Google ana sayfasına gittiğinizde, büyük olasılıkla arama kutusuna ne yazmak üzere olduğunuzu bileceksiniz – ister hava tahminini kontrol ediyor, ister bir işletme veya hizmet arıyor veya nerede olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. o aktörü nereden tanıyorsunuz? (“Kendinizi şanslı hissetmiyorsanız”, yani.)

Bir kelime veya tek bir harf girersiniz ve Google, siz daha yazmayı bitirmeden arama kutusunu bir “tahminler” listesiyle doldurur. Bu Google özelliğine Otomatik Tamamlama adı verilir.

Ama bu tam olarak nedir? Google bu tahminleri nasıl buluyor? Google Otomatik Tamamlama’nın nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Otomatik Tamamlama nedir?

Otomatik tamamlama, Google’ın kendi deyimiyle “yazmaya başladığınız aramaları daha hızlı tamamlamanızı sağlamak için tasarlanmış” bir Google Arama özelliğidir.

2004 yılında deneysel bir özellik olarak başlayan bu özellik, dört yıl sonra Google Suggest olarak tam olarak kullanıma sunuldu ve 2010 yılında Otomatik Tamamlama olarak yeniden adlandırıldı.

Aşağıdakiler dahil, bir Google arama kutusu bulmayı bekleyebileceğiniz her yerde kullanılabilir:

 • Google ana sayfası.
 • iOS ve Android için Google uygulaması.
 • Android içinden hızlı arama kutusu.
 • Chrome’daki “Çok amaçlı adres çubuğu” adres çubuğu.

Yazmaya başlayın, tahminlerin göründüğünü göreceksiniz.

Google Arama -

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Google’ın “new y” yazdığınızda “new york times” veya “new york Yankees” gibi tahminleri getirdiğini görebilirsiniz.

Bu, tüm harfleri yazmadan bu konulardaki aramanızı tamamlamayı kolaylaştırır. Tahminler, arama kutusuna yazılan her karaktere yanıt olarak gerçek zamanlı olarak değişir.

Kullanıcı daha sonra istediği sorguyu yazmaya devam etme veya açılır listeden seçim yapma seçeneğine sahiptir.

Ancak, ne aradığınızı biliyorsanız, neden Google’ın size söylemesine ihtiyacınız var?

Zaman kazandırır. Otomatik Tamamlama, yıllar önce bir masaüstü arama özelliği olarak başlarken, mobil cihazlarda zaman kazandıran popüler bir özellik haline geldi.

Google, kümülatif olarak, her gün 200 yıldan fazla yazmaya eşdeğer tasarruf sağladığını ve genel olarak yazmayı ortalama olarak yaklaşık %25 oranında azalttığını tahmin ediyor.

Google Otomatik Tamamlama nasıl çalışır?

Google Arama, zihin okumayı tam olarak bilmiyor. Bunun yerine gerçek kişiler tarafından yapılan aramalara bakarak hesaplanmış tahminler yapıyor.

Otomatik tamamlama, arama çubuğuna girilen karakterlerle ilgili yaygın ve trend olan sorguları görüntüler.

Arama sorgularını tahmin etmek için Otomatik Tamamlama tarafından kullanılan bazı temel faktörler şunlardır:

 • Genel popülerlik.
 • Çok konuşulan konular.
 • Arama geçmişi.
 • Konum.

Basitçe söylemek gerekirse, gösterilen sonuçlar, daha önce aradığınız şeylerden, arama yaptığınız yerden ve Google’ın topladığı arama terimi verilerinden etkilenir; tüm bu verileri aradığınız şeyi otomatik olarak tahmin etmek için kullanır.

Her faktöre daha yakından bakalım.

Arama sorgularının popülaritesi

Arama sorgularını tahmin etme söz konusu olduğunda, popülerlik genellikle trend olan şeylerle el ele yürür. Ancak eğilimler zamanla solabilirken, bir veya daha fazla konu her zaman ortak bir şekilde birbirine bağlanabilir.

