Google, ‘Konu Otoritesi’ adlı bir sıralama sistemi hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı.

Bu sistem, özel konulardaki sorgular için Google Arama ve Haberler’de daha alakalı, uzman ve bilgili içerik sunmayı amaçlamaktadır.

Neden Konu Otoritesi?

Konu Otoritesi’nin başlangıcı, Google kullanıcılarının belirli konularda yetkili bir haber ararken karşılaştıkları yaygın bir zorluğu ele alma girişimidir.

Örneğin, kendi bölgelerindeki bir felaketle ilgili bir ekonomik rapor veya yerel haber hakkında uzman yorumu arayan kullanıcılar, genellikle bu alanlarda özel uzmanlığa sahip yayınların daha fazla bilimsel çalışmasını engelleyen genel haberlerin bir karışımını bulurlar.

Konu Yetkilisi sistemi, Google’ın daha fazla yerel haber sonucu sunmasına olanak tanır. Google’ın yerel ve bölgesel yayınlardan gelen içeriğe öncelik vermesine yardımcı olarak okuyuculara daha uygun kapsam sağlar.

Örneğin, bir kullanıcının alanındaki bir sel durumunda, Konu Yetkilisi sinyali o bölgedeki konuları düzenli olarak kapsayan yerel yayınlardan gelen içeriğe öncelik verecektir.

Ayrıca, Konu Otoritesine yapılan vurgu, konum ve konuya aşina olan haber ekiplerinden gelen orijinal raporların ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Google diyor yerel yayıncılar daha fazla görünürlük elde ediyor kendi bölgelerinde yer alan haberler için.

Özel uzmanlığa sahip yayıncılar aynı şeyi bekleyebilir içerikleri özel bir alanla ilgili bir haberle alakalı olduğunda.

Google’ın resmi sıralama sistemleri kılavuzunda kendi girişi olmamasına rağmen, şirketin Search Liaison diyor Konu Otoritesi birkaç yıldır kullanılmaktadır.

Konu Otoritesinin Nasıl Çalıştığını Paketten Çıkarma

Konu Yetkilisi sistemi, bir yayının belirli alanlardaki uzmanlık düzeyini ölçmek için bir dizi sinyal kullanır. Birincil sinyaller şunları içerir:

  1. Bir konu veya konum için itibar: Google’ın sistemleri, bir yayının belirli konu veya alanlarla alakalı olup olmadığını anlayabilir.
  2. Etki ve orijinal raporlama: Google’ın sistemi, diğer yayıncıların bir web sitesinin orijinal raporlarından nasıl alıntı yaptığını dikkate alır.
  3. Kaynak itibarı: Google, bir kaynağın yüksek kaliteli raporlama geçmişini ve profesyonel topluluklar gibi uzman kaynaklardan gelen önerileri değerlendirir.

Yayıncılar için Öneriler

Google, Konu Otoritesi ile başarılı olmayı hedefleyen yayıncılara, iyi bildikleri alan ve konularda mükemmel kapsama sağlamaya devam etmelerini tavsiye eder.

Konu Otoritesi arama sonuçlarını etkilediğinden, haber keşfi ve dağıtım dinamiğindeki değişiklikleri görmek ilginç oldu.

Topic Authority, yerel ve uzman haberciliğine verdiği önemle, derinlemesine haberciliğe yeniden odaklanılmasına ve uzman gazeteciliğin yeniden canlanmasına yol açtı.

SEO Stratejileri Üzerindeki Potansiyel Etki

Konu Otoritesi, SEO uzmanları için stratejik karışıma başka bir katman ekler.

Bir yayının uzmanlığının, etkisinin ve itibarının önemini vurgular ve Google’ın kaliteli içeriği teşvik etmeye yönelik devam eden çabalarıyla uyumludur.

Genel, herkese uyan tek içerik stratejilerinin günlerinin sayılı olduğu ve uzmanlık alanlarında yetkili içerik geliştirmeye yatırım yapanların bu yeni sıralama sisteminin avantajlarından yararlanmak için iyi bir konumda olacağı açıktır.


Kaynak: Google

Yazar tarafından Midjourney kullanılarak oluşturulan öne çıkan görsel.