SEO danışmanı olarak saat veya proje bazında ödeme alıyorsanız, kazanma potansiyeliniz her zaman çalıştığınız saat sayısıyla sınırlı olacaktır.

Ve çalışmayı bıraktığınızda, para akışı da durur.

Daha verimli çalışmayı veya oranlarınızı yükseltmeyi başarsanız bile, gelirinizin her zaman bir maksimum sınırı olacaktır. O duvarı nasıl aşacaksın?

Roland Fraiser, bu sınırlamayı aşmak ve daha yüksek kazanç elde etmek için müşterilerinize sunduğunuz değer için ödeme almaya başlamanızı önerir.

“Dehanızın başkasının emekliliği olmasına izin vermeyin.” – Roland Fraiser

SEJ Show’un yakın tarihli bir bölümünde, ödüllü podcast sunucusu, Stanford Üniversitesi Danışmanı ve Inc.’in en hızlı büyüyen altı şirketinin müdürü Roland’ı ağırlama ayrıcalığına sahip olduk.

Roland, alternatif ödeme modellerine ve danışmanlar ile ajansların zenginlik ve gelir elde etmeye geçişi nasıl başlatabileceklerine dair bazı büyüleyici içgörüler paylaştı.

Hisse Senedi Danışmanlığı Neden Ödeme Almanın Akıllı Yoludur?

Roland, yalnızca sabit ücretler, saatlik ödemeler veya gelir paylaşımları gibi geleneksel ücretlendirme modellerine güvenmemenin önemini vurguladı.

Bu modeller, yaşam kalitesi açısından sürdürülebilir değildir çünkü gelir elde etmek için sürekli çalışmayı gerektirirler.

Bunun yerine Roland, danışmanların ve ajansların “saatlerce dolar” tuzağından kaçınmalarını ve çabalarını ve sağladıkları değeri hakkaniyete dönüştürmenin yollarını bulmalarını öneriyor.

Konsept, uzun vadeli katkılarınızı ve iş değerindeki büyümeyi yansıtan tazminatı müzakere etmek için bilgi, beceri ve bağlantılarınızı kullanmaktır.

Katkılarınız işletmeye fayda sağlamaya devam ederse, bir kâr veya özkaynak payı ile ödüllendirilmeyi hak ediyorsunuz.

Hisse Senedi Fırsatları İçin Danışmanlık Nasıl Bulunur?

Eşit olarak ödeme almak biraz çaba gerektirir. Bu ödeme modelleri üzerinde anlaşmak zaman alır ve dikkatli olmazsanız anında gelir elde edemeyebilirsiniz.

Roland bu dersi ilk elden öğrendi:

“Uzun zaman önce bu alana başladığımda, birkaç hata yaptım ve sonunda yirmi işte öz sermayem oldu ama param yoktu. Çoğu zaman, işletmeler ya kar elde etmediler ya da onları büyümek için yeniden yatırdılar ve dağıtacak çok az şey bıraktılar… Yani, hiç gelirim olmadan çok fazla iş yapıyordum. Bana hem gelire hem de servete sahip olmanın önemini öğretti.”

Bu tuzağa düşmekten kaçınmak için Roland aşağıdaki adımları önerir:

 1. Yeni girişimler yerine mevcut nakit akışı ve kârlılığı olan işletmelere odaklanın.
 2. Şirkete önemli ölçüde etki edebileceğiniz ve değer katabileceğiniz alanları belirleyin.
 3. Maliyet tasarrufu veya gelir yaratma gibi getirebileceğiniz değeri ölçün.
 4. İşletmenin toplam değerine katkıda bulunabileceğiniz değer yüzdesini hesaplayın.
 5. İşletme sahibine, sağlayabileceğiniz sürekli değeri vurgulayan net bir teklifle yaklaşın.
 6. Gerekirse kilometre taşı tabanlı veya KPI tabanlı ücretlendirme gibi faktörleri göz önünde bulundurarak şartları müzakere edin.
 7. Katkınızı, işletmenin genel değerini artıran devam eden bir yatırım olarak sunun.
 8. Spesifik değerlemeyi belirleyin ve katma değerinizi yansıtan şartlar üzerinde anlaşın.

Roland’ın en kritik ipuçlarından biri, müşteriyle açık iletişimi sürdürmek ve ilişkide güven oluşturmak için vaatlerinizi yerine getirdiğinizden emin olmaktır.

