Google’dan John Mueller, bir Twitter tartışmasında haber sitelerinden gelen bağlantıların sözde sıralama gücü hakkında yorum yaptı ve Google’ın bu bağlantıları nasıl ele aldığı konusunda farklı bir düşünme biçimi önerdi.

Viral PR Kampanyalarından Linkler

Twitter’daki tartışma, Patrick Stox’un AHREFS için yazdığı bir makaleye yorum yapan bir tweet’iyle başladı (Viral Olmak SEO’ya Yardımcı Olur mu? Gerçekten Değil).

O tweet attı:

“Viral olan düzinelerce site örneğine, ödül kazananlara, vaka incelemelerine vb. baktım.

Büyük haber sitelerinden gelen tüm bu bağlantıların, sitelerin diğer terimler için daha iyi sıralanmasına yardımcı olacağını kesinlikle düşündüm.

Spoiler uyarısı: Yanılmışım.

Patrick, birçok SEO’nun başarılı PR haber kampanyaları ve SEO için nasıl çalıştıkları hakkında örnek olay incelemelerini paylaşmak için kendisiyle özel olarak iletişime geçtiğini yazdı.

Ancak Patrick, bazı durumlarda sıralama artışlarının bir Google güncellemesiyle kesiştiğini belirterek, hiçbirinin PR bağlantı kampanyasının herhangi bir sıralama iyileştirmesinden sorumlu olduğuna dair net bir kanıt göstermediğini söyledi.

O tweet attı bu gözlem:

“Araştırmaların çoğu, temel güncellemeler sırasında, yeniden tasarımlar gibi büyük site değişikliklerinde, sezonluk ayarlamalar sırasında meydana geldikleri veya kredi aldıkları anlaşılan başka bağlantı oluşturma ve içerik kampanyaları (genellikle ilgisiz) olduğu gibi benzer kalıplara giriyor. ”

Patrick, halkla ilişkiler haber kampanyalarının değerini onayladı, ancak bunun SEO üzerindeki etkisi konusunda şüpheleri olduğunu gösterdiğini söyledi.

Viral Halkla İlişkiler Kampanyaları ve SEO

Neredeyse on beş yıldır, birçoğunun kampanyalarının oluşturduğu tüm bağlantılardan bahsetmekten hoşlandığını, ancak anahtar kelime sıralamasında herhangi bir artıştan bahsetmediğini sürekli olarak fark ettim.

Sanki bağlantı oluşturucular, yalnızca vaat edilen miktarda bağlantı elde etmeye odaklanmış ve bağlantıların SEO etkilerini izlemekten tamamen kopmuş gibi.

Bazı viral kampanyalarda, özellikle de dublörlük veya yarışma gibi şeylerle ilgili olanlarda pek çok sorun vardır.

Asıl sorun, dublör için sıralanacak olmalarıdır, ancak tüm bağlantılar dublörle ilgilidir, önemli anahtar kelimeleriyle hiçbir ilgisi yoktur.

Örneğin, “Dünyanın En İyi Emlakçısı Headshot” gibi bir kampanya, emlak web sitesinin şu anahtar kelime öbeği için sıralanmasına yardımcı olabilir: Dünyanın En İyi Emlakçısı Headshotancak web sitesinin diğer sayfalarına yayılan bir sıralama gücü yok.

Tıpkı ana sayfaya giden tüm bağlantıları işaret etmek, tüm iç sayfalara bağlantı sevincini damlatmayacak gibi. Durum böyle olsaydı, tüm anahtar kelime öbekleri için ilk ona, yüksek ana sayfa PageRank puanlarına sahip sayfalar hakim olurdu. Ve durum böyle değil.

Peki ne olur viral PR Haber bağlantı kampanyaları, çok sayıda bağlantı olması, ancak anahtar kelime sıralamasında yükselme olmamasıdır.

Sunumum sırasında arama konferanslarındaki kişilerin ayağa kalkıp kampanyalarının nasıl yüzlerce bağlantıyla sonuçlandığını ancak satışlarda hiçbir artış sağlamadığını anlattım.

Haber Bağlantılarının Değeri Hakkında Twitter Tartışması

Google’ın bir haber sitesinden gelen bağlantıları nasıl ele alabileceğine dair ayrıntılı teoriler içeren hararetli bir tartışma başladı.

Bir kişi, Google’ın haber sitelerinden gelen bağlantıları nasıl ele aldığını açıklığa kavuşturmasının iyi olacağını ifade etti.

O tweet attı:

“Ama evet… ‘PageRank’in ötesindeki bağlantıların bağlamını değerlendiren sistemlerimiz var ve bunların bir kısmı haber sitelerinden gelen bağlantılara uygulanabilir’ gibi bazı şeylerin açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olabilecek satırlarda bile biraz onay almak güzel olurdu! “

Haber Sitesi Bağlantıları Hakkında John Mueller Yorumları

İşte o zaman Google’dan Mueller bir yanıtı tweetledi.

O tweet attı:

“Haber sitelerinden gelen bağlantılar neden farklı şekilde ele alınsın? Web, web’dir.”

John Müller ile takip:

“Yine de sitenin türüne odaklanmak biraz geniş bir genelleme.

Kesinlikle bağlantılar farklı şekilde ele alınır, ancak bu daha çok mevcut sayfanın türü ve sayfa içinde nasıl olduğu ile ilgilidir.

Bu, ‘Bütün Almanlar…’ demek gibidir – bu çok geniştir.”

Mueller düşüncesine şu şekilde devam etti: bir twit daha:

“Akılda tutulması gereken diğer bir şey de, farklı türden sitelerin çok farklı iç mimarilere sahip olmasıdır.

Sürekli olarak yeni içerik yayınlayan bir site, sabit bir referans sitesinden son derece farklıdır.

Teknik olmak istiyorsanız, pagerank’ın nasıl çalıştığını düşünün.”

Haber Siteleri Yetkili Siteler Midir?

Bazı sitelerin “otorite siteleri” olduğunu ve bu sitelerden gelen bağlantıların daha fazla sıralama gücü sağladığını düşünmenin bir yolu vardır.

Yirmi yıl önce bunun doğru olabileceği bir zaman vardı.

Ancak bu, yıllar önce, yüksek PageRank siteleri yüksek sıralamalarla bağdaştırmayı bıraktığında kesin olarak sona erdi.

John Mueller’in site mimarisi ve yayınlama hızının PageRank ile ilgili olarak dikkate alınması gereken önemli şeyler olduğu gözlemi.

Paylaştığı diğer ilginç fikir, sitelerin sadece siteler olduğu ve farklı şekilde ele alınmadığıdır.

Bu, bence, gerçekten düşünülmesi gereken bir şey.

Twitter tartışmasına buradan göz atın: