Yıllık Google I/O geliştirici konferansında, teknoloji devi faydalı içerik sisteminde yakında yapılacak değişiklikleri duyurdu.

Bu güncelleme, arama motorunun kişisel veya uzman bakış açısıyla oluşturulan içeriği tanımlama yeteneğini geliştirmeyi ve böylece kullanıcılar için arama deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Eşsiz Uzmanlıkla Arama Sonuçlarını Geliştirme

Yararlı içerik sistemi, Google’ın otomatik sıralama sistemlerinin önemli bir parçasıdır ve insanların arama sonuçlarında orijinal, yüksek kaliteli içeriği görmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Ziyaretçilere tatmin edici bir deneyim sunan içerik ile kullanıcıların beklentilerinin altında kalan içerik arasında ayrım yaparak içeriği değerlendirmek için site genelinde bir sinyal kullanır.

Bunu yaparak, sistem öncelikle tıklama çekmek için tasarlanmış içerikten ziyade, insanlar tarafından insanlar için yazılan içeriğin oluşturulmasını teşvik eder.

Google’ın duyurusuna göre yaklaşan güncelleme, sistemin kişisel veya uzman bakış açısıyla oluşturulan içeriği anlamasını geliştirmek için ayarlandı.

Bu, içeriğin uzmanlığını ve özgünlüğünü değerlendirmek için daha gelişmiş bir yetenek anlamına gelir ve bu da içeriğin Arama’da bu yararlı bilgileri daha fazla sıralamasına olanak tanır.

Google’dan yapılan duyuru şöyle:

“Özgün bakış açıları bulmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, benzersiz uzmanlık ve deneyime sahip içeriğe daha fazla odaklanarak Arama sonuçlarının genel sıralamasını iyileştiriyoruz.

Geçen yıl, insanlar için hazırlanmış daha fazla içerik ve tıklama çekmek için yapılmış daha az içerik göstermek için faydalı içerik sistemini kullanıma sunduk. Önümüzdeki aylarda, bu sistemde, kişisel veya uzman bakış açısıyla oluşturulan içeriği daha derinlemesine anlayan ve Arama’da bu yararlı bilgileri daha fazla sıralamamıza olanak tanıyan bir güncelleme yayınlayacağız.

Yararlı bilgiler genellikle beklenmedik veya bulunması zor yerlerde yaşayabilir: bir forum dizisindeki bir yorum, az bilinen bir blogdaki bir gönderi veya bir konuda benzersiz uzmanlığa sahip bir makale.

İçerik Üreticileri İçin Temel Çıkarımlar

Google’ın faydalı içerik sistemi güncellemelerinde yapılan güncellemeler, yayıncılar için önemli etkilere sahiptir.

Olumsuz etkiden kaçınmak için, sitelerin yardımcı olmayan içeriği kaldırması ve yararlı, güvenilir ve önce insan içerik oluşturmaya odaklanması önerilir.

Yararsız içeriği tanımlayan Google’ın sınıflandırıcısı, yeni başlatılan ve mevcut siteleri izleyerek sürekli olarak çalışır.

Zamanla, yararlı olmayan içeriğin geri dönmediğini fark ettiğinden, daha önce uygulanan bir sınıflandırmanın geçerliliği sona erebilir.

Pratik anlamda bu, içerik oluşturucuların içeriklerinin Google’ın sistemi tarafından “faydalı” sayıldığından emin olmak için birkaç temel ilkeye bağlı kalması gerektiği anlamına gelir:

  • Uzmanlık Alanınıza Bağlı Kalın: İçerik, hedef kitle düşünülerek ve sitenin uzmanlık alanına giren konulara odaklanılarak oluşturulmalıdır. Arama trafiğini çekmek veya sitenin niş alanı dışındaki trend olan konulardan yararlanmak için tasarlanmış içeriğin faydalı olarak görülmesi daha az olasıdır.
  • İlk Elden Deneyimi Gösterin: İçeriğiniz birinci elden uzmanlık ve bilgi derinliği göstermelidir. Ürünler veya hizmetlerle ilgili içerik, kişisel deneyime dayalı olmalı ve bu, orijinal fotoğraflar veya içgörülerle netleştirilmelidir.
  • Bir Konuya Odaklanın: Web sitelerinin birincil bir amacı veya odağı olmalıdır. Birden fazla ilgisiz konuyu ele almaya çalışmak, ziyaretçilerin ve arama motorlarının kafasını karıştırabilir.
  • Yeterli Yanıt Verin: İçerik, endişelerini veya sorularını kapsamlı bir şekilde ele alarak kullanıcıyı eğitmeyi veya ona yardımcı olmayı amaçlamalıdır. Okuyuculara daha iyi bilgi için tekrar arama yapmaları gerektiği hissini veren içerikler yararlı kabul edilmez.
  • Tatmin Edici Bir Okuyucu Deneyimi Sağlayın: İçerik oluşturucular, okuyucu için bütüncül bir çözüm sunmayı hedeflemelidir. İçerik yukarıdaki kriterlerin tümünü karşılasa bile tatmin edici bir deneyim sunmuyorsa yine de yararsız olarak kabul edilebilir.
  • Gerçek Olmayan İddialarda Bulunmaktan Kaçının: Web siteleri, teyit edilmemiş bir ürün veya hizmet için çıkış tarihi önermek gibi gerçek dışı iddialarda bulunmaktan kaçınmalıdır.
  • Google’ın Yönergelerini takip edin: Google’ın temel güncellemeler ve ürün incelemeleri yönergelerine uyulması, yardımcı içerik sistemi altındaki sıralamaya da fayda sağlayacaktır.

Google’ın faydalı içerik sistemine yakında yapacağı güncelleme, yüksek kaliteli, orijinal içeriğe öncelik vererek kullanıcı arama deneyimini geliştirmeye yönelik devam eden taahhüdünü yansıtıyor.

Güncelleme hakkında daha fazla ayrıntı, resmi olarak kullanıma sunulduğunda şirket tarafından sağlanacaktır.


Yazar tarafından Midjourney kullanılarak oluşturulan öne çıkan görsel.