İnsanlar görsel yönelimli varlıklardır.

Sorunları çözmek ve günlük yaşamımızı sürdürmek için her gün beş kritik duyu kullanırız ve bunların her biri insanlara önemli ölçüde yardımcı olur.

Ancak görme, insanların öğrendiği her şeyin %80’inden sorumludur ve gelişmiş beyinlere sahip çoğu hayvan için benzer sayılar muhtemeldir.

Bu nedenle, görsel açıdan zengin medyanın (fotoğraflar, resimler, videolar) yazılı içeriğin ve kapsayıcı içerik pazarlama stratejilerinin başarısı üzerinde büyük etkisi vardır.

Görseller Fikirleri Daha Hızlı ve Daha Kolay İletir

Göz alıcı görseller bizi büyülüyor; daha sonra görselin ilettiği mesajı ve mesajın arkasında kimin olduğunu daha iyi anlamak için bu odağı kullanırız.

Bu nedenle markalaşma ve pazarlamada görsellere sahip olmak çok önemlidir.

Görseller, potansiyel müşteriler, satışlar ve onları yönlendiren güçler için aynı şeyi yapar.

İnsanlar sürekli olarak hayatta en çekici olan şeylere – bu insanlara, yerlere ve ürünlere – büyük saygı duyarlar. Büyük bir gurur ve kararlılıkla aranıyorlar. Popüler ve talep görüyorlar. Ve iyi ya da kötü, görsel olarak çekiciler.

İçeriğinizi aynı şekilde oluşturun.

İçeriğinizi, mesajı, hedef kitlesi ve hedefleri göz önünde bulundurarak düzgün bir şekilde planlayarak başlayın.

Ancak, her bir içerik parçasını tamamlamak veya tamamlamak için çekici görsel içeriğe olan ihtiyacı asla göz ardı etmeyin.

Mesajlaşmayı geliştirmek ve kullanıcılarda daha fazla yankı uyandırmasını sağlamak için içeriğinize ne tür görseller, infografikler, videolar, animasyonlar ve diğer zengin medyaların eklenebileceğini en başından düşünmelisiniz.

Kitlenize anlatmak bir şeydir; bunu yaparken göstermek dünyayı bir fark yaratır.

İçeriğinizi katlanarak iyileştirecek görsel açıdan zengin birçok medya türü vardır. Ve rakamlar bunu destekliyor.

En çok da bilime yaslanmayı unutmayalım.

Sadece kelimeleri okumak, hikaye anlatımında ancak bir yere kadar gidebilir; görseller metinden 60.000 kat daha hızlı işlenirböylece içeriğinize bunları dahil etmek, kitlenizin dikkatini hızla çekmenize yardımcı olabilir.

Kapsamlı istatistiklerin ötesine baktığımızda, bir mesajı tam ve verimli bir şekilde iletmek, bir hikaye anlatmak ve bir bağlantı oluşturmak için içeriğin ikna edici görsellere ihtiyaç duymasının yedi kanıta dayalı nedenini burada bulabilirsiniz.

1. İnsanlar Görselliği Tercih Eder

İnsanlar doğası gereği görsel yaratıklardır.

Metin yerine video, animasyon ve görselleri tercih etmemizin nedeni sadece kısa, modern günlük dikkat süremiz değil (çünkü onu ne kadar hızlı ve kolay tüketebiliyoruz).

Bunun nedeni, bu bilgileri daha hızlı, daha iyi ve daha uzun süre elde edip elimizde tutabilmemizdir.

Görsellerin sindirimi daha kolay olduğu kadar hatırlaması da daha kolaydır.

Ve şimdi her zamankinden daha fazla erişilebilir durumdalar.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar için çoklu cihaz kullanımının artmasıyla, görsel içeriğin başarı için hayati hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Muhtemelen 2022’de videolardan gelen internet trafiğinin Dünya’daki tüm küresel web trafiğinin %82’sini oluşturmasının nedeni de budur.

Günümüzün dijital ortamında, bir sayfadaki kelimelerden çok bir resim veya videonun büyüsüne kapılma ihtimalimiz daha yüksek. En azından videoyla tanıştıklarından beri, insanlar muhtemelen her zaman böyle olmuştur.

Daha hızlı telefonların, daha iyi resim kalitesinin, daha hızlı internet bağlantılarının ve daha fazla içerik ve içerik türünün kullanılabilir hale gelmesiyle içerikte (ve içerik tercihlerinde) çarpıcı bir değişim oldu.

Bunun bu şekilde trend olmaya devam etmesini bekleyebiliriz.

2. Görseller Bağlantılar Kurar

bu Sağ görseller güçlü bağlantılar oluşturabilir.

Birçok insanın yaşadığı hızlı tempolu hayatlarla, dikkat sürelerini yakalamak – ve sürdürmek – artık her zamankinden daha zor. İnsanların ürettiğimiz içeriği gerçekten özümsemesini (izleme, okuma, duyma vb.) sağlamak için alabileceğimiz tüm yardıma ihtiyacımız var.

Görseller, bu bağlantıları kurmamıza yardımcı olur.

Duygu ve mesajlaşma üzerine kurulan bu bağlantılar, pazarlama başarısının belkemiği olan yaratıcı, teşvik edici görsellerle daha da güçleniyor.

Görseller, markaların mesajlarını geliştirmelerine ve netleştirmelerine olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda markaların kimliklerini sağlamlaştırmaya da yardımcı olur.

Bu, markaların vahşi doğada her yerde tanınabilen “ev isimleri” haline gelmesidir.

İşte bu nedenle, bir şirketin sahip olduğu tüm dijital varlıklar yayınlanmadan önce markalanmalıdır.

Bu şekilde, web’de yeniden paylaşıldıklarında, doğru marka, izleyicisiyle bu bağlantıyı kurarken onlar için övgü alır.

3. Görseller Daha Organik Görünürlük Sağlar

Google arama geliştikçe, insanların onu arama ve onunla etkileşimde bulunma biçimleri de gelişir.

Artık aramanın ön saflarında daha fazla arama dikeyi var.

Artık kullanıcılar, aradıkları konuya ve içinde bulundukları niyet aşamasına bağlı olarak aramayı kendi avantajlarına kullanmanın çeşitli yollarını her zamankinden daha fazla biliyorlar.

Her iki faktör de gördüğümüz sonuçları belirler.

Pazarlamacılar, aşağıdakileri (ve diğer ayırt edilebilir faktörleri) ve mesajlarınızın nasıl göründüğüne göre en iyi şekilde nasıl görüntülenebileceğini göz önünde bulundurmalıdır:

  • Web sayfalarınız.
  • Sosyal medya.
  • Aramak.

Snippet’ler ilgi çekici görsellere sahip olduğunda daha iyi performans gösterirler. Bu nedenle, resim içeren içeriklerin TO’ları daha yüksektir.

Google ayrıca platformunun çalışma ve sunulma şeklini sürekli olarak değiştiriyor ve buna karşılık olarak insanların onunla etkileşim kurma şekli de değişiyor.

Arama sonuçları daha kişisel ve dinamik hale geldiğinden, kullanıcı etkileşimi değişti. Yüzey alanları birden fazla arama dikeyinde de arttığından, görsellerin görülme şansı daha yüksektir.

Buna, Google kullanıcılarına sunulan ve şirketin otomatik sistemlerinin belirli kullanıcılar için ilginç ve çekici olacağını düşündüğü çevrimiçi içeriğin derlenmiş bir haber akışı olan Google Discover da dahildir.

Keşfet’te görünmeye yönelik en iyi uygulamaların çoğu hâlâ tartışmaya açık olsa da, içerik parçalarında yüksek kaliteli görüntüler kullanmak, Google’ın Keşfet’te görünmek ve tıklama kazanmak için birçok kez işaret ettiği bir öneridir.

Mobil cihazlardan yapılan aramalardaki artışın yanı sıra sesli arama da büyümeye devam ediyor.

Bu tür aramalar, özellikle arama sonuçlarının genellikle cihaza göre değiştiği düşünülürse, bir markanın zengin medyasının görünmesi için ek şanslar sunar.

Pek çok göz, sosyal medya paylaşımları, e-postalar ve bu geri bağlantılara atfedilen yönlendirme ziyaretleri de dahil olmak üzere daha fazlası aracılığıyla belirli bir içerik parçasını da görür.

4. Görseller Kısa Dikkat Sürelerini Yakalamaya Yardımcı Olur

Açık olsa da, muhtemelen bu listedeki en önemlisidir.

Nasıl dilimlerseniz dilimleyin, insanlar sadece istek görseller – onlara ihtiyaçları var.

Ortalama bir kişinin dikkati birkaç saniye içinde dağılabilir (veya sıkılabilir). Bu size birinin dikkatini çekmek için fazla zaman vermez.

Video, infografikler ve ilgili, yüksek kaliteli fotoğraflar, gürültüyü kırmaya ve dikkat süresi kısa olan kişilere ulaşmaya yardımcı olabilir.

Kitlenizin dikkatini hızlı bir şekilde çektiğinizden emin olun!

Ama orada durma.

Kitleniz için değerli ve onlar için yararlı olan faydalı içerikler yayınladığınızdan ve paylaştığınızdan emin olun. Aksi takdirde, onları kaybedeceksin.

5. Görseller Daha Akılda Kalır

Görseller sadece ilk bakışta öne çıkmaz; ayrıca hatırlamaları daha kolaydır.

İyi araştırılmış ve yararlı içeriğe görseller ekleyin ve bu içeriğin zaman içinde hedef kitlesinde yankı uyandırma olasılığı çok daha yüksektir.

Herhangi bir içerik parçasında iletilen mesaj, hatta başlık(lar)ı bile, alakalı ve akılda kalıcı ek zengin medya ile geliştirilebilir.

Herhangi bir sunuma görsel eklemek, insanların onu birkaç gün sonrasına kadar %65 oranında ve sadece birkaç saat içinde %80 oranında hatırlamasına yardımcı olur.

İlkokulda yeni konular öğrenmemize yardımcı olması için bilgi kartları ve diğer görselleri kullandığımız zamanı hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni, çoğumuzun görsel yardımcıları kullanarak bilgiyi daha iyi, daha hızlı ve daha kolay kavrayabilen ve akılda tutabilen görsel öğreniciler olmamızdır.

Bu aynısı.

Çoğu insan, görsel bilgileri yalnızca yazılı kelimelerle yapabileceğimizden çok daha iyi, daha net ve daha uzun süre tutar.

Ve bu görsel bağlantılar genellikle uzun bir süre, bazen de tüm yaşamlar boyunca yerinde kalır.

6. Görseller Potansiyel Müşterileri Artırmanıza Yardımcı Olabilir

Görsel içerik, etkileşimin artmasına neden olabilir ve daha fazla etkileşim genellikle daha fazla potansiyel müşteri anlamına gelir.

Bu konsepti net ve tutarlı bir marka tonuyla eşleştirdiğinizde, içerik stratejinizin en kritik bileşenlerinden biri yerinde olacaktır.

Ancak gerçek, kaliteli olası satışlar oluşturmak için stratejinin tüm yönlerinin mantıklı olması gerekir. Buna, mesajınızı desteklemek ve hedef kitlenizle bağlantı kurmak için yüksek kaliteli ve ilgili zengin medyanın kullanılması da dahildir.

Görselleri araç olarak kullanın ve sık sorulan soruları veya benzersiz fikirleri verimli bir şekilde açıklayın.

İçerik pazarlamasında görsel varlıkların her yıl artmaya devam etmesinin bir nedeni var.

Pek çok kanıt, insanların yeni bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinirken bir sürü metin okumak yerine video izlemeyi tercih ettiklerine işaret ediyor.

Doğru yazılı içerikle eşleşen ilgili zengin medya inanılmaz sonuçlara sahip olabilir. Ayrıca, içerik pazarlama çabalarıyla olası satışları yönlendirmek, her zaman hedef olmalıdır.

İlgili görselleri içeriğe dahil etmenin ötesinde, dijital kalitenin yönü vardır. Bu da çok önemli.

Ürün görsellerinin kalitesi, insanlar bir ürüne göz atarken (sonra onu seçerken) kritik öneme sahiptir ve bu süreç boyunca kullanıcının karar vermesini etkiler.

Çoğu kişi, bir ürün başlığı da dahil olmak üzere sözcükleri tanımadan ve okumadan önce sayfa resimlerini görecektir.

Bu ilk izlenim görseline bağlı olarak, ya açılıp kapatılacak, sonra kalmaya, gitmeye ya da satın almaya/dönüştürmeye karar verecekler.

7. İçerik, Çeşitli Zengin Medya Türlerine Dönüştürülebilir

Tüm pazarlamacıların karşılaştığı zorluklardan biri, tekrarlanan çok fazla ek yük (düzenleme, çekim, renk düzeltme vb.) olmadan ve ölü bir atı döverek izleyicilerinizi sıkmadan içeriğin nasıl taze tutulacağıdır.

İçeriği yeniden tasarlamanın geldiği yer burasıdır.

Alıcı dönüşüm hunisinin tüm farklı aşamalarındaki müşterilere ulaşmayı mümkün kılan farklı niyet aşamaları için çeşitli içerik formları dahil olmak üzere, belirli platformlarda/cihazlarda ve belirli hedef kitleler için teslim edilmek üzere optimize edilmiş verileri yeniden amaçlandırmanın çeşitli yolları vardır.

Anket verilerini almaktan, bulgularınız hakkında bir blog yazısı yazmaktan, ardından bunu bir podcast’te konuşmadan önce bir pasta grafiğine, ardından bir infografik, animasyonlu bir video ve bir mem’e dönüştürmekten korkmayın.

Hem içeriğiniz hem de hedef kitleniz için en anlamlı olacak şekilde yeniden tasarlayarak içeriğinizden en iyi şekilde yararlanın.

Çözüm

Kulağa dramatik geliyor ama görseller, içeriğin değerinde büyük bir fark yaratıyor.

Görseller, insanların içeriği nasıl sindirdiklerini ve onu nasıl anladıklarını, akılda tuttuklarını ve hatta onunla nasıl etkileşim kurduklarını etkiler.

Görseller aynı zamanda o içeriğin organik aramada nasıl görüneceğini ve insanların buna nasıl tepki vereceğini de etkiler.

Bunu kendi avantajınıza kullanın ve mesajlarınızı geliştirmek için resimler ve diğer görselleri kullanarak insanların (ve arama motorlarının) içeriğinizi daha hızlı ve verimli bir şekilde daha iyi anlamalarına yardımcı olun.

Rakamlar, vahşi ortamda zengin medyanın ne kadar iyi durumda olduğunu gösteriyor. Bunu kendi yararınıza kullanın, paradan tasarruf edin ve marka takibinizi artırın.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Kaspars Grinvalds/Shutterstock