Yanlış bilginin küresel bir sorun haline geldiği bir çağda Google, bilgi ve görsel okuryazarlığı geliştirmek için iki özellik sunarak arama yeteneklerini yükseltiyor.

2022 Poynter araştırması, insanların %62’sinin günlük veya haftalık olarak yanlış bilgilerle karşılaştıklarına inandığını ortaya çıkardı ve bu da, yanlış bilgileri tespit etmek ve bunlara karşı koymak için etkili araçlara olan acil ihtiyacın altını çiziyor.

Dijital içerik oluşturucular, görüntü üretmek için yapay zekadan yararlanmaya devam ettikçe, bu özellikler, kullanıcıların çevrimiçi bulunan görüntülerin bağlamını ve güvenilirliğini değerlendirmesine olanak tanıyacak.

Bu Resim Hakkında: Bağlam İçin Yeni Bir Araç

Google, Görüntü Doğrulamasını İyileştirmek İçin Yeni Özellikler Sunuyor

“Bu görsel hakkında” adlı ilk güncellemenin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması planlanıyor.

Araç, kullanıcılara bir görsel etrafında daha geniş bir bağlam sunmak için tasarlanmıştır, örneğin:

  • Google’ın görseli ve benzerlerini ilk indekslediği zaman.
  • Resmin orijinal görünüm sitesi.
  • Haber siteleri, sosyal medya ve doğrulama web siteleri gibi görüntünün görüntülendiği diğer çevrimiçi platformlar.

Bu arka plan bilgisi, kullanıcılara bir görüntünün güvenilirliğini veya daha kapsamlı bir inceleme gerektirip gerektirmediğini belirlemede yardımcı olabilir.

Örneğin, “Bu görüntü hakkında”, yapay zeka tarafından üretildiği tespit edildiğinde, haber makalelerinde aşamalı bir aya iniş tasvir eden bir görüntünün vurgulandığını ortaya çıkarabilir.

Bu araca aşağıdaki yollarla erişilebilir:

  • Google Görseller sonuçlarında bir görselin üzerindeki üç noktaya tıklamak.
  • Google Lens’te bir resim veya ekran görüntüsü ile arama.
  • Resim içeren bir sayfayı görüntülerken Google Uygulamasında yukarı kaydırma
  • Masaüstünde ve mobil cihazlarda Chrome’da bir görsele sağ tıklama veya uzun basma (bu yılın sonlarında sunulacak).

Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görüntüler Bir İşaretleme Alır

Google, Görüntü Doğrulamasını İyileştirmek İçin Yeni Özellikler Sunuyor

Google’ın ikinci duyurusu, AI tarafından oluşturulan resimlerle ilgilidir.

Üretken görüntü özellikleri kullanıma sunuldukça, Her AI tarafından oluşturulan görüntünün orijinal dosyada bir işaretlemesi olacaktır. Bu, görsel Google’ın platformları dışında karşılaşılırsa bağlam sağlamak için tasarlanmıştır.

İçerik oluşturucular ve yayıncılar, benzer işaretlemeler ekleme olanağına sahip olacaktır. Bu, kullanıcıların Google Arama’daki resimlerde bir etiket görerek onları yapay zeka tarafından oluşturulmuş olarak işaretleyebileceği anlamına gelir.

Bu özellik, önümüzdeki aylarda Midjourney ve Shutterstock dahil olmak üzere birçok yayıncı tarafından kullanıma sunulacaktır.

Google, Görüntü Doğrulamasını İyileştirmek İçin Yeni Özellikler Sunuyor

Bilgi Okuryazarlığına Daimi Bağlılık

“Bu resim hakkında”nın tanıtımı ve yapay zeka tarafından oluşturulan resim işaretlemeleri, kullanıcıların çevrimiçi bulduklarını anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi özelliğin en sonuncusudur.

Bu güncellemeler, Google’ın devam eden bilgi okuryazarlığı taahhüdü ile uyumludur.

Son yıllarda Google, bir kaynak veya konu hakkında daha fazla bilgi görmenize yardımcı olan “Bu sonuç hakkında” aracı gibi benzer özellikler sunmuştur.

Web gelişmeye devam ederken, bu güncellemeler kullanıcılara dijital ortamda güvenle ve doğru bir şekilde gezinmeleri için çok önemli araçlar sağlıyor.