Google Arama Danışmanı Daniel Waisberg kısa bir süre önce bir video eğitiminde veri görselleştirme ve web sitesi arama trafiğini izlemeye yönelik en iyi uygulamalar hakkında bilgiler paylaştı.

Bu makale, SEO izlemeyi iyileştirmek için Looker Studio panolarını kullanmak da dahil olmak üzere paylaştığı ipuçlarını ve teknikleri keşfedecek.

Gösterge Tablosu Kullanım Durumlarını Anlama

Çoğu veri görselleştirmesi, üç temel kullanım durumunda sınıflandırılabilir:

  • Gösterge Tablolarını İzleme kullanıcıların, sayfa tıklamalarındaki ve tıklama oranlarındaki ani artışlar veya düşüşler gibi verilerdeki değişiklikleri hızlı bir şekilde belirlemesine olanak tanır.
  • Veri Keşfi ülkeler, cihazlar veya web sitesi bölümleri gibi çeşitli parametrelerde arama performansı modellerini analiz ederek içgörüleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur.
  • Veri İncelemesi bulguların paydaşlara veya halka açık raporlar için sunulmasına yardımcı olabilecek toplu arama verilerinden eğilimleri ve kalıpları ortaya çıkarır.

Google’ın öğreticisi şunlara odaklanır: izleme panolarısorunları ortaya çıktıkları anda tespit etmek için gereklidir.

Google Looker Studio ile İzleme Panoları Oluşturma

Daha önce Data Studio olarak bilinen Google Looker Studio, kullanıcıların özelleştirilebilir grafikler oluşturmasına ve birden çok kaynaktan gelen verileri bağlamasına olanak tanıyan güçlü bir veri görselleştirme aracıdır.

Looker Studio ile başlamak için Google’ın yardım sayfasını ziyaret ederek bir izleme panosu şablonuna erişin ve onu Search Console veri kaynağınıza bağlayın.

Pano Yapısı ve Filtreler

Google’ın videosundaki örnek kontrol paneli üç ana bölüm içerir: Filtreler, Çizgi Grafikler ve Tablo.

Filtreler, gösterilen verileri kontrol etmenize ve tarih aralığını özelleştirmenize olanak tanır.

Kullanıcılar ayrıca farklı Search Console özellikleri, sayfa türleri, ülkeler ve cihaz kategorileri arasından seçim yapabilir.

Google Arama Konsolu Eğitimi: Looker Studio'da Verileri İzleyinYouTube.com/GoogleSearchCentral’dan ekran görüntüsü, Mart 2023.

Tıklamaları ve TO’yu İzlemek İçin Çizgi Grafikler

Uygun filtreleri uyguladıktan sonra çizgi grafikler, ölçümlerinizin zaman içinde nasıl değiştiğini gösterir.

Çizgi grafiklerinizde yedi günün katlarını kullanmak, hafta içi ve hafta sonu kalıplarını hızlı bir şekilde ayırt etmek için iyi bir uygulamadır.

Bu kalıplardan herhangi bir sapmaya çok dikkat edin.

Google Arama Konsolu Eğitimi: Looker Studio'da Verileri İzleyinYouTube.com/GoogleSearchCentral’dan ekran görüntüsü, Mart 2023.

Verileri Tablolarla Analiz Etme

Tablolar, belirli sayfaların veya sayfa gruplarının daha derin analizi için kullanışlıdır.

Web sitenizin performansını incelemek için sayfa, ülke ve veri türü filtreleri uygulayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu Eğitimi: Looker Studio'da Verileri İzleyinYouTube.com/GoogleSearchCentral’dan ekran görüntüsü, Mart 2023.

Looker Studio’da Veri Karıştırma

Looker Studio’daki veri birleştirme işlevi, kullanıcıların birden çok veri kaynağına dayalı olarak grafikler, tablolar ve kontroller oluşturmasına olanak tanır.

Örneğin, sayfaları farklı web sitesi bölümleriyle eşleyen bir e-tablonuz varsa, Looker Studio’da bir veri kaynağı oluşturabilir ve onu Search Console verilerinizle birleştirebilirsiniz.

Bu harmanlanmış veriler ile ana metriklerinizi bölüm bölüm sürekli olarak izleyebilirsiniz.

Bu teknik, sorgu kümeleri veya ülkeler/bölgeler gibi veri kaynaklarına da uygulanabilir.

Daha fazla ayrıntı için Google’ın Looker Studio’da veri birleştirmeyle ilgili yardım sayfasına bakın.

Özetle

Etkili izleme panoları, SEO uzmanlarının web sitesi performansındaki değişiklikleri hızlı bir şekilde belirlemesine ve değerli bilgileri ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir.

Değerli panolar oluşturmanın anahtarı, çizgi grafikler, çubuk grafikler ve tablolar gibi anlaşılması kolay görselleştirmeler kullanmaktır.

Looker Studio, Google Search Console verileriyle birleştirildiğinde, SEO stratejinizi geliştirebilecek özelleştirilmiş, bilgilendirici panolar oluşturmak için güçlü araçlar sunar.


Kaynak: Youtube

Öne Çıkan Resim: Cgwide/Shutterstock