Dijital dönüşüm burada.

Ama öyle mi Gerçekten arama pazarlamacıları için burada mı?

Google’a göre,

“Şimdi, iş operasyonlarınızı yeni dijital beklentilere uyacak şekilde dönüştürmek için sıfırlama, döndürme ve büyük düşünme zamanı.”

Arama pazarlamacılarının dönüşmesi gerekiyor.

Tüm kitlelerinize bakmak ve onları yalnızca Google’a değil, ilgili arama motorlarına bağlamak, dijital pazarlamacıların gerçekten dönüşmesine olanak tanır.

Her arama motoru farklıdır; sonuçlarda, arama modlarında ve anahtar kelime amacında (yani, her arama motorunda hangi anahtar kelimeleri kullandığımız değişir).

Google’da yaptığınızı kopyalayıp YouTube’da ve/veya Amazon’da (ya da başka bir arama motorunda) işe yarayacağını düşünmeniz mümkün değil.

Entegre arama stratejinize başlarken, bir arama motoruna bakmak, diğerleri hakkında düşünmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, şunları kullanırız:

 • Bulmak için Google’da.
 • Amazon satın almak için.
 • İzlemek için YouTube.

Entegre arama stratejileri söz konusu olduğunda, odak motorlarımızın ne olduğunu belirleyerek başlayalım.

Hedef Kitlenize Göre Temel Odak Alanlarınızı Belirleyin ve Arama Motorunun Ne Gösterdiğini Analiz Edin

Amazon tamamen ürünlerle ilgilidir.

Ürün performansınızı öğrenin. Markalar için bu, yalnızca Amazon Seller Central aracılığıyla Brand Analytics’e bakmak değildir.

İşte ‘üç büyük’ ​​arama motorunun temel ve ikincil odak noktası:

Arama motoru çekirdek odak ikincil odak
Amazon
Google
 • Kategori
 • Ürün sayfaları
 • SERP Özellikleri
Youtube

Google’da Amazon performansınızı ve görünürlüğünüzü (yani sıralamanızın ne kadar iyi olduğunu) inceleyin. Bu, anahtar kelime stratejinizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunu, Google’ın Amazon’u hangi anahtar kelimeler için sıraladığına bakarak yapabilirsiniz.

Bu URL’lerden herhangi biri Amazon ürünleriniz mi? Bu anahtar kelimelerden herhangi birinin Amazon “çifte balonu” var mı?

Bu, o anahtar kelimenin ticari amacının yüksek olduğuna dair daha güçlü bir gösterge olabilir. Öyle ki Google, Amazon’u birden fazla sıralamaya alıyor.

Amazon çift balonları, Google’da üst sıralarda ortaya çıktıklarında daha da önemlidir.

Aynı şekilde, YouTube’un Google’da ağırlıklı olarak sıralandığını (örneğin, YouTube zaman damgalarını görüntüleyerek) görüyorsanız, bu, bu anahtar kelimelerin daha video platformu dostu olduğunun bir göstergesi olabilir.

Geleneksel bir sonuç için gözünüz YouTube sıralamasında olsun. Her zaman zaman damgalarıyla ilgili değildir.

Çok sayıda farklı arama motoru sonuç sayfası (SERP) özelliğine sahip, her zamanki çeşitli Google düzenini gördüğünüzde, bu, o anahtar kelimenin Google platformuna odaklanmayı gerektirdiğinin bir göstergesi olacaktır.

SERP Özellikleri, anahtar kelime seçimi de dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre değişirYazardan görüntü, Ocak 2023

Madem entegre aramadan bahsediyoruz sadece Google’a bakmayalım.

Google, YouTube dahil birçok arama motorunun rakibidir. (Aynı şirketin parçası olmalarına rağmen, Alphabet.)

eMarketer’a göre:

“Amazon’un tüketici alışveriş ve satın alma alışkanlıklarına ilişkin birinci taraf verileri, Facebook ve Google’ın sağladığı daha genel çevrimiçi davranışsal verilere göre Amazon’a bir avantaj sağlıyor.”

Bu nedenle Google, Amazon, Indeed veya Glassdoor gibi en baskın hale gelen diğer büyük arama motorlarını savuşturmak için Google Shopping ve Google Jobs gibi şeyler yarattı.

Her motorun çok benzersiz verileri, arama davranışı ve sonuçları vardır. Kitlenizin kullandığı her motorun kendi stratejisine ihtiyacı vardır.

Her arama motorunun verilerine bakmak için aşırı güven ve yetersiz yatırım, entegre bir arama stratejisi oluşturma yeteneğinizi sınırlayacaktır.

Sitede arama yapmak faydalıdır.

Yerinde Arama (OSS)

Arayüz (ve bu arayüzün işlevleri) arama davranışımızı etkilediğinden, web sitenizdeki en önemli dahili site arama anahtar kelimeleriniz (yani, web sitenizin kullanıcılarının kendi arama çubuğunuzda kullandıkları anahtar kelimeler), web sitenizde gördüklerinizle hiçbir zaman tam olarak uyumlu olmayacaktır. Örneğin, Google Arama Konsolu.

