Goo.gl Google link kısaltma kapandı ! Link kısaltma alternatif siteleri hangileri ? Link kısaltma nasıl yapılır ? Hepsi ve daha fazlası bu rehber yazımızda.

30 Mart 2019 tarihi ile çoğu webmasterın beğenerek kullandığı Google’ın goo.gl servisi maalesef hizmetlerini durdurdu.

Tam 10 yıldır (2009’dan beri) hayatımızda olan Google link kısaltma, Google + ve Google Inbox’dan sonra kapanan bir başka hizmet oldu. Bundan sonra eski linkler çalışmaya devam edecek fakat yeni kısa linkler üretilemeyecek.

Herzamanki Google mantığı ile oldukça basit bir arayüzü ve reklamsız hizmet imkanı olan Google link kısaltma servisi oldukça kısa sürede popüler olmuştu.

Bu yazımızda size goo.gl hizmetlerine en yakın olan reklamsız, hızlı ve linklerin ne kadar tıklanma aldığını panelden takip edebileceğiniz servisi önereceğiz.

Bu servisler Google Blog tarafından da tavsiye edilen (İngilice bilen arkadaşlar linkte ilgili yazıyı görebilirler) Bitly ve Owly adresleridir.

Bitly Link Kısaltma

Peter Stern tarafından 2008 yılında Newyork ABD merkezli kurulan şirket olan Bitly; Google link kısaltma servislerine benzer hizmetler arasında size sunduklarımızdan ilkidir. Aynı zamanda 7 Milyar Dolar sermayeli 1994 kuruluşlu Spectrum Equity ve 2008 kuruluşlu Betaworks firmalarının alt kuruluşu olan Bitly kısa sürede alanında zirvede yer alan sitelerden biri haline geldi.

Neden Bitly?

Google plus, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınız ile bağlayarak üyelik formu doldurmaya gerek kalmadan kolayca üyelik açabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Linklerinize kaç kez tıklandığı ve hangi ülkeden tıklama aldığınızı panelden kolayca takip edebilirsiniz.

Mozilla ve Chrome gibi tarayıcılara eklenti olarak adapte olabilme özelliği.

Android ve IOS ortamlarında mobil uygulama olarak yüklenebilme.

API Desteği sayesinde kendi link kısaltma çözümlerinizi sunabilme.

Ve daha pekçok özelliği arasında en iyisi hızlı ve ücretsiz olması.

Servisi denemeye başlamak için linki kullanabilirsiniz: https://bitly.com/


Ow.ly (hootsuite.com) Link Kısaltma

Google link kısaltmadan sonra önereceğimiz diğer bir alternatif ise Ow.ly adresidir. Yine Bitly’de gördüğümüz gibi mail adresiniz ve kişisel bilgiler formunu doldurarak üye olabileceğiniz gibi; Facebook vb. platformlara ait üyelikleriniz ile bağlayarak tek tuşla üyelik adımını atlayabilirsiniz. Kuruluştaki ve popüler olduğu adı olan Ow.ly isminden sonra hootsuite.com olarak (2008 Yılında Kanada’da kurulan bir şirketin bünyesinde) yayın hayatına devam etmektedir.

Hootsuite.com bağlantısından ulaşabileceğiniz site 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip olduğu için 2. tercihimiz olarak kalıyor ve size ilk sıradaki Bitly firmasını önermekteyiz. Hootsuite aynı zamanda tüm sosylam medya hesaplarınızı tek bir yerde yönetmenizi sağlayan özellikleri ile farklı ihtiyaçlarınıza da çözüm ortaklığı sunan bir proje olarak dikkat çekiyor. Bu özellikleri de işinize yarayabilir.


Diğer Ücretsiz ve Reklamsız Link Kısaltma Servisleri

TinyURL

2002 Yılında Kevin Gilbertson tarafından kurulan site uzun yıllardır ziyaretçilerine güvenle hizmet veriyor. Bu yüzden listemizde kendilerine de yer veriyoruz.

TheLink.la

Adını yeni duyduğumuz sitelerden biri ama şuan için reklamsız ve hızlı çözüm sunması ile kesinlikle gelecek vaat eden bir sistem. Bu adresi de Google link kısaltma alternatifi olarak düşünebilirsiniz.

Is.gd

Link kısaltma sitesi açacakların hayali uzantısı ile 4 karakteri geçmeyen bir alan adı ile başlamaktır. Bu site bunu başarmış durumda ve başarılı görünüyor. Linklerinizi isterseniz özelleştirebiliyorsunuz size özel kelimeler ile.

Hangi Link Kısaltma Servisini Kullanıyorsunuz, Yorumlar

Yazımıza yorum yazarak hangi link servisini kullandığınızı sizlerde bildirebilirsiniz arkadaşlar. Sizlerden gelen önerileri değerlendirerek listemize ekleyebilir ve bu listeyi sürekli güncel kılarak daha faydalı bir hale getirebiliriz. Lütfen değerli görüşlerinizi ve yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz.


Yazımız yerli girişimler olan Türkçe link kısaltma siteleri ve link kısaltarak para kazandıran sitelere ait bilgiler ile güncellenecektir. Lütfen facebook hesabımızı beğerek bizi takip edin, güncellemelerden anında haberdaar olun. https://www.facebook.com/isimyakala/