Google, arama şirketinin en büyük pazarlarından biri olan Hindistan’da, iki dilli arama sonuçları ve video içi arama da dahil olmak üzere yepyeni arama teknolojisini kullanıma sunuyor.

Bu hafta Google, aşağıdaki arama özelliklerini tanıttığı sekizinci Google Hindistan etkinliğini düzenledi:

  • videoda ara
  • İki dilli arama sonuçları
  • İki dilli sesli arama
  • Google Pay’de doğal dilde arama
  • Google Lens aracılığıyla el yazısından metne çeviri

Bu özellikler sonunda Kuzey Amerika’ya ulaşabilir, bu yüzden onları radarınızda tutmaya değer.

İlk olarak Hindistan’da kullanıma sunulan, yukarıda listelenen özellikler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Videoda Ara

Google, YouTube videolarında arama yapmayı mümkün kılıyor.

YouTube’da bir video izlerken, “Videoda ara” seçeneğine dokunun ve videoda atlamak istediğiniz konuyu girin.

Bir blog gönderisinde Google şunları belirtir:

“Görüntülerin yanı sıra videolar da zengin bir görsel bilgi kaynağıdır, ancak genellikle uzun bir klibin içinde gömülü bir şey bulmak zordur. Örneğin, belki Agra hakkında uzun bir video izliyorsunuz ve bu videonun Fatehpur Sikri’yi de kapsayıp kapsamadığını merak ediyorsunuz. Denemesini yaptığımız yeni bir özellikle, artık bir videoda bahsi geçen her şeyi doğrudan Arama’dan arayabilirsiniz. ‘Videoda ara’ özelliğini kullanarak bir arama terimi girin ve aradığınızı hızlıca bulun.”

İki Dilli Arama Sonuçları

Google, Hindistan’da arama sonuçlarını iki dilli hale getiriyor ve sonuçları İngilizce sonuçların yanı sıra kullanıcının yerel dillerinde sunuyor.

Google bir blog gönderisinde şunları belirtir:

“Hindistan’daki dil ihtiyaçları daha dinamik ve çok dilli hale geliyor ve bunun insanların arama deneyimlerine de yansıdığını görüyoruz. Özellikle, Hindistan’daki Google kullanıcılarının çoğunluğu birden fazla dil kullanıyor.

Birden fazla dil kullanan kişilerin bilgi aramasını ve keşfetmesini kolaylaştırmak için, artık arama sonuçları sayfalarını bu şekilde tercih eden kişiler için iki dilli hale getiriyoruz.”

Bu işlevsellik Hintçe olarak kullanıma sunuluyor ve önümüzdeki yıl Tamil, Telugu, Marathi ve Bengalce gibi diğer Hint dillerini de kapsayacak şekilde genişleyecek.

İki Dilde Sesli Arama

Google, Hintçe ve İngilizce’nin bir karışımı olan Hinglish konuşanlar için konuşma tanıma teknolojisini geliştiriyor.

Hindistan’daki arama yapanlar aynı sorguda Hintçe ve İngilizce kullanarak sesli arama yapabilir ve Google onların ne aradıklarını anlayabilecektir.

Google bir blog gönderisinde şunları belirtir:

“Daha fazla insanın, özellikle de Hintlilerin sesleriyle doğal ve sezgisel olarak soru sormasına yardımcı olmak istiyoruz. Bugün, Hinglish dilinde konuşan insanları daha etkili bir şekilde anlayabilen yeni bir konuşma tanıma modelini duyuruyoruz. Bunu, kişinin aksanlarını, çevredeki sesleri, bağlamı ve konuşma stillerini hesaba katan, sinir ağlarından ilham alan yeni bir konuşma tanıma modeli kullanarak yapıyoruz.”

Google Pay’de Doğal Dilde Arama

Google, kullanıcıların Google Pay’de doğal dilde arama yapmasına olanak tanıyan bir özelliği Hindistan’da kullanıma sunuyor.

Kullanıcılar artık “Geçen hafta kahveye ne kadar harcadığımı göster” gibi doğal dildeki soruları kullanarak Google Pay’i sorgulayabilir.

El Yazısından Metne Çeviri

Google, doktorların el yazısını okunaklı metne çeviren bir Google Lens özelliği üzerinde çalışıyor.

Google, bu özellik için bir lansman tarihi taahhüt etmemiştir ve bunun tıp uzmanlarına yönelik olduğunu belirtmektedir.

Bununla birlikte, bu teknolojinin geliştirilmesi potansiyel olarak gelecekte başka kullanım durumlarına yol açabilir.


Kaynak: Google