Bir Google SEO çalışma saatleri oturumunda, Google’ın arama kalitesi ekibinden Duy Nguyen, spam sitelerindeki bağlantılarla ve güvenin bununla nasıl bir ilgisi olduğuyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Google çalışanının bağlantı metni sinyalini koruduklarını söylemesi ilginçti. Genel olarak tartışılan bir şey değil.

Google ile güven oluşturmak, birçok yayıncı ve SEO uzmanı için önemli bir husustur.

“Güvenin” bir sitenin dizine eklenmesine ve düzgün bir şekilde sıralanmasına yardımcı olacağına dair bir fikir var.

Ayrıca, arama topluluğunda bazen bazılarının kafasını karıştıran bir “güven” metriği olmadığı da bilinmektedir.

Bir şeyi ölçmüyorsa algoritma nasıl güvenebilir?

Google çalışanları bu soruya pek cevap vermiyor ama fikir veren patentler ve araştırma makaleleri var.

Google, Spam Sitelerinden Gelen Bağlantılara Güvenmiyor

SEO ofis saatlerine soru gönderen kişi sordu:

“Bir etki alanı cezalandırılırsa, bu alandan giden bağlantıları etkiler mi?”

Google çalışanı Duy Nguyen şu yanıtı verdi:

“‘Cezalandırmak’ derken, alanın spam algoritmalarımız veya manuel işlemlerimiz nedeniyle rütbesinin düşürüldüğünü kastediyorsunuz sanırım.

Genel olarak evet, spam olduğunu bildiğimiz sitelerden gelen bağlantılara güvenmiyoruz.

Bu, çapa sinyallerimizin kalitesini korumamıza yardımcı oluyor.”

Güven ve Bağlantılar

Google çalışanları güven hakkında konuşuyor ve algoritmalarının bir şeye güvenmek veya güvenmemek hakkında konuştukları açık.

Bu durumda, spam sitelerdeki bağlantıları saymamakla ilgili değil, özellikle bu, bağlantı metni sinyalini saymamakla ilgilidir.

SEO topluluğu “güven oluşturmaktan” bahsediyor ama bu durumda asıl mesele spam oluşturmamak.

Google Bir Sitenin Spam Olduğunu Nasıl Belirler?

Her site cezalandırılmaz veya manuel işlem almaz. Bazı siteler dizine eklenmiyor bile ve bu, tarama zamanından başlayarak web sayfalarını farklı noktalarda analiz eden bir AI platformu olan Google’ın Spam Brain’in işi.

Spam beyin platformu şu şekilde çalışır:

  • İndeksleme Bekçisi
    Spam Brain, arama konsolu ve site haritaları yoluyla keşfedilen içerik dahil olmak üzere siteleri tarama sırasında engeller.
  • Dizine Eklenmiş Spam’i Avlar
    Spam Brain, sitelerin sıralama için dikkate alındığı noktada dizine eklenen spam’leri de yakalar.

Spam Brain platformunun çalışma şekli, bir yapay zekayı Google’ın spam hakkında sahip olduğu bilgiler üzerine eğitmesidir.

Google, spam beyninin nasıl çalıştığı hakkında yorum yaptı:

“Spam konusundaki derin bilgimizi AI ile birleştirerek, geçen yıl hem bilinen hem de yeni spam trendlerini yakalamada inanılmaz derecede etkili olan kendi spam ile savaşan yapay zekamızı oluşturabildik.”

ne olduğunu bilmiyoruz”spam bilgisi” Google bahsediyor ama bununla ilgili çeşitli patentler ve araştırma yazıları var.

Bu konuda derin bir dalış yapmak isteyenler, bağlantıları sıralamak için bir yöntem olan bağlantı mesafesi sıralama algoritmaları kavramı hakkında yazdığım bir makaleyi okumayı düşünebilirler.

Ayrıca, Penguen algoritmasının ne olduğunu açıklayabilecek bağlantıyla ilgili algoritmaları açıklayan çok sayıda araştırma makalesi hakkında kapsamlı bir makale yayınladım.

Patentlerin ve araştırma makalelerinin çoğu son on yıl içinde olmasına rağmen, o zamandan beri arama motorları ve üniversite araştırmacıları tarafından yayınlanan başka bir şey yok.