Ancak, anahtar kelime stratejinizi geliştirmeye devam etmek için dahili site aramalarınızı izlemeye devam etmek iyi bir fikirdir. Hangi içerik hakkında yazacağınızı geliştirmenize yardımcı olacak bazı külçeler var.

Yerinde aramanın (OSS) bir biçimi olan dahili site araması, gerçek kullanıcı davranışı verilerine dayalı olduğu için güçlüdür.

Yapabildiğiniz zaman, arama motoruna göre OSS’ye bakın.

Feragatname:Benzerweb için çalışıyorum. Çalıştığım şirketin OSS kullanan özellikleri var.

Örnek olarak “klima” ürününü ele alalım.

Google’da çok çeşitli anahtar kelimeler ararız, ancak bunların çoğu markalı anahtar kelimelerdir, örneğin “LG klima” veya “Mitsubishi klima”. Genel olarak, bu anahtar kelimeler geniş ve daha az spesifiktir.

Amazon’da daha spesifikiz ve daha çok markasız anahtar kelimeler kullanma eğilimindeyiz – örneğin, “taşınabilir klima” veya “sürgülü pencere kliması”.

YouTube’da hem satış öncesi aşamadaki (ör. “en iyi taşınabilir klima”) hem de satış sonrası aşamadaki (ör. “mini split klima kurulumu”) ilham verici içerikle ilgileniyoruz.

Amazon, Google ve YouTube genelinde entegre arama stratejisiYazardan görüntü, Ocak 2023

Google’da yer alan ve video üreten herhangi bir işletmenin ayrı Google ve YouTube stratejileri oluşturmaya başlaması gerekir. Perakendecilerin de bunu Amazon için yapması gerekiyor.

Anahtar kelime araştırmasının siteler arasında nasıl olduğuna bir göz atalım.

Google anahtar kelime araştırması:

Google anahtar kelime stratejinizi oluşturmak için Anahtar Kelime OluşturucuYazar tarafından ekran görüntüsü, Ocak 2023

YouTube anahtar kelime araştırması:

YouTube anahtar kelime stratejinizi oluşturmak için Anahtar Kelime OluşturucuYazar tarafından ekran görüntüsü, Ocak 2023
Amazon anahtar kelime stratejinizi oluşturmak için Anahtar Kelime OluşturucuYazar tarafından ekran görüntüsü, Ocak 2023

Alıcının Yolculuğu

Geleneksel olarak ve dijital hızlandırma bir şey olmadan çok önce, anahtar kelimeleri “bilgi”, “gezinme” ve “işlemsel” olarak gruplandırırdık.

Gruplandırmalar arama motorlarıyla kolayca uyum sağlamadığından, bu kategoriler entegre arama için güncelliğini yitirmiştir.

Alıcının yolculuğu ve temel arama motoruyla daha iyi uyum sağlamak için anahtar kelimelerinizi bu aşamalarda gruplandırın:

Alıcının yolculuk aşaması Çekirdek arama motoru İkincil arama motoru Anahtar kelime örneği
Farkındalık Google Amazon ve YouTube “Kağıt”
Düşünce Amazon, Google ve YouTube “Yazıcı kağıdı”
Karar Amazon Google “A4 yazıcı kağıdı”
Esin Youtube Amazon ve YouTube “kağıttan uçak nasıl yapılır”

Farkındalık

 • Temel arama motoru: Google (bazen Amazon ve YouTube).
 • Anahtar kelime örneği: “Kağıt”.

Düşünce

 • Çekirdek arama motorları: Amazon, Google ve YouTube.
 • Anahtar sözcük örneği: “Yazıcı kağıdı”.

Karar

 • Çekirdek arama motoru: Amazon (bazen Google).
 • Anahtar kelime örneği: “A4 yazıcı kağıdı”.

Esin

 • Temel arama motoru: YouTube (bazen Amazon ve YouTube).
 • Anahtar kelime örneği: “Yazıcı kağıdından uçak nasıl yapılır”.

Alıcının Yolculuğunun Faydaları

Arama motorlarına daha kolay uyum ve daha iyi performans bilgileri.

Örneğin Google SERP özelliklerini ele alalım. Farkındalık anahtar kelimeleri için karar anahtar kelimelerine kıyasla daha fazla Anında Yanıt var mı?

SERP özellikleri, Google stratejinizi ve Google’daki dijital varlıklarınızı geliştirmenize yardımcı olur. Video SERP’leri içeren anahtar kelimeler, YouTube stratejinizi yönlendirmemelidir.

Alıcının yolculuğu, Amazon, Google ve YouTube’un üç büyük arama motorunda entegre bir arama stratejisi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olur.

Buna odaklanmanızı engelleyen düşük SEO kaynaklarınız varsa, en önemli iş biriminiz için anahtar kelimeleri yavaş yavaş kategorilere ayırmaya başlayabilmeniz için haftada 30 dakika ayırmaya çalışın.

İlerleyen haftalarda, önemli bir iş kolu hakkında değerli bilgiler edinmeye başlayacaksınız.

Bu, dahili olarak diğer paydaşların dikkatini otomatik olarak çekmenize yardımcı olacak ve bu da daha fazla SEO etkinliği yapmak için bir iş gerekçesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu, en iyi haliyle SEO müjdeciliğidir: dahili paydaşları dahil etmek.

Belirli bir arama motorunun sıralama faktörlerine kıyasla, dijital olmayan kitleler için alıcının yolculuğunu anlamak çok daha kolaydır.

EAT İçeriği Her Arama Motoru Stratejisi İçin Gereklidir, Ancak Bazıları Diğerlerinden Daha Az

EAT hakkında bir özete (veya tazelemeye) ihtiyacınız varsa, SEJ kılavuzu bunu güzel bir şekilde açıklıyor. Buradan okuyun: EAT Tam Olarak Nedir ve Google İçin Neden Önemlidir?

Şimdi EAT’ye (uzmanlık, otorite ve güvenilirlik) entegre bir arama perspektifinden bakalım.

Google, Amazon ve YouTube’a kıyasla EAT’ye daha fazla önem vermektedir.

Amazon, içeriğe özel algoritmalarını geliştirmeye devam ettiği için en az EAT kullanıyor.

Ancak içerik her üç arama motorunda da bulunduğundan ve en iyi uygulamaları takip etmek için üç arama motorunda da EAT’yi düşünmemiz gerekir.

Amazon’da jenerik ürün açıklamaları kullanmayın. Yeniden satıyorsanız, yeniden satıyorsanız tedarikçiden gelenler de dahil olmak üzere harici kaynaklardan içerik kopyalamayın.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe, özellikle de aldığınız incelemelere ve sorulara/cevaplara karşı Amazon’da tepkisel olun.

Google ve YouTube’dan farklı olarak, tüketilen bir metin veya videoyu geri gönderemezsiniz. Bu nedenle kusurlu sipariş oranlarını, stok seviyelerini, fiyatı ve dönüşüm eğilimlerini takip edin.

Amazon ve Google’da incelemelere göz atın; otantik, uzman incelemeleri önemlidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, EAT söz konusu olduğunda Google, algoritmik olarak en gelişmiş olanıdır. Ama gerçekten, EAT ilkeleri üniversite makaleleri gibidir.

Sorulacak anahtar sorular:

 • İçerik benzersiz mi? Eğer öyleyse, ne ölçüde ve başka neler gördük (arama motorlarının indekslenmesi durumunda)?
 • Konuyla ilgili başka kim yayınladı? Güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Bu etki alanı buna göre nasıl karşılaştırılır?
 • Hangi araştırma yapılmıştır? Herhangi bir referans var mı ve hangi kaynaklara/yazar profillerine?
 • Hangi sorular ele alındı? Eksik sorular/açılar nelerdir?
 • Hangi yöntemler ve formatlar kullanıldı?
 • Kilit noktalar nelerdi?

YouTube, Amazon gibi, algoritmasına daha fazla gerçek hayat metriği katar. Amazon söz konusu olduğunda, kusur oranları ve stok seviyeleri. YouTube’da izlenmeler, beğeniler, gerçek aboneler kazanma ve yorumlar.

Paylaşılabilirlik, üç arama motoru için de önemlidir, ancak Google ve YouTube için daha da önemlidir.

Google, çoğunlukla, paylaşılabilirliği izlemek için geri bağlantıları kullanır.

YouTube da backlink kullanabilir ama video paylaşımları daha önemlidir. Seçenekler/ayarlar altında video paylaşımını etkinleştirdiğinizden emin olun. Etkileşim, YouTube için çok önemlidir.

Entegre Bir Arama Stratejisini Nasıl Oluşturabilirim?

Kitlenizin kim olduğunu ve temel odak noktalarının ne olduğunu belirleyin.

Video tüketen daha genç kitleleri hedefliyorsanız, anahtar kelime stratejinizin yalnızca video tüketicilerini hedeflemekten farklı olması gerekir.

Şirketiniz şu anda yalnızca SEO yapıyorsa Google’da Amazon ve YouTube performansını inceleyin. Bu, ekiplerin her motorun farklı olduğunu düşünmelerini ve anlamalarını sağlamanın en kolay yoludur.

Amazon’un Google’daki performansını anahtar kelime düzeyinde anlamak, anahtar kelime amacına başka bir boyut kazandırabilir.

Anahtar kelimelerinizi alıcının yolculuğunun dört aşamasına ayırın: farkındalık, üzerinde düşünme, karar ve ilham. Bu, anahtar kelimelerinizi arama motoruna göre de hizalamanıza yardımcı olacaktır.

Alıcının yolculuğunun anahtar kelime gruplaması, SERP özelliklerini anlamanıza başka bir ilginç katman ekleyecektir.

Çalıştığınız her arama motorunda içeriğinizi YİYECEK. Bazı motorların önemi daha azdır, ancak her motorun daha sofistike hale geldiğini ve bazılarının diğerlerinden daha yavaş olduğunu unutmayın.

Oyunun önünde kalın.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Costello77/Shutterstock