Az önce duyuruldu: Google, Mayıs 2023’ten itibaren ölçüm modellerini güncelliyor.

Google, 6 Nisan tarihli duyurusunda, hem Google Ads’de hem de Google Analytics’te dört ilişkilendirme modelinin ortadan kalkacağını belirtti.

  • İlk tıklama
  • Doğrusal
  • Zaman bozulması
  • Pozisyon bazlı

Değişimin Arkasındaki Karar

Özel Google Ads bağlantısı Ginny Marvin Ani atıf teklif değişikliğini daha fazla açıklamak için bir dizi tweet sağladı.

Google’a göre, veriye dayalı ilişkilendirme modeli, otomatik teklif verme için dönüşümler için en çok kullanılan modeldir.

Ek olarak, kullanımdan kaldırılan dört model, toplam Google web dönüşümlerinin %3’ünden azını oluşturuyor. Onların bakış açısından, daha az kullanılan ilişkilendirme modellerini kaldırmak, ölçümü birleştirmenin ve basitleştirmenin bir yoludur.

Reklamverenler Haberlere Tepki Veriyor

Ani duyuru, sosyal medyadaki reklamverenlerden karışık tepkilere neden oldu.

Bazıları Marvin’e değişikliğin mantıklı olduğunu söyledi.

Twitter’daki diğerleri, haberlerden duydukları hoşnutsuzluğu dile getirdi.

David Kyle, ilişkilendirme modellerinin kaldırılmasının pazarlamacılar için daha bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olan gerekli ve değerli içgörüleri ortadan kaldırdığını savunuyor:

Diğer çevrimiçi yayınlarda, reklamverenler, Google Ads kampanyalarına bir dönüşümde diğer kanallara göre daha fazla kredi vermenin uygun olabileceği, tamamen veriye dayalı bir ilişkilendirme modeline geçmek konusunda ihtiyatlı davranmaktadır. Diğer ücretli medya kanallarının performansını ölçmeyi veya gerekçelendirmeyi zorlaştırırsa, Google Ads’e daha fazla pazarlama yatırımı yapılabilir.

Reklamverenlerin Bilmesi Gerekenler

Kullanımdan kaldırılan dört ilişkilendirme modelinden herhangi birini kullanan hesaplar, hemen harekete geçmeye hazır olmalıdır.

Google’ın İlişkilendirme Modelleri Gün Batımı Zaman Çizelgesi

  • Mayıs 2023: Google Analytics 4 mülklerinde, zamana bağlı azalma, doğrusal, ilk tıklama ve konuma dayalı modeller hiçbir yeni dönüşüm işlemi için kullanılamayacaktır.
  • Haziran 2023: Google Ads hesaplarında, zamana bağlı azalma, doğrusal, ilk tıklama ve konuma dayalı modeller hiçbir yeni dönüşüm işlemi için kullanılamayacaktır.
  • Eylül 2023: Google, hem Google Ads hem de Google Analytics 4’teki dört ilişkilendirme modelini kullanımdan kaldıracaktır.

Modeller kullanımdan kaldırıldıktan sonra, İlişkilendirme sekmesindeki Model Karşılaştırma Raporundan ve Google Ads’deki Genel Bakış sayfasından da kaldırılacaktır.

Peki, halihazırda bu modelleri kullanan dönüşüm işlemlerine ne olur?

Google, neredeyse kullanımdan kaldırılmış modelleri kullanan herhangi bir dönüşüm işleminin otomatik olarak veriye dayalı ilişkilendirme modeline dönüştürüleceğini onayladı.

Reklamverenler mevcut “son tıklama” ilişkilendirme modelini seçebilir, ancak bu değişikliği her dönüşüm işlemi için manuel olarak yapmak zorunda kalacaktır.

Atıf Konuşmasını Dahili Olarak Başlatın (veya Devam Edin)

Dönüşümleri ölçmek, her pazarlamacı için önemli bir konuşmadır.

Geçiş yapmadan önce, ilişkilendirme modellerindeki değişikliğin kampanya performansını nasıl etkilediğini anlamak zorunludur.

Bu, özellikle ilk tıklama modelinin muhtemelen uygun olduğu dönüşüm hunisinin üstü kampanyaları için geçerlidir.

Herhangi bir strateji değişikliğini yönlendirmeye yardımcı olabilecek temel ölçüm değişikliklerini belirlemek için Model Karşılaştırma aracını kullanmaya başlayın.

Son teslim tarihinin ilerisinde kalmak, pazarlamacıların değişikliği müşterilere veya dahili olarak diğer departmanlara daha iyi açıklamaya hazırlar.


Öne Çıkan Resim: Andrii Yalanskyi/Shutterstock