Google Ads’de reklam vermek, birçok marka için basit bir iştir.

Devasa pazar payı, zaman ve parasal yatırımdaki kanıtlanmış yatırım getirisi ve kreatif/hedefleme alanındaki yenilikler arasında, Google Ads’ü ölçeklendirmek için hiç bu kadar iyi bir zaman olmamıştı.

Başlamak, eskisinden biraz daha karmaşık olabilir. Ne tür bir hesap istediğinize ilişkin bazı önemli kararlar vermeniz ve doğrulamalarınızın hazır olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu makale, Google Ads hesabınızı ayarlamak için adım adım bir kılavuzdur.

Not: Bazı stratejik tavsiyeler bulunsa da amaç, onu evrensel olarak mümkün olduğunca uygulanabilir kılmaktır. Ayrıca, Yerel Hizmet Reklamları veya Merchant Center’ın kurulumunu yapmayacağız.

Google Ads’e başlarken

Google Ads hesabı oluşturmak için bir e-posta gerekir (Google olabilir veya olmayabilir).

Kullanmayı planladığınız bir e-postanız yoksa, reklam hesabı kurulmadan önce hızlı bir hesap oluşturabilirsiniz.

Reklam hesabınızla ilişkilendirmek istediğiniz e-posta hesabını belirledikten sonra, başlangıç ​​noktası olarak bir Google İşletme Profili kullanmanız istenecektir.

Ancak, bunu yaparsanız, hesabınızı Akıllı Kampanya hesabı olarak kilitlemiş olursunuz.

Google Reklamları - Yeni kampanya

Akıllı Kampanyalar bazı markalar için faydalı olsa da, hesabı yalnızca bu tür kampanyaları destekleyecek şekilde kilitlemek çoğu reklamveren için ideal değildir.

“Profesyonel bir pazarlamacı mısınız? Gelismis moda geç.”

Google Ads - Uzman Moduna Geç

Normal bir reklam hesabına geçtikten sonra, ilk kampanyanızı oluşturmanız istenecektir. Hazır değilseniz, kampanya olmadan hesabı oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Google, e-posta adresinizle ilişkili varlıkları (YouTube kanalları gibi) arar. Bunları ek kitleler ve yerleşimler için bağlayabilir veya şimdilik devre dışı bırakabilirsiniz.

Uygulamanızı tanıtıyorsanız veya açılış sayfası olarak kullanıyorsanız, bu adımda uygulamayı da bağlayabilirsiniz. Telefon numaranızı bağlamanıza da izin verilecektir.

İdeal olarak, arama izlemeyi kullanıyorsanız, bu numarayı hazır bulundurursunuz. Ancak, daha sonra istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

Dönüşüm izleme, herhangi bir Google Ads hesabının kritik bir parçasıdır. Kampanyanızın pazarlama hedefini (dönüşümler veya Brand Lift) seçebilir ve ardından dönüşüm izlemeyi kurabilirsiniz.

Google Ads - dönüşüm izleme

Tek bir kampanyada birden fazla dönüşüm hedefi seçmemeniz gerektiğini unutmayın.

Bir kampanyanın olası satışlardan ve satışlardan sorumlu olmasını istemek, dönüşüm değerlerinde çok fazla değişkene sahip olacaktır.

Sonraki adım, tek kanallı bir kampanya mı oluşturacağınıza yoksa Maksimum Performansı mı (PMax) seçeceğinize karar vermektir.

Seçtiğiniz kampanya hedefleri, hangi kampanyaları oluşturmanız isteneceğini etkileyecektir. Hiçbirini seçmezseniz, seçenekleriniz arama ve PMax olacaktır.

PMax’in başarılı olması için görsel kreatife ihtiyacı var. Hazır resimleriniz ve videolarınız yoksa, PMax olmayan bir kampanyayla başlamak en iyisidir.

Bir arama ağı kampanyasını seçmek, sizden aşağıdakileri doldurmaya başlamanızı isteyecektir:

  • anahtar kelimeler: Bunları manuel olarak girebilir veya sitenize veya temalarınıza göre öneriler alabilirsiniz.
  • reklam metnini ara: Bir duyarlı arama ağı reklamı için başlıkları, açıklamaları ve nihai URL’yi girmeniz istenecektir.
  • Varlıklar (eski adıyla uzantılar): Site bağlantıları, ek açıklamalı snippet’ler, açıklamalar, aramalar, fiyat uzantıları, promosyonlar, potansiyel müşteri formları, uygulamalar.
  • teklif stratejisi: Kampanya kurulumunun bu aşamasında, yalnızca Akıllı Teklifi veya otomatik teklifi etkinleştirebileceksiniz.
  • Kampanya ayarları: Adlandırma kurallarının yanı sıra, konum hedefleri, reklam programları, kitleler, reklam ağları ve diller belirleyebilirsiniz.

PMax kampanyaları, tüm Google Ads kanallarına odaklanır, bu nedenle kurulumdaki aslan payı, kreatif sağlama etrafında döner.

Anahtar kelimeler için teklif vermeseniz de Kitle sinyallerine özel bir amaç kitlesi ekleyebilirsiniz.

Aksi takdirde, video kreatifiniz olduğundan emin olun, Google sizin adınıza bir video oluşturacaktır.

Google Ads - Pmax yeni kitle sinyali

Bütçeler, Google Ads hesabınızın ve kampanyanızın başarısı için çok önemlidir.

Çok düşük bir değer ayarlamak, dönüşüm sağlamak için yeterli tıklama olmayacağından tüm harcamaları boşa çevirecektir. Çok yükseğe çıkmak, bütçenin yanlış tahsis edilmesine izin verebilir.

Günlük bütçenizi belirlediğinizde, her gün ikiye katlamakla yetineceğiniz bir bütçe belirlediğinizden emin olun. Google, aylık harcama ortalamanızı 30,4 gün boyunca günlük harcamanıza eşitlemeye çalışır.

Faturalandırma profilinizin ana reklam hesabınızla aynı olması gerekmediğini unutmamak önemlidir.

Ajanslar için faturalandırma profilini müşterinizin veya kendiniz altında ayarlayabilirsiniz. Google Ads çoğu kredi kartını, PayPal’ı ve banka hesaplarından doğrudan para yatırma işlemlerini alır.

Google Ads - fatura bilgileri

Arama pazarlamacılarının güvendiği günlük haber bültenini edinin.


Takip adımları

Tebrikler, Google Ads hesabınız oluşturuldu! Ancak, henüz tamamen bitirmediniz.

İlk kurulumu tamamladıktan sonra, hesabınızı doğrulamalı ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı kurmalısınız.

Hesabınızı doğrulamak, işletmenizin gerçek olduğunu onaylayan bir kartpostal istemek ve geri göndermek anlamına gelir. Bu adımı tamamlamazsanız, reklam hesabınız iptal edilecektir.

Ayrıca, hesabınızın ilk birkaç gününde ücretlendirilmezseniz askıya alınma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bunu hafifletmenin harika bir yolu, Google Ads Konsolunuzu Google Analytics’e bağlamaktır.

Google Ads bağlantılı hesaplar

Dönüşüm izlemeyi kurmanın kod ağırlıklı bir deneyim olması gerekmez. Kodsuz seçenekler şunları içerir:

  • Dönüşüm izlemenizi Google Tag Assistant ile bağlama.
  • Dönüşüm izleme kodunuzu sitenizin analiz bölümüne kopyalamak.

Dönüşüm izleme kurulumunu geliştiricinize de gönderebilirsiniz.

Dönüşüm işlemleri, birincil veya ikincil işlemler olacaktır.

  • Birincil işlem, raporlamayı ve Google Ads algoritmasını dikkate alacaktır.
  • İkincil işlemler yalnızca verileri rapor eder ve edinme başına maliyete (EBM) dahil edilmez.

Google Ads hesabınızın kurulumu

Kampanya yapısı ve reklam öğesi seçenekleri, hesap kurulumunun bir parçası olabilir. Ancak hazır değilseniz ilk kampanyayı zorlamayın.

Bağlantı hesaplarınızı (Analytics ve Search Console) ve reklam öğenizi hazır bulundurarak kendinizi başarıya hazırladığınızdan emin olun.