İşletmeniz için sosyal medya başarısının neye benzediğini biliyor musunuz?

Çoğu pazarlama alanında olduğu gibi, sonuçlar sektöre, hedef kitleye ve müşterileri çeken içerik oluşturma becerisine göre değişir.

Rival IQ, 14 sektördeki markaların sosyal medya performanslarını aynı rekabet ortamındaki diğer markalarla karşılaştırdığı 2023 için yıllık Sosyal Medya Karşılaştırma Raporunu yayınladı.

Veri seti, yiyecek ve içecekten teknolojiye kadar çok sayıda sektörden 2.100 şirketin Facebook, Instagram, TikTok ve Twitter’daki sosyal medya etkileşimini kapsıyor.

Analiz edilen şirketlerin Facebook takipçi sayısı 25.000 – 1.000.0000 arasında değişiyor ve hepsinin Instagram, TikTok ve Twitter’da 5.000’in üzerinde takipçisi var.

Aşağıda, pazarlama profesyonellerinin bilmesi gereken en önemli içgörüler yer almaktadır.

Genel Etkileşim

2019-2022 arasında tüm sektörler Facebook, Instagram ve Twitter’daki genel etkileşimde bir düşüş gördü.

Facebook ve Twitter etkileşimde yalnızca küçük bir değişiklik gösterdi.

Facebook için 2021’de %0,06’ya düştü ve ertesi yıl bu oranı korudu. Twitter için 2019-2022 arasında %0,01 düştü.

Her iki ağ için de zaman içinde haftalık gönderi Facebook’ta haftada 5,8’den 5’e ve Twitter’da haftada 5,4’ten 3,9’a düştü.

Öte yandan Instagram, %1,22’den %0,47’ye çok daha büyük bir düşüş gördü. Ancak Facebook ve Twitter’dan farklı olarak, bu platformda haftalık gönderiler haftada 4,3’ten 4,5’e yükseldi.

Facebook Etkileşimi

Tüm sektörlerde, Facebook’un takipçiler tarafından gönderi başına medyan katılım oranı %0,06’dır.

Tüm sektörlerdeki ortalama haftalık gönderi sayısı 5,04’tür ve medya haftada en fazla 73,5 kez yayın yapar. Bunun nedeni muhtemelen medya şirketlerinin diğer sektörlerdeki markalardan daha fazla haber içeriği yayınlamasıdır.

Instagram Etkileşimi

Tüm sektörlerde, Instagram’ın takipçiler tarafından gönderi başına medyan etkileşim oranı %0,47’dir.

Tüm sektörlerdeki ortalama haftalık gönderi sayısı 4,6’dır ve haftada en fazla gönderiyi 15,6 kez spor takımları yapmaktadır.

TikTok Etkileşimi

Tüm sektörlerde, TikTok’un takipçiler tarafından gönderi başına medyan etkileşim oranı %5,69’dur.

Tüm sektörlerde haftalık medyan video sayısı 1,75’tir ve medya haftada en fazla 4,2 kez yayınlanmaktadır.

Twitter Etkileşimi

Tüm sektörlerde, Twitter’ın takipçiler tarafından gönderi başına medyan etkileşim oranı %0,035’tir.

Tüm sektörlerde haftalık ortalama tweet sayısı 3,91’dir ve medya haftalık 70,2 kez en fazla tweet atmaktadır.

En Popüler Gönderi Türleri

Her sosyal ağdaki en iyi gönderi türleri sektöre göre değişir.

Fotoğraf ve video gönderileri Facebook’ta en fazla etkileşimi sağlarken, bağlantı ve durum gönderileri en az etkileşimi sağlar.

En Popüler Ağlarda Düşen Sosyal Medya Etkileşim OranlarıRival IQ’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Instagram için veriler, işletmelerin içerik oluşturma çabalarını Reels, carousels ve fotoğraflara odaklaması gerektiğini gösteriyor. Reels olarak yüklenmeyen video gönderileri en az etkileşime sahip olma eğilimindedir.

Twitter’da fotoğraf, video ve durum içeren gönderiler en fazla etkileşimi gösterirken, bağlantı içeren Tweetler en az etkileşimi gösterir.

En Popüler Etiketler

Hashtag’ler, sektörler ve platformlar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Tatil hashtag’leri, tüm sektörlerde en fazla etkileşimi oluşturma eğilimindeyken, yarışmalar ve eşantiyonların popülaritesi önceki yıllara göre düştü.

En Popüler Ağlarda Düşen Sosyal Medya Etkileşim OranlarıRival IQ’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Temel Çıkarımlar

Temel çıkarım, her endüstrinin hedef kitlesinin biraz farklı olmasıdır. Yiyecek ve içecek markaları en iyi etkileşimi Instagram Reels ile görürken, yüksek eğitim markaları en iyi etkileşimi Instagram döngüleriyle görüyor.

Sosyal medya stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için içeriğinizi en iyi sosyal ağların her birinde en iyi etkileşimi sağlayacak biçime dönüştürmenin yollarını bulun. Bu, tüketmekten keyif aldıkları içeriklerle en potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

100’den fazla sayfalık sektöre özgü bilgiler için Rival IQ’yu ziyaret edin ve 2023 Sosyal Medya Yer İmi Raporunu indirin.


Öne Çıkan Resim: 13_Phunkod/Shutterstock