Bu patentlerin ve araştırma kağıtlarının önemi, Google’ın algoritmasına eğitim ve Spam Brain gibi yapay zeka gibi farklı bir biçimde girebilmelerinin mümkün olmasıdır.

Bağlantı mesafesi sıralama makalesinde tartışılan patent, yöntemin, bir dizi güvenilir “tohum site” ile bunların bağlantı verdiği sayfalar arasındaki mesafelere dayalı olarak sayfalar için sıralama puanlarını nasıl atadığını açıklar. Çekirdek siteler, hangi sitelerin normal olup hangilerinin olmadığını (ör. spam) hesaplamak için başlangıç ​​noktaları gibidir.

Buradaki sezgi, bir sitenin kaynak siteden ne kadar uzaksa, sitenin spam içerikli olarak kabul edilme olasılığının o kadar yüksek olduğu yönündedir. Bağlantı mesafesi yoluyla spam olup olmadığını belirlemeye ilişkin bu kısım, daha önce atıfta bulunduğum Penguin makalesinde alıntılanan araştırma makalelerinde tartışılmıştır.

Patent, (Bir Web Bağlantısı Grafiğinde Mesafeleri Kullanarak Sayfalar İçin Sıralama Oluşturma), açıklıyor:

“Sistem daha sonra bağlantıların özelliklerine ve bağlantılara ekli sayfaların özelliklerine göre bağlantılara uzunluklar atar.

Sistem daha sonra, sayfalar arasındaki bağlantıların uzunluklarına bağlı olarak, tohum sayfalar kümesinden sayfalar kümesindeki her bir sayfaya olan en kısa mesafeleri hesaplar.

Daha sonra sistem, hesaplanan en kısa mesafelere dayalı olarak sayfa grubundaki her sayfa için bir sıralama puanı belirler.”

İndirgenmiş Bağlantı Grafiği

Aynı patent, indirgenmiş bağlantı grafiği olarak bilinen şeyden de bahseder.

Ancak azaltılmış bağlantı grafiklerini tartışan tek bir patent değildir. İndirgenmiş link grafikleri Google dışında da araştırılmıştır.

Bağlantı grafiği, bağlantılarla eşlenerek oluşturulan bir İnternet haritası gibidir.

Azaltılmış bir bağlantı grafiğinde, düşük kaliteli bağlantılar ve ilişkili siteler kaldırılır.

Geriye indirgenmiş bağlantı grafiği denilen şey kalır.

Yukarıda belirtilen Google patentinden bir alıntı:

“Azaltılmış Bağlantı Grafiği

Tohumlardan sayfalara giden k en kısa yola katılan bağlantıların, tohumlardan sıralanan “akış” olan tüm bağlantıları içeren bir alt grafik oluşturduğuna dikkat edin.

Bu alt grafik, orijinal bağlantı grafiğinden çok daha az bağlantı içermesine rağmen, bu alt grafikteki tohumlardan her sayfaya giden en kısa k yol, orijinal grafikteki yollarla aynı uzunluğa sahiptir.

…Ayrıca, her sayfaya giden sıralama akışı, bu alt grafikteki yollar aracılığıyla en yakın k tohuma kadar geriye doğru izlenebilir.”

Google, Cezalı Sitelerden Gelen Bağlantılara Güvenmiyor

Google’ın cezalandırılmış web sitelerinden gelen bağlantılara güvenmediği apaçık bir şey.

Ancak bazen bir sitenin Spam Brain tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığı veya spam olarak işaretlenip işaretlenmediği bilinmez.

Bir siteden bağlantı almaya çalışmadan önce, bir sitenin güvenilir olup olmadığını araştırmak iyi bir fikirdir.

Kanaatimce, üçüncü taraf ölçütleri bu tür iş kararları vermek için kullanılmamalıdır çünkü bir puan oluşturmak için kullanılan hesaplamalar gizlidir.

Bir site zaten PBN’ler (özel blog ağları) gibi olası ücretli bağlantılardan gelen bağlantılara sahip olan ve muhtemelen spam içerikli sitelere bağlantı veriyorsa, bu muhtemelen bir spam sitesidir.

Shutterstock/Krakenimages.com tarafından sunulan görsel

SEO Ofis Saatlerini İzleyin: