Google, alışveriş yapanlara ve satıcılara tüketici güveni oluşturmak için çeşitli araçlara sahip olduğunu hatırlatır.

Yakın tarihli bir blog gönderisinde Google, insanların güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına yardımcı olan üç temel yolu vurgulamaktadır.

1. Otomatik İnceleme Süreci

Google’ın alışveriş yapanların güvenliğini sağlamanın ana yollarından biri, otomatik inceleme sürecidir.

Bir ürün veya satıcı, Google’da listelenmeden önce kapsamlı bir güvenlik incelemesinden geçer.

Bu sürece, Google’ın dünyadaki ürün ve satıcılara ilişkin geniş veri seti olan Alışveriş Grafiği yardımcı olur.

Bu teknoloji sayesinde Google’ın sistemleri, bir işletmenin meşru olup olmadığını ve ürünlerinin Google politikalarına uygun olup olmadığını hızlı ve doğru bir şekilde belirleyebilir.

Google, platformundaki ürün listelemelerinin ve alışveriş reklamlarının belirli standartlara uymasını sağlamak için katı alışveriş politikalarına sahiptir.

Politikalar, Google’da nelere izin verilip nelerin verilmediğini kapsar ve alışveriş yapanlara Google’ın kalite standartlarını karşılayan ürünler gördükleri konusunda güven verir.

Yalnızca Ocak ayında Google, 100 milyondan fazla ürün teklifinin gösterilmesini durdurdu ve yaklaşık 300.000 hesabı kalite sorunları olduğu veya politikalarına uymadığı için reddetti.

2. Mağaza Rozetleri ve Diğer Görsel İpuçları

Ekstra güvence için, alışveriş yapanlar Google platformunda mağaza rozetleri arayabilirler.

Google’ın “Güvenilir Mağaza” rozeti, satıcılara Alışveriş Deneyimi Puan Kartlarına göre verilir.

İşletmeniz mükemmel bir alışveriş deneyimi sunuyorsa, ürün listelemelerinizde Güvenilir Mağazalar rozeti göstermeye uygun olabilirsiniz.

Güvenilir Mağaza rozeti, dört performans metriğine dayalıdır: gönderim hızları, gönderim, iade maliyetleri ve iade pencereleri.

Bu performans metrikleri, rozete uygunluğu belirlemek için aynı kategorideki diğer satıcılarla karşılaştırılır.

Güvenilir Mağaza rozetinin bir örneği aşağıda görülebilir:

Rozete Güvenin: Google’ın Güvenli Çevrimiçi Alışveriş Sistemi

3. Otomatik ve İnsan İncelemesi Ekipleri

Bir ürün listelemesi yayınlandıktan sonra Google’ın güvenlik çabaları durmaz. Şirket, ihlal faaliyetlerini izlemek için otomatik sistemlere sahiptir.

Ek olarak, daha incelikli bir bakış açısı gerektiren sorunları incelemek için insan incelemecilerden oluşan bir ekip hazırdır.

Alışveriş yapanlar, herhangi bir şüpheli davranışı bildirerek başkalarının güvende kalmasına yardımcı olabilir. Doğru görünmeyen herhangi bir şey görürseniz, bir ürün sayfasının sağ alt kısmındaki “giriş bildir” bağlantısını kullanarak bunu Google’a bildirebilirsiniz.

Özetle

Google’ın tüketici güveni ve güvenliği taahhüdü, titiz inceleme süreci, katı alışveriş politikaları ve güvenilir rozet sistemi ile açıkça görülmektedir.

Platformdaki çok sayıda ürün ve satıcıyla, Google’ın insanların dolandırıcılık faaliyetlerinden endişe duymadan satın alma işlemi yapabilmelerini sağlamak için gerekli adımları atıyor olması güven verici.

Herhangi bir şüpheli etkinliği bildirerek, Google’ın herkes için güvenli ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmasına yardımcı olmada rol oynayabilirsiniz.


Öne Çıkan Resim: Vladimka üretimi/Shutterstock

Kaynak: Google