Google, Arama Merkezi Keşfet belgelerini, EAT hakkındaki rehberliği, odağı faydalı içerik önermeye kaydıran yeni rehberle değiştirmek için güncelledi. Kılavuzdaki açıklama, Google Keşfet içeriğinden bahseden Faydalı İçerik Sistemi kılavuzunun eş zamanlı güncellemesiyle aynı zamana denk gelir.

Google Keşfet, Aramanın Bir Parçasıdır

Google belgelerinde yapılan değişiklikler, Google Keşfet’in Google Arama’nın bir özelliği olduğunun altını çizmektedir.

Bu, kullanıcıların ilgi alanlarına uygun içeriği ortaya çıkarmanın bir yoludur, ancak kullanıcıların anahtar sözcükleri yazmasına gerek yoktur.

Keşfet, aramanın bir parçası olsa da Search Console, Keşfet tabanlı trafiğe özgü veriler sağlayan bir Google Keşfet raporu sunar (Arama Konsolu Keşfet raporunu buradan inceleyin).

Google, EAT Hakkında Yönlendirmeyi Kaldırdı

Arama Merkezi Google Keşfet sayfası bir paragrafı kaldırdı ve yerine başka bir paragraf ekledi.

Kaldırılan paragraf, EAT niteliklerine sahip içerik geliştirmenin önemi ile ilgiliydi.

EAT, Google’ın Kalite Derecelendirme Yönergeleri’nin değerlendiricilerin belirli içerik türlerinde (medya ve finans nişlerinde olduğu gibi) aramasını önerdiği nitelikler olan Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik’in kısaltmasıdır.

Kaldırılan şey buydu:

“Otomatik sistemlerimiz, Discover’da uzmanlık, otorite ve güvenilirlik (EAT) sergileyen birçok ayrı sayfaya sahip sitelerdeki içeriği ortaya çıkarır.

EAT’yi iyileştirmek isteyenler, site sahiplerini Arama için düşünmeye teşvik ettiğimiz aynı sorulardan bazılarını dikkate alabilir.

Arama ve Keşfet farklı olsa da, içlerindeki içerik için geçerli olduğu şekliyle EAT’nin genel ilkeleri benzerdir.”

Bunu EAT’nin (veya EEAT’in) artık bir şey olmadığına dair bir işaret olarak kabul etmem.

EAT’den bahsetmenin kaldırılmasının nedeni muhtemelen daha çok, bir Google Arama Merkezi dokümantasyonunda yardımcı içerik ve Faydalı İçerik Sistemi çağrıldığında EAT kavramının gereksiz olmasıyla ilgilidir.

Google, Keşfet için Yararlı İçerik Öneriyor

Arama Merkezi belgelerine yapılan açıklama, yardımcı içerik yazmanın Keşfet trafiğine hak kazanmak için önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

İnsanlara yararlı içerik oluşturmalarını önermek, onlardan sitelerini daha EAT yapmalarını istemekten daha eyleme geçirilebilir.

EAT konusu etrafında önemli miktarda yanlış bilgi ve kafa karışıklığı arttı.

Google’dan EAT hakkında açıkça eyleme geçirilebilir tavsiyelerin olmaması, bazılarının adım atması ve var olmayan EAT sıralama sinyalinin nasıl manipüle edileceğine dair tahminlerini sunması için bir boşluk bıraktı.

Ancak SEO’lar istasyondan onunla birlikte ayrılmadan önce EAT treninin önüne geçemediği için bu Google’ın hatası.

Yardımcı Olma İçerik Sistemi ile ilgili rehberlik, önemli ölçüde daha eyleme geçirilebilir.

Bu, Google’ın Search Central Discover belgelerine ekledikleridir:

“Google Arama’nın bir parçası olarak Keşfet, nelerin yararlı, önce insan içeriği olduğunu belirlemek için Arama tarafından kullanılan aynı sinyallerin ve sistemlerin çoğunu kullanır.

Bunu göz önünde bulundurarak, Discover ile başarı arayanlar, yararlı, güvenilir, insanlara öncelik veren içerik oluşturmaya yönelik tavsiyemizi gözden geçirmelidir.”

Yine, Google’ın EAT ile ilgili içeriği Faydalı İçerik Sistemi ile ilgili içerikle değiştirmesini çok fazla okumazdım.

Yararlı İçerik Sistemi Google Keşfet için Geçerlidir

Google Keşfet belgeleri, Keşfet trafiğine hak kazanmayla ilgili olarak Faydalı İçerik Sisteminden özel olarak bahsetmez.

Ancak Search Central belgeleri, Discover trafiğini Yardımcı İçerik Sistemine doğrudan bağlamak için yeni güncellendi.
Google, paragraflardan birini Google Keşfet’ten bahsedecek şekilde güncelledi. Keşfet trafiğinden bahsetmenin yanı sıra, paragraf nispeten aynı kalır.

Bu, Google’ın Faydalı İçerik Sistemi sayfasındaki orijinal paragraftır:

“Sistem, web sayfalarını sıralamak için diğer birçok sinyal arasında değerlendirdiğimiz, site çapında bir sinyal üretiyor.

Sistemlerimiz, çok az değere sahip, düşük katma değerli görünen veya arama yapanlar için özellikle yararlı olmayan içeriği otomatik olarak tanımlar.”

Bu, aynı web sayfasından güncellenmiş pasajdır:

“Sistem, Google Arama’da (Keşfet dahil) kullanım için diğer birçok sinyal arasında değerlendirdiğimiz site çapında bir sinyal üretir.

Sistem, çok az değere sahip, düşük katma değerli görünen veya başka bir şekilde insanlara özellikle yardımcı olmayan içeriği otomatik olarak tanımlar.”

Google Keşfet sayfasının, yayıncıları Faydalı İçeriğe odaklanmaya teşvik edecek şekilde güncellenmesinin, Faydalı İçerik Sistemi belgelerinin de Keşfet sayfalarını içerecek şekilde güncellenmesiyle aynı gün olması tesadüf değildir.

Belgeleri Okuyun ve Karşılaştırın:

Orijinal Discover Belgeleri

Güncellenmiş Keşif Belgeleri

Orijinal Faydalı İçerik Belgeleri

Güncellenmiş Faydalı İçerik Belgeleri

Shutterstock/Asier Romero’dan öne çıkan görsel