerik oluşturucuların Facebook ve Instagram para kazanma programları aracılığıyla daha fazla gelir elde etmek için daha hızlı daha iyi içerik üretmelerine olanak tanır.

Ayrıca Meta’nın zaten AI içeren sosyal medya platformlarıyla rekabet etmesine izin verecekler.

Sosyal Medyanın Yapay Zeka Özellikleri Yarışı

Snapchat, kullanıcıların tarif önerileri, hediye fikirleri ve içerik ilhamı için istemde bulunmasına olanak tanıyan AI karakteri My AI’ı yayınladı. OpenAI’nin ChatGPT’sinden çalışır.

Özellik, şimdilik Snapchat+ aboneleri ile sınırlı olsa da, ilk test kişisinden sonra tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak.

TikTok, kullanıcıları bu tür hiper-gerçekliğin tehlikeli derecede gerçekçi çıktıları ve duygusal etkileri konusunda hem şaşkın hem de endişeli bırakan yapay zeka filtreleri sunuyor.

Yüzlerini basitçe bir hayvana dönüştürmek veya parlak katmanlar eklemek yerine, kullanıcılar kendilerini gençken görebilir veya göz alıcı bir makyajla neye benzeyeceklerine dair bir önizleme alabilirler.

YouTube’un yeni CEO’su Neal Mohan, 2023’ün öncelikleri hakkında bir mektup yayınladı. Yeni para kazanma fırsatlarına ek olarak, yaratıcı yapay zekanın yetenekleriyle içerik oluşturucuların hikaye anlatımlarını ve prodüksiyon değerlerini yükseltebileceklerini belirtiyor.

Meta AI’dan Araştırmacılar İçin LLaMA

Zuckerberg, Facebook gönderisinde, Meta’nın istenmeyen sonuçlara yol açmadan fütüristik deneyimleri Metaverse’ye getirebilmesi için çok temel çalışmanın gerekli olduğunu belirtti.

İlgili bir haberde Meta, araştırmacıların erişimini demokratikleştirme çabasıyla LLaMA – Büyük Dil Modeli Meta Yapay Zeka’nın yayınlandığını duyurdu. Ticari olmayan lisanslama için, özellikle araştırma amaçlı kullanım durumları için mevcut olacaktır.

En önemlisi, LLaMA, araştırmacıların büyük dil modellerini eğitmek ve çalıştırmak için genellikle ihtiyaç duyulan çok sayıda kaynağa sahip olmasını gerektirmez. Araştırmacılar, en küçüğü bir trilyon jeton üzerinde eğitilmiş olan 7B, 13B, 33B ve 65B parametre modelleri arasından seçim yapabilir.

Bu, araştırmacıların, kullanıcıların bir yapay zeka ile etkileşim kurarken maruz kaldıkları yanlılık, halüsinasyonlar ve toksik tepkiler riskini sınırlamak veya ortadan kaldırmak için yeni yaklaşımları test etmelerini sağlar.

Ayrıca, AI topluluğundaki herkesi – akademik araştırmacılar, sivil toplum, politika yapıcılar ve endüstri – daha iyi bir gelecek sağlamak için sorumlu AI ve büyük dil modelleri için kılavuzlar geliştirmeye davet ettiler.


Öne Çıkan Resim: Sergei Elagin/Shutterstock