Google Arama Savunucuları Daniel Waisberg ve Cherry Prommawin kısa bir süre önce, haber web siteleri için en iyi uygulamalarla ilgili bir videoda değerli bilgiler paylaştılar.

Google, haber kuruluşlarının içeriklerinin görünürlüğünü artırmasına ve daha fazla trafik çekmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Search Advocate ekibinin, Arama ve Haber yüzeylerinde daha sağlam bir varlık elde etmek için tavsiyeleri aşağıdadır.

Haber Web Siteleri İçin Google’s SEO En İyi UygulamalarıEkran görüntüsü: YouTube.com/GoogleSearchCentral, Mayıs 2023.

Haberler Google’da Nerede Görünür?

Waisberg ve Prommawin videoya, haber içeriğinin Google’da nasıl öne çıkarılabileceğini açıklayarak başlıyor.

Google Haberler içeriğinin görünebileceği iki önemli yeri vurguladılar: En iyi hikayeler ve Haberler sekme.

Alakalı ve yüksek kaliteli haber içeriğini görüntüleyen bir arama özelliği olan En Çok Okunan Haberler bandı, kullanıcının sorgusuna, cihazına ve konumuna göre görünüm olarak değişir.

Haberler sekmesi, Google Haberler’in kendisinden farklı olarak haberlerle ilgili sonuçlara odaklanır.

Daha sonra, içerik oluşturucuların etkileyebileceği dört yaygın Arama sonucu öğesini ayrıntılı olarak incelediler.

Bunlar şunları içerir:

  • Metin sonuçları
  • Zengin sonuçlar
  • Görüntü sonuçları
  • Video sonuçları

İkili, çabaların nereye yatırılacağına karar vermede kişinin hedef kitlesini anlamanın önemini vurguladı ve veri analizi bu süreç için çok önemliydi.

Haber Web Siteleri İçin SEO İpuçları

Search Advocate ekibi, haber siteleri için SEO ipuçları sağlarken, arama motorları için değil, insanlar için oluşturulmuş yararlı, güvenilir içerik oluşturmanın önemini vurguladı.

Waisberg ve Prommawin, içeriğe öncelik vermede EEAT (Deneyim, Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik) faktörlerinin önemini tartıştı.

Prommawin şöyle diyor (vurgu bana ait):

Deneyim içerik oluşturucunun konuyla ilgili gerekli ilk elden veya yaşam deneyimine ne ölçüde sahip olduğunu gösterir…

Uzmanlık içerik oluşturucunun konu için gerekli bilgi veya beceriye ne ölçüde sahip olduğunu gösterir…

otoriterlik içerik oluşturucunun veya web sitesinin ne ölçüde konu için gidilecek bir kaynak olarak bilindiğini gösterir…

Güven EEAT’in en önemli üyesidir. İçerik oluşturucu son derece deneyimli, uzman ve yetkili olsa bile, finansal bir dolandırıcılık her zaman güvenilmez olacaktır.”

Teknik optimizasyonlarla ilgili olarak, Waisberg ve Prommawin, Google’ın makalenin ne zaman yayına girdiğini veya önemli ölçüde güncellendiğini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için yapılandırılmış verileri kullanarak yayın tarihleri ​​sağlamanızı tavsiye ediyor.

Son olarak, devam eden haberler etrafında bir web sitesi oluşturmayı ve ilgili resim ve videoların kullanılmasını sağlamayı öneriyorlar.

Google Haberler İçin Uygunluk

Yayıncılar, En Çok Okunan Haberler veya Haberler sekmesinde görünmek için Google Haberler’in uygunluk kriterlerini karşılamalıdır.

Bu kriterler arasında yüksek düzeyde EEAT, haberlerle ilgili içerik üretme konusunda tutarlı bir geçmiş ve Google Haberler politikalarına bağlılık yer alır.

Şeffaflık bu politikalar için çok önemlidir, yani yazarlar, yayın ve yayıncı hakkında net bilgiler sağlanmalıdır.

Giden Bağlantılar, Ödeme Duvarları ve Daha Fazlası

Waisberg ve Prommawin, reklam ve diğer promosyon malzemelerinin haber içeriğini aşmaması ve ücretli yerleşimi ayırt etmesi gerektiğini vurguluyor.

Spam içerikli, ücretli veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik bağlantıları bir sitede etiketlenmeden bırakılırsa bu, Google’ın spam politikalarını ihlal edebilir.

İçeriği aranabilir hale getirmek için, Google’ın ödeme duvarlarının arkasındaki içeriği tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi çok önemlidir.

Uygun yapılandırılmış verileri kullanarak bir ölçüm, ödeme duvarı veya giriş duvarı uygulamak, Google’ın ödeme duvarlı içeriği gizlemeden ayırt etmesine yardımcı olabilir.

Waisberg ve Prommawin sözlerini, yayıncıları aramada nasıl başarılı olunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere Google Haberler Girişimi web sitesini ziyaret etmeye teşvik ederek sözlerini tamamladı.


Kaynak: Youtube