Facebook’un ana şirketi Meta, potansiyel olarak önümüzdeki ay gibi erken bir tarihte, farklı kişiliklere sahip yeni bir dizi sohbet robotu başlatmaya hazırlanıyor olabilir.

Botlar, kullanıcı katılımını artırmayı ve Meta’nın platformlarında yenilikçi arama işlevleri ve öneriler sağlamayı amaçlıyor.

Büyük teknoloji şirketi, çeşitli “persona”ları araştırıyor. Birinin Abraham Lincoln’ün konuşma tarzını taklit eden bir bot olduğu söyleniyor. Bir diğeri, seyahat tavsiyesi vermek için bir sörfçü tavrını benimsiyor.

Financial Times tarafından bildirilen en son AI girişimi, Meta’nın Snapchat My AI gibi sosyal medya platformlarının rekabetiyle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı.

30 AI Kişilikle Sohbet Edin

Meta’nın en iyi sosyal platformları için yapay zeka aracıları, bu yılın başlarında Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan üretken yapay zekaya odaklanan üst düzey ürün grubu tarafından geliştirildi.

“Uzun vadede, insanlara çeşitli şekillerde yardımcı olabilecek yapay zeka karakterleri geliştirmeye odaklanacağız. Metin (WhatsApp ve Messenger’daki sohbet gibi), görseller (yaratıcı Instagram filtreleri ve reklam biçimleri gibi) ve video ve çok modlu deneyimler içeren deneyimleri keşfediyoruz.”

Bir röportaj sırasında Zuckerberg, asistan ve koç olabilecek gelecekteki AI ajanlarına işaret etti. İnsanların etkileşime girdiği tek bir AI varlığı olmayacağını vurguladı.

Bu ipucu, Haziran ayında mobil geliştirici Alessandro Paluzzi tarafından Instagram’da paylaşılan yapay zeka sohbet robotlarının olası bir ekran görüntüsüyle uyumluydu.

Gizlilik endişeleri

Yapay zeka sohbet botlarını Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi Meta platformlarında uygulama hamlesi gizlilikle ilgili endişeleri artırıyor.

Özellikle, bu sohbet botları büyük olasılıkla yeni kullanıcı verileri hazineleri toplayacak ve Meta’nın daha kişiselleştirilmiş içerik ve reklamlar sunmasını sağlayacaktır. Meta’nın 117 milyar dolarlık yıllık gelirinin önemli bir kısmının reklamlardan geldiği düşünülürse bu kritik bir faktör.

Farklı Kişilerle Yapay Zeka Sohbet Robotlarını Başlatmak İçin MetaApp Store’dan ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Son Meta AI Gelişmeleri

Meta, şeffaflık için yakın zamanda AI’nın içeriği Facebook ve Instagram’da nasıl sıraladığını açıklayan 22 sistem kartı paylaştı. Bu kartlar, Meta sosyal platform kullanıcılarının AI algoritmalarından nasıl faydalandığına dair fikir verir.

Meta ayrıca Microsoft ile ortaklaşa geniş dil modeli Llama 2’nin en son sürümünü yayınladı. Açık kaynaklı LLM, ticari ve araştırma kullanımı için ücretsizdir ve iş ve pazarlama araçlarında yapay zekanın daha birçok uygulamasına kapı açar.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Geleceği

Çok çeşitli katılım deneyimleri sunan Meta AI sohbet botları ile pazarlamacıların kişiselleştirilmiş pazarlama yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerekebilir.

Yapay zeka sohbet robotlarının yakında piyasaya sürülmesinin işletmelerin müşterilerle etkileşim kurma biçimini nasıl etkileyebileceği hakkında yorum yapmak için Meta ile iletişime geçtik.

Snapchat’in My AI’ı gibi popüler sosyal platformlar aracılığıyla AI sohbet botlarına daha fazla kişi eriştikçe, tüketiciler 7/24 konuşma AI yardımına erişim beklemeye başlayacak.

Bu, muhtemelen daha fazla pazarlamacıyı, müşterilerin basit, yanıtlanmamış sorular nedeniyle çatlaklardan kaçmamasını sağlamak için AI sohbet robotlarını uygulamaya yönlendirecektir.

Instagram, Messenger ve WhatsApp’ta Yapay Zeka Sohbetini Deneyimleyin

En iyi Meta platformlarındaki yapay zeka sohbet robotlarının nasıl olduğunu görmek ister misiniz?

Inflection.ai, kullanıcıların AI kişisel asistanıyla Instagram, Messenger ve WhatsApp’ta sohbet etmesine olanak tanır.

Farklı Kişilerle Yapay Zeka Sohbet Robotlarını Başlatmak İçin MetaInstagram, Messenger ve WhatsApp’tan ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Pi, pek çok farklı karakter sunmasa da, Meta’nın yakında platformlarına ve mesajlaşma sistemlerine dahil edeceği yapay zeka destekli deneyime bir bakış sunuyor.


Öne çıkan görsel: salarko/Shutterstock