Yargıtay bugün teknoloji şirketlerinin platformlarında yayınlanan terör içeriklerinden sorumlu olmadığına karar verdi.

2017’de IŞİD saldırısı kurbanı olan bir kişinin ailesi tarafından açılan davada, Twitter, Facebook ve Google’ın terör örgütünün platformlarını terör çabalarında kullanmasına izin vermekten sorumlu tutulması gerektiği savunuldu.

Ancak mahkeme, davaya devam edilemeyeceğine oybirliğiyle karar verdi.

Twitter v. Taamneh davasında oybirliğiyle kabul edilen mahkeme için yazan Yargıç Clarence Thomas, hain aktörler bu tür platformları yasa dışı ve bazen korkunç amaçlar için kullansa bile sosyal medya platformlarının suçlu olmadığını açıkladı.

Mağdurun ailesi tarafından ileri sürülen, teknoloji şirketlerinin IŞİD’in bu platformları kullanmasını engelleyemediği iddiasından sorumlu tutulması gerektiği iddiasında, teknoloji şirketleri ile terör saldırısı arasında sorumluluk tesis etmek için gerekli bağlantı yoktu.

Yargıç Ketanji Brown Jackson, mutabık kaldığı kısa bir görüşte, mahkemenin görüşünün önemli noktalarda dar olduğunun altını çizdi. Farklı iddialara ve kayıtlara sahip diğer davaların farklı sonuçlara yol açabileceğini öne sürdü.

Gonzalez – Google Davasının Etkisi

Twitter kararının ardından Yüksek Mahkeme, 2015 yılında IŞİD’in Paris’teki bir kafeye düzenlediği saldırıda öldürülen 23 yaşındaki Amerikalı kadın Nohemi Gonzalez’in ailesinin açtığı Gonzalez – Google davasını ele aldı.

Gonzalez ailesi, Google’ın, YouTube’a sahip olması aracılığıyla, terörist grubun YouTube’da şiddeti kışkırtan ve potansiyel IŞİD üyelerini toplamaya çalışan videolar yayınlamasına izin vererek IŞİD’in üye kazanmasına yardımcı olduğunu savundu.

Aile ayrıca Google’ın algoritmalarının kullanıcılara IŞİD videolarını önerdiğini iddia etti.

ABD 9. Daire Temyiz Mahkemesi daha önce, 1996 tarihli İletişim Ahlakı Yasası’nın, teknoloji şirketlerini kullanıcı tarafından yayınlanan içerikten sorumlu olmaktan koruyan 230. Maddesinin bu tür tavsiyeleri koruduğuna hükmetmişti.

Ancak, Twitter kararı ışığında Yargıtay bu kararını bozarak davayı yeniden görüşülmek üzere iade etti.

Mahkeme, bu konunun Kongre’ye veya gelecekteki bir davaya bırakılmasının en iyisi olduğunu öne sürerek 230. Bölümün kapsamı hakkında karar vermekten kaçındı.

Kongre’nin bazı üyeleri, teknoloji devlerine çok fazla koruma sağladığına inanarak, Bölüm 230’de reform yapılması konusunda güçlü hisler besliyor.

Sesli bir eleştirmen ve Bölüm 230 reformlarının savunucusu olan Senatör Mark Warner’ın ofisi, Search Engine Journal’a Gonzalez – Google davasındaki kararla ilgili bir açıklama yaptı.

Büyük şirketler için “Hapisten Bedava Çıkma Kartı” olduğunu savunarak, Bölüm 230’ü eski ve modası geçmiş olarak nitelendiriyor.

“Yıllardır, Kongre’nin Bölüm 230’un teknoloji şirketlerine sağladığı kapsamlı korumayı ele almak için harekete geçmesi gerektiğini söylüyorum. Siteleri dolandırıcılar, tacizciler ve şiddet yanlısı aşırılık yanlıları tarafından kullanıldığından, bu modası geçmiş yasa artık kullanışlılığını yitirdi ve en büyük platform şirketlerine “Hapisten Bedava Çıkın Kartı” sağladı.

Bununla birlikte Senatör Warner, Bölüm 230’de reform yapmayı platform şirketlerine karşı büyük sorumluluk iddiaları için taşkın kapaklarını açmak olarak görmediğini açıkça belirtiyor.

“Bölüm 230’de reform yapılması, platformların otomatik olarak büyük sorumluluk iddialarına tabi olacağı anlamına gelmez; mağdurlar yine de mahkemede iddialarını kanıtlamak zorunda kalacaklar.”

Özetle

Bu davalar, teknoloji şirketlerinin kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yönetme sorumluluğunu ve platformlarında paylaşılan zararlı içerikten ne ölçüde sorumlu tutulabileceklerini çevreleyen süregelen tartışmayı topluca vurgulamaktadır.

Yargıtay’ın kararları, en azından şimdilik, teknoloji şirketlerinin eylemleri ile belirli terör eylemleri arasında doğrudan bir bağlantının yasal sorumluluk oluşturmak için gerekli olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, mahkemenin yorumları, farklı koşulların farklı sonuçlara yol açabileceğini düşündürmektedir.


kaynaklar: SCOTUS

Yazar tarafından Midjourney kullanılarak oluşturulan öne çıkan görsel.