Bugün Google I/O’da, Arama’ya yönelik çeşitli geliştirmeler ilk kez açıklandı.

Arama’daki en önemli güncellemelerden ikisi, bir “Perspektifler” özelliğinin entegre edilmesi ve arama sonuçlarını geliştirmek için üretken yapay zekanın uygulanmasıdır.

Bu iyileştirmeler, kullanıcıların bilgileri nasıl keşfettiğini yeniden şekillendirmeyi ve konulara ilişkin anlayışlarını derinleştirmeyi amaçlıyor.

Dönüştürücü Üretken Yapay Zeka

Google, I/O'da Arama Yükseltmelerini Açıkladı: Üretken AI &  ‘Perspektifler’Ekran görüntüsü: blog.google/products/search/generative-ai-search/, Mayıs 2023.

Arama Üretken Deneyimi (SGE) olarak adlandırılan Google’ın yeni üretken AI özelliği, arama sorgularına yeni bir yaklaşımdır.

Bu teknoloji, karmaşık arama görevlerini basitleştirmek ve daha derin kaynaklarla bağlantılı önemli bilgi anlık görüntüleri sağlamak için tasarlanmıştır.

Google’ın üretken yapay zekası, ilgili ayrıntıları ve daha fazla keşif için öneriler sağlayarak, küçük çocukları ve bir köpeği olan bir aile için iki milli parkı karşılaştırmak gibi daha ayrıntılı soruları yanıtlayabilir.

SGE ayrıca, güncel incelemeler, derecelendirmeler, fiyatlar ve ürün resimleri dahil olmak üzere kapsamlı ürün bilgileri sunarak çevrimiçi alışveriş deneyimini geliştirir.

Bu yeni alışveriş deneyimi, tümü sürekli güncellenen 35 milyardan fazla ürün listelemesini içeren Google’ın Alışveriş Grafiği üzerine kurulmuştur.

Üretken yapay zeka ve büyük dil modellerinin (LLM’ler) bilinen sınırlamalarının farkında olan Google, arama sonuçlarının kalitesini ve güvenilirliğini sağlamak için bu özelliklerin görüneceği sorgu türlerini sınırlamak gibi önlemler almıştır.

SGE özelliği, şu anda ABD’deki Android ve iOS kullanıcıları için Chrome masaüstünde Arama Laboratuvarlarında ve Google Uygulamasında bir deneme olarak sunulmaktadır ve arayüzü lansman sırasında yalnızca İngilizcedir.

‘Perspektifler’ ile Aramayı Çeşitlendirme

Google, I/O'da Arama Yükseltmelerini Açıkladı: Üretken AI &  ‘Perspektifler’Ekran görüntüsü: blog.google/products/search/google-search-perspectives/, Mayıs 2023.

Üretken yapay zeka teknolojisini tamamlayan Google, “Perspektifler” özelliğini kullanıma sunuyor.

Bu yeni araç, arama sonuçlarında tartışma panolarından, Soru-Cevap sitelerinden ve sosyal medya platformlarından uzun biçimli videoları, resimleri ve yazılı gönderileri öne çıkaracak.

Bu özellik, kullanıcıların konuları başkalarının deneyimleri ve bakış açıları aracılığıyla anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve dijital bilgilere daha insani bir dokunuş sağlar.

Örneğin, bir kullanıcı yeni bir şehirde arkadaş edinme konusunda tavsiye isterse, “Perspektifler” filtresi, çeşitli çevrimiçi kaynaklardan kişisel hikayeler ve ipuçları içeren sonuçları gösterir.

Google, ‘Perspektifler’in arama sonuçlarında inceleme içeriği kalitesini artıracağını vurgulayarak, ilk elden deneyimlere veya bir konu hakkında derin bilgiye sahip kişiler tarafından oluşturulan içeriğe önem verir.

Yararlı İçerik Sıralama Sistemine Güncelleme

Bilgi kalitesine odaklanmanın bir parçası olarak Google, içeriği kişisel veya uzman bakış açısından daha iyi anlamak için yararlı içerik sistemini güncelliyor ve böylece Arama’da bu “gizli mücevherlerin” daha fazla ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Google’ın faydalı içerik sistemiyle ilgili en son rehberlik için SEJ’den Roger Montti’nin bu raporuna bakın.

Google’ın yapay zekadaki gelişmelerle yönlendirilen bugünkü güncellemeleri, arama motoru teknolojisinde yapay zeka destekli içgörüleri ve çeşitli insan bakış açılarını harmanlayan bir sıçramadır.

Google Arama Laboratuvarları bekleme listesine buradan kaydolun.


Öne Çıkan Görsel: rafapress/Shutterstock