Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı, All In One SEO WordPress eklentisinde keşfedilen iki güvenlik açığı hakkında bir danışma belgesi yayınladı.

Üç milyondan fazla aktif kurulumu olan Hepsi Bir Arada SEO (AIOSEO) eklentisi, iki Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma (XSS) saldırısına karşı savunmasızdır.

Güvenlik açıkları, AIOSEO’nun 4.2.9 sürümüne kadar olan tüm sürümlerini etkiler.

Depolanmış Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma

Siteler arası komut dosyası çalıştırma (XSS) saldırıları, bir kullanıcının tarayıcısında yürütülen ve daha sonra tanımlama bilgilerine, kullanıcı oturumlarına ve hatta bir sitenin devralınmasına yol açabilen kötü amaçlı komut dosyalarını içeren bir enjeksiyon istismarı biçimidir.

Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma saldırılarının en yaygın iki biçimi şunlardır:

  • Yansıtılmış Siteler Arası Komut Dosyası
  • Depolanmış Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma

Yansıtılmış bir XSS, üzerine tıklayan bir kullanıcıya bir komut dosyası göndermeye dayanır, bu komut savunmasız siteye gider ve ardından saldırıyı kullanıcıya “yansıtır”.

Depolanmış bir XSS, kötü amaçlı komut dosyasının güvenlik açığı bulunan sitenin kendisinde olduğu zamandır.

Bilgisayar korsanları, iletişim formu, resim yükleme formu, birisinin yükleyebileceği veya gönderi yapabileceği herhangi bir alan gibi web sitesine yapılan her tür girdiden yararlanır.

Güvenlik açığı, istenmeyen girişleri engellemek için yeterli güvenlik denetimi olmadığında ortaya çıkar.

AIOSEO eklentisini etkileyen iki sorun, Saklanan Siteler Arası Komut Dosyası güvenlik açıklarıdır.

CVE-2023-0585

Güvenlik açıklarına, onları takip etmek için numaralar atanır. İlki atandı, CVE-2023-0585.

Bu güvenlik açığı, girdilerin sterilize edilmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu, bir bilgisayar korsanının kötü amaçlı bir komut dosyası yüklemesini önlemek için yetersiz filtreleme yapıldığı anlamına gelir.

Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı (NVD) bildirimi bunu şu şekilde açıklar:

“WordPress için Hepsi Bir Arada SEO Paketi eklentisi, yetersiz giriş temizleme ve çıkış kaçışı nedeniyle 4.2.9’a kadar olan ve dahil olmak üzere sürümlerde birden fazla parametre aracılığıyla Depolanan Siteler Arası Komut Dosyası’na karşı savunmasızdır.

Bu, Yönetici rolüne veya daha üst bir role sahip kimliği doğrulanmış saldırganların, bir kullanıcı eklenen bir sayfaya her eriştiğinde yürütülecek olan sayfalara rastgele web komut dosyaları eklemesini mümkün kılar.”

Güvenlik açığına, orta düzey olan 4,4 (on üzerinden) tehdit düzeyi atanmıştır.

Saldırganın bu saldırıyı gerçekleştirmesi için önce yönetici ayrıcalıkları veya daha yüksek ayrıcalıklara sahip olması gerekir.

CVE-2023-0586

Bu saldırı ilkine benzer. Temel fark, bir saldırganın en azından katılımcı düzeyinde web sitesi erişim ayrıcalığı üstlenmesi gerekmesidir.

Katkıda bulunan düzeyinde bir rol, içerik oluşturma yeteneğine sahiptir ancak yayınlama yeteneğine sahip değildir.

Güvenlik açığı aynı zamanda orta düzey bir tehdittir ancak 6.4 gibi daha yüksek bir güvenlik açığı puanı atanmıştır.

Bu açıklama:

“WordPress için Hepsi Bir Arada SEO Paketi eklentisi, yetersiz giriş temizleme ve çıkış kaçışı nedeniyle 4.2.9’a kadar olan ve dahil olmak üzere sürümlerde birden fazla parametre aracılığıyla Depolanan Siteler Arası Komut Dosyası’na karşı savunmasızdır.

Bu, Katkıda Bulunan+ rolüne sahip kimliği doğrulanmış saldırganların, bir kullanıcı eklenen bir sayfaya her eriştiğinde yürütülecek olan sayfalara rastgele web komut dosyaları eklemesini mümkün kılar.”

Tavsiye edilen eylem

İlk güvenlik açığı, yönetici düzeyinde ayrıcalıklar gerektirir ve nispeten düşük bir orta tehdit düzeyi puanı olan 4.4’e atanır.

Ancak ikinci güvenlik açığı yalnızca daha düşük bir ayrıcalık düzeyi gerektirir ve 6.4 olarak daha yüksek derecelendirilmiştir.

Güvenlik açığı bulunan tüm eklentileri güncellemek genellikle iyi bir politikadır. AIOSEO eklentisi sürüm 4.3.0, resmi AIOSEO değişiklik günlüğünde ek “güvenlik güçlendirme” olarak anılan güvenlik düzeltmesini içeren sürümdür.

İki güvenlik açığının ayrıntılarını okuyun:

CVE-2023-0585

CVE-2023-0586

Shutterstock/Bangun Stock Productions tarafından öne çıkan görsel