Şirket, bazı aramaların diğerlerinden çok daha yaygın olmasına rağmen, daha az popüler olan bazı aramaların, Google’ın daha alakalı bulması durumunda daha yaygın aramaların üzerinde gösterilebileceğini söylüyor. Kısacası, kişiselleştirilmiş > popüler.

Çeşitli bölge ve dillerde en sık yapılan arama sorgularının popülaritesini analiz eden web sitesi olan Google Trends’i hepimiz duymuşuzdur. Bu o değil.

Güncel trend olan bir arama, popülaritesi aniden yükselen bir terim veya kelime öbeğidir. İnsanlar aynı soruyu sormak için Google’a akın ettikçe, sorgu uzun süredir popülerlik kazanmamış olsa bile bir öneri olarak görünebilir.

Google açıklamak için aşağıdaki örneği kullanır:

Oyuncu Anna Paquin evlenirken, büyük gününden hemen önce “Anna Paquin düğünü” önerisi gündeme gelmeye başladı. Terim önermek için yararlıydı, çünkü birçok insan onu aramaya başladı.

Google yalnızca uzun vadeli verilere güvenseydi, daha önce yaygın olarak aranmadığı için “öneri” arama kutusunda bir seçenek olarak görünmezdi.

Ve bugün, Otomatik Tamamlama, yeterince uzun vadeli popülerlik kazanmadığından (“Anna Paquin evli” takılıp kalmış olsa da) bu terimi artık sunmuyor.

Önceki arama sorguları

Tahminler açılır listesi, aramayı kimin yaptığına bağlı olarak çeşitli konu ve sorular içerecektir. Google, arama sürecini hızlandırmak ve ne aradığınızı belirlemek için geçmiş aramalarınızı gözden geçirir.

Aşağıdaki örnekte, metin mor renkle vurgulandığı için önceki bir arama sonucunun göründüğünü fark edebilirsiniz.

Otomatik tamamlamalı Google arama çubuğunun masaüstü görünümü

Masaüstünde, tahminin yanında geçmiş aramayı silmek isterseniz tıklayabileceğiniz “Kaldır” kelimesini de göreceksiniz.

Ancak, mobilde işler biraz farklı görünüyor. Önceki aramalar için solda bir saat simgesi ve onu kaldırmak için sağda bir X düğmesi göreceksiniz.

Otomatik tamamlamalı Google arama çubuğunun mobil görünümü

Ayrıca, arama yapmak için kullandığınız cihazdan bağımsız olarak Google Hesabınızdaki Etkinliğim’i kullanarak önceki tüm aramalarınızı toplu olarak veya belirli tarihlere göre veya belirli terimlerle eşleşenleri silebilirsiniz.

Dil ve konum

Bu kadar kişiselleştirilmiş görünen bir hizmetle, herkesin aynı önerileri almaması belki de şaşırtıcı değil. Deneyiminizi kişiselleştirebilecek faktörler arasında, aradığınız dil ve aradığınız konum yer alır.

Ülke, eyalet veya il ve hatta şehir, ister şu anda yaşadığınız yer, ister aslen nereli olun, hepsi farklı önerilerde bulunabilir.

Google’a belirli bir dilde veya Google’ın kullandığınızı varsaydığı, tarayıcınızın ayarları tarafından belirlenen dile dayalı olarak arama yapmayı tercih ettiğinizi söylediyseniz de farklı öneriler görünecektir.


Arama pazarlamacılarının güvendiği günlük haber bültenini edinin.


Neden bazı tahminler kaldırıldı?

Google, Otomatik Tamamlama’nın “öneriler” yerine “tahminler” yaptığını ana hatlarıyla belirtir.

Bunun nedeni, daha önce Google’ın belirli arama sorguları önererek zararlı, rahatsız edici ve/veya yanlış bilgileri teşvik ettiğini öne süren tartışmalı ve yasal iddialardan kaynaklanıyor olabilir.

Ekim 2010’da markasını değiştirirken Google, her zaman en düşünceli, ilgili veya uygun terimi sunmadığından “Öner”den uzaklaştı.

Şirket “tahminleri” kullanmayı tercih ediyor ve geri bildirim alarak ve aramaları izleyerek hizmeti iyileştirmeye kararlı.

Ayrıca Otomatik Tamamlama, insanların yapmak istedikleri bir aramayı tamamlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu özellik, girmeye devam etme olasılığınız yüksek olan sorguya dayalı tahminler sunar.

Sonuçlar yukarıda özetlenen birkaç faktöre bağlı olarak gösterilse de Google, aşağıdakileri engelleyen otomatik tamamlama politikalarına aykırı olan tahminleri kaldırır:

 • Tıbbi, bilimsel veya cinsel eğitim konularını kapsamayan veya bunlarla ilgili olmayan müstehcen tahminler.
 • Irk, din, cinsellik veya diğer demografik özelliklere dayalı olarak gruplara ve bireylere yönelik nefret dolu tahminler.
 • Şiddet içeren veya zararlı tahminler.
 • Tahminlerde tehlikeli ve zararlı aktivite.

Google, spam olarak kabul edilen, korsanlıkla yakından ilişkili veya geçerli yasal taleplere yanıt olarak tahminleri de kaldırabilir.

Uygunsuz Otomatik Tamamlama tahminleri nasıl gerçekleşir?

Google, uygunsuz tahminleri otomatik olarak yakalamak için tasarlanmış sistemlere sahipken, arama motoru günlük milyarlarca aramayı işler.

Milyarlarca arama, milyarlarca tahmin anlamına gelir, bu da bazen uygunsuz tahminlerin ağdan kayabileceği anlamına gelir.

Bazı tahminler garip, şok edici görünse veya birisinin onu neden aramak isteyebileceğini sorgulamanıza neden olsa da, oluşturulan gerçek arama sonuçlarına bakmak bazen gerekli bağlamı sağlar.

Bazı durumlarda, arama sonuçlarının kendisi, tahminlerin bazı kişilerin sahip olabileceği kötü görüşleri yansıtmadığını, bunun yerine sorunlu olmayan belirli içerik arayanlardan gelebileceğini açıkça ortaya koyabilir.

Bu nedenle, Google Trendler aracımızda ölçülen popüler aramalar, Otomatik Tamamlama içinde tahmin olarak görünmeyebilir.

Google Trendler, arama amacı ne olursa olsun herkesin arama konularının zaman içindeki popülerliğini araştırması için tasarlanmış bir araçtır.

Uygunsuz Otomatik Tamamlama tahminleri nasıl bildirilir?

Doğru olmayan, sizi rahatsız eden veya birilerini gücendirebilecek bir şey fark ederseniz, masaüstünde arama kutusunun altında görünen “Uygunsuz tahminleri bildirin” bağlantısını kullanarak bildirebilirsiniz.

Uygunsuz tahminleri bildirin

Mobil cihazlarda arama yapan veya Android için Google uygulamasını kullananlar, bir raporlama seçeneği almak için bir tahmine uzun basın. iOS’ta Google uygulamasını kullananlar, raporlama seçeneğini almak için sola kaydırabilir.

Google, kullanıcılara yalnızca politikalarını ihlal eden bildirilen bir tahmini kaldırmadıkları, aynı zamanda daha geniş bir çözüm sağlamak ve gelecekte uygunsuz tahminlerin yapılmasını önlemek için yakından ilgili tahminleri araştırdıkları konusunda güvence verir.

Otomatik tamamlamadan daha fazlası

Google Otomatik Tamamlama, arama yapmalarına ve sayfaları daha hızlı yüklemelerine yardımcı olarak her türden kullanıcıya fayda sağlar.

İster pazarlama stratejinize bilgi vermek, ister içerik fikirleri oluşturmak, anahtar kelimeleri araştırmak veya arama amacını keşfetmek isteyin, Otomatik Tamamlama değerli bir araç olabilir.

Arama ve dijital pazarlamacılar, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için insanların aktif olarak ne aradığını bulmak için bunu kullanır.