Google’dan John Mueller, SEO için nofollow’un doğru kullanımıyla ilgili bir tweet’i yanıtlarken, tweet’e katılırken, nofollow özelliğinde eksik olan bir nüansa da dikkat çekti.

Tweet, nofollow niteliklerinin ne zaman ve ne zaman kullanılmayacağını paylaşan bir infografikten ortaya çıktı.

Nofollow İnfografik

Bir Yale araştırması, insan beyninin “bir dış uyaran çığını” işleyerek nasıl farkındalık kazandığını gösterdi ve görsel ipuçlarının iletişim için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

İnfografikler, görüntüleri mesajlarla birleştirdikleri için bilgiyi iletmenin yararlı yollarıdır.

Twitter’da birisi, nofollow’ların doğru kullanımı hakkında bir infografik yayınladı ve Google’dan John Mueller’i etiketledi.

İnfografik, sponsorlu bir bağlantıya rel=nofollow bağlantı özniteliği eklenmesini önerdi, bu teknik olarak doğru ama aynı zamanda göründüğü kadar basit değil.

John Müller tweet attı:

“Sponsorlu da nofollow (veya nofollow, sponsorlu). Ayrıca bu bağlantıları SEO için yapıyorsanız, Google’ın bunları öğrenmesinin amacı değil mi?”

Takip etmemek, Takip etmemekten Daha Fazlasıdır

Dil bağlamında “nüans” kelimesi, anlam bakımından küçük bir farkla ilgilidir.

John’un tweet’i, rel link element özelliğindeki ek nüansla ilgiliydi.

John’un yorumunun katkısı şuydu: Ayrıca normal nofollow’a ek olarak “sponsorlu” bağlantı öğesi özelliği.

Buradaki mesaj, sponsorlu giden bağlantılar için nofollow kullanmanın sorun olmadığı, ancak yayıncıların ne tür nofollow özelliğinin kullanıldığı konusunda daha spesifik olma seçeneğine sahip olduğudur.

Örneğin, John’un işaret ettiği gibi, düz nofollow özelliği yerine bir rel=”sponsorlu” nofollow bağlantı özelliği kullanmayı da seçebilirsiniz.

rel=”sponsorlu” bağlantı özelliği, Google’a bağlantı için ekstra bağlam sunar.

Semantik kelimesi, dildeki anlamla ilgilidir.

rel=”sponsorlu” bağlantı özelliği, rel=”sponsorlu” olarak takip edilmeyen giden bağlantının bağlamı hakkında Google’a ekstra anlam sunar.

Resmi Google belgeleri, Google’ın ekstra anlamsal bilgileri nasıl kullandığını söylemez.

Google’ın çeşitli nofollow bağlantı öznitelikleriyle ilgili resmi belgeleri, yayıncıların rel bağlantı özniteliğinin uygun sürümlerini kullanmasının Google’ın tercihi olduğunu önerir.

Sponsorlu bağlantılar söz konusu olduğunda, Mueller’in tweet’i, Google’ın sponsorlu giden bağlantılarla ilgili resmi belgelerini açıkça yansıtır. tavsiye ederrel=”sponsorlu.”

Bu resmi Google tavsiyesidir:

“rel=”sponsorlu”

Reklam veya ücretli yerleşim olan bağlantıları (genellikle ücretli bağlantılar olarak adlandırılır) sponsorlu değerle işaretleyin.

…Not: Nofollow özelliği, daha önce bu tür bağlantılar için önerildi ve sponsorlu tercih edilse de, bunları işaretlemek için hala kabul edilebilir bir yoldur.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikte (UGC) Nofollow Kullanılsın mı?

Bilgi grafiği, Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikte (UGC) nofollow özelliğinin kullanılmasını da önerir.

UGC içeriği, blogun yorumlar bölümü, kullanıcı incelemeleri veya tartışma forumları gibi üçüncü taraf okuyucular tarafından yayınlanan içeriktir.

UGC bağlantıları (kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantılar) hakkında bilgi grafiğinde şu uyarı yer almaktadır:

“Bu bağlantıları nofollow yapmazsanız kısa sürede spam olacaksınız”

Bu ifade aslında doğru olmaktan daha az.

SEO için UGC bağlantılarında yanlış olan bir şey yoktur. giden bağlantılar uygun şekilde denetlenirse.

Google yönergeleri açıkça sponsorlu bağlantıları nofollow veya rel=UGC özniteliğiyle işaretlemeyi söylüyor.

“Reklamlar veya ücretli yerleşimler (genellikle ücretli bağlantılar olarak adlandırılır) olan bağlantıları sponsorlu değerle işaretleyin.”

Burada bir belirsizlik yok, bu bir “bunu yap” ifadesi, isteğe bağlı bir öneri değil.

Google’ın sponsorlu bağlantının nasıl ele alınmasını istediğinin aksine, Google yalnızca tavsiye eder kullanıcı tarafından oluşturulan bağlantılar için bir rel=”ugc” bağlantı özelliği.

Google’ın UGC bağlantılarıyla ilgili yönergeleri şöyle diyor:

“Yorumlar ve forum gönderileri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) bağlantılarını ugc değeriyle işaretlemenizi öneririz.

…Güvenilir katkıda bulunanları takdir etmek ve ödüllendirmek istiyorsanız, bu özelliği zaman içinde sürekli olarak yüksek kaliteli katkılarda bulunan üyeler veya kullanıcılar tarafından gönderilen bağlantılardan kaldırabilirsiniz.

Dolayısıyla, rel=”ugc” nofollow link niteliğini eklemek isteğe bağlı bir şeydir.

Açıktır ki, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten giden bağlantılar, doğası gereği kötü veya sorunlu değildir, Google için kötü değildir ve yayıncı için sorunlu değildir – yayıncı bu giden bağlantıları denetlediği sürece.

UGC bağlantıları genel olarak kötü ve sorunlu olsaydı, Google, kullanıcılar güvenilirse UGC bağlantılarına izin vermenin sorun olmadığını yazmazdı.

Ama bir var eğer bu ifadede ve bu büyük eğer.

Kullanıcı tarafından oluşturulan bağlantılara dikkat edilmemesi, spam göndericilerin bazen gizli bir şekilde spam içerikli sitelere bağlantılar eklemesine neden olabilir.

Bu öyle bir şey ki olabilmek bir yayıncı için sorunlu olabilir.

SEO’nun Teknik Nüansı

SEO giderek daha karmaşık ve teknik hale geliyor ve anlaşılması gereken çok şey var.

Kelimenin tam anlamıyla SEO’nun tüm bileşenlerini hatırlamak için ansiklopedik bir belleğe sahip olmak gerekir.

Benim gibi 20 yılı aşkın bir süredir bu işin içinde olan biri için bile, bilinmesi gereken çok fazla şey olduğu için belirli ayrıntıların genel hatlarını hatırlayan bazı şeyler vardır.

İyi ki John Mueller gibi bize ara sıra nüansı hatırlatan biri var.

Shutterstock/Kateryna Onyshchuk tarafından öne çıkan görsel