Hisse Senedi İçin Danışmanlık Yapmak İçin Kendinizi Konumlandırmak

Saatlik veya proje gelir modellerinden farklı olarak öz sermaye ödeme modelleri, markalaşma, stratejik konumlandırma ve kapsamlı hizmetler sunmanın değerini gösterme dahil olmak üzere hazırlık gerektirir.

1. SEO’dan Büyüme Stratejisine Geçiş

Belirli bir rol veya uzmanlıkla sınırlı kalmamak için net bir marka oluşturmak ve istediğiniz konumlandırmayı tanımlamak çok önemlidir.

Yalnızca bir SEO uzmanı olarak tanımlanmanın ötesine geçmeniz gerekiyor.

Bunun yerine, daha fazla değer ve fırsat için daha geniş bir uzmanlık yelpazesi sunan stratejik bir ortak olarak görülmeyi hedefleyin.

2. Stratejik İttifaklar Kurun

Değer teklifinizi geliştirmek için tamamlayıcı hizmetler sunan profesyonellerle aynı hizaya gelin.

Farklı alanlardaki uzmanlarla işbirliği yapmak, sorun çözmeye yönelik bütüncül bir yaklaşım benimsemenize ve potansiyel müşterilere veya işverenlere daha geniş bir yetenek yelpazesi göstermenize olanak tanır.

3. Eşsiz Bir Marka Kimliği Oluşturun

Bölüm boyunca Roland, potansiyel bir müşterinin algısını şekillendirmede marka bilinci oluşturmanın önemini vurguladı.

Çeşitli uzmanlık alanlarınızı birleştiren ayırt edici bir faktör tanımlamanın çok önemli olduğunu söylüyor. Talep oluşturma için yapay zeka gibi daha geniş büyüme ortamında belirli bir odak veya uzmanlık seçin.

Bu niş seçim, kendinizi benzersiz içgörüler ve yaklaşımlarla bir problem çözücü olarak sunarak kalabalık bir pazarda öne çıkmanıza olanak tanır ve masaya olağanüstü bir değer katar.

4. Marka Genişletme için İçerik Stratejisi

Odaklanmış bir marka kimliği oluşturduktan sonra, danışmanlar içerik stratejilerini kendi uzmanlık alanlarındaki daha geniş konuları kapsayacak şekilde kademeli olarak genişletebilirler.

Örneğin, Roland Fraiser, “satın alma görevlisi” olarak tanınmaktan çıkışlar ve bağış toplama gibi ilgili alanları keşfetmeye geçiş yaptı.

Bu ilerici genişleme, başlangıçtaki marka konumlandırmasını korurken sürekli büyümesini ve uyarlanabilirliğini gösterir.

4. Değerinizi ve Hedeflerinizi İletin

Eşitlik için danışmanlık, değerinizi ve uzun vadeli hedeflerinizi müşterilere iletme yeteneğinize dayanır.

En başından, olağanüstü sonuçlar elde etme ve kalıcı ortaklıklar kurma niyetinizi paylaşın.

Ve bir şirkette hisse senedi elde etme arzunuzu ifade etmekten çekinmeyin. Roland, bunu yapmanın dört şey yaptığını söylüyor:

 1. Müşteri, sizi bir ortak olarak görmenin bir seçenek olduğunun farkına varır.
 2. Müşteriler size inandıklarını gösterirler.
 3. Müşterinin kendisine yatırım yapmaya istekli olduğunu gösterir.
 4. Müşteri hedeflerinizi anlar.

Aynı zamanda uzun vadeli taahhüdünüzü gösterir, sağladığınız değeri akıllarının önüne getirir ve uzun vadeli sağlam bir ilişkinin temeli olabilir.

Çözüm

Doğru SEO, pazarlama uzmanı veya ajans için, öz sermaye veya kısmi üst düzey pozisyonlar gibi alternatif ücret modelleri, kariyerinizi (ve gelirinizi) bir sonraki seviyeye taşımanın ideal yolu olabilir.

Hisse senedi danışmanlığına nasıl başlayacağınız konusunda Roland’dan daha fazla ipucu ve içgörü mü arıyorsunuz? SEJ Show’un 308. Bölümüne baktığınızdan emin